Reklama

Franciszek: trzeba znać święte znaki celebracji eucharystycznej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

O konieczności i znaczeniu świętych znaków celebracji eucharystycznej mówił dziś papież w swej piątej katechezie o Mszy św. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało 5 tys. wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Franciszek przypomniał, że Msza św. składa się z dwóch części: liturgii słowa i liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Wskazał, że obrzędy wprowadzające mają stworzyć ze zgromadzonych wiernych wspólnotę i przygotować ich do uważnego słuchania słowa Bożego i godnego sprawowania Eucharystii.

Papież zauważył, że nie jest dobrym nawykiem patrzenie na zegarek i twierdzenie: "jestem na czas, ale przyjdę po kazaniu, i w ten sposób wypełnię przykazanie". Wtedy mamy do czynienia z wyrachowaniem. Nie, Msza św. zaczyna się znakiem krzyża i obrzędami wstępnymi, bo tutaj zaczynamy adorować Boga jako wspólnota - zaznaczył Franciszek.

Poprzez śpiew zgromadzenia, oddanie przez kapłana czci ołtarzowi, znak krzyża, pozdrowienie liturgiczne wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem i przeżywania jedności z całą wspólnotą. Ojciec Święty podkreślił także znaczenie aktu pokuty, gdzie chodzi nie tylko o to, by pomyśleć o popełnionych grzechach, ale także o uznanie siebie grzesznikiem przed Bogiem i braćmi. Rozpoznanie, jakie są nasze sytuacje śmierci pozwala nam wraz z Chrystusem powstać do nowego życia. Franciszek zapowiedział, że właśnie temu aspektowi poświęci swoją kolejną katechezę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-12-20 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek stanowczo potępił przerywanie ciąży i homoseksualizm

Grzegorz Gałązka

Całkowite i jednoznaczne potępienie przerwania ciąży, i to nawet tej w wyniku gwałtu, oraz homoseksualizmu znalazło się w wywiadzie Franciszka dla programu „Salvados” kanału telewizji hiszpańskiej La Sexta. Ojciec Święty poruszył w nim wiele ważnych, bieżących zagadnień, w tym aborcji i homoseksualizmu, wypowiadając się o tym w sposób bardzo stanowczy i bez zastrzeżeń.

Więcej ...

Święta dyplomatka

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego