Reklama

Miłość bez uczynków jest martwa

Niedziela rzeszowska 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia podejmuje tematykę posługi hospicyjno-paliatywnej. Hasło jego brzmi: Życiem otulana śmierć. Naśladować Chrystusa w posłudze hospicyjno-paliatywnej.
Ruch hospicyjny w Polsce został zainicjowany w 1977 r. w Krakowie, w parafii Kościoła Arka Pana. Spotykający się każdego tygodnia zespół synodalny, składający się z ok. stu osób, postanowił, idąc tokiem swych cotygodniowych rozważań, praktykować czynną miłość i miłosierdzie. Problem ten stał się punktem wyjścia na drodze prowadzącej do powstania Hospicjum. Tak więc jednym z konkretnych i trwałych owoców pracy synodalnej była decyzja wybudowania Hospicjum. Celem działalności hospicyjnej miała być przede wszystkim opieka i pomoc ludziom cierpiącym z powodu chorób nowotworowych. Wzorowano się wówczas na Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Po czterech latach w krakowskim sądzie zostało zarejestrowane Towarzystwo Przyjaciół Chorych w Hospicjum Polsce.
W niedługim czasie organizowane były kursy i szkolenia dla wolontariuszy. Organizowało je TPCH. W Krakowie i w wielu miastach Polski powstają Hospicja pod patronatem Kościoła i stowarzyszeń świeckich. Prężny rozwój ruchu hospicyjnego miał miejsce w latach osiemdziesiątych. Zespoły hospicyjne powstawały z inicjatywy ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Lansował on model duszpasterskiej opieki nad chorym w domu.
W latach dziewięćdziesiątych następuje rozwój hospicjów stacjonarnych. W 1993 r. powołana została przez Ministra Zdrowia Krajowa Rada Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej. Z każdym rokiem Ruch Hospicyjny zatacza coraz szersze kręgi. Zasadniczo posługują w nich wolontariusze.
Ruch hospicyjny, jako główne zadania stawia: udzielanie terminalnej opieki medycznej i duchowej osobom ciężko i przewlekle chorym, udzielanie pomocy rodzinie osób ciężko chorych w sprawowaniu opieki nad chorym, jednoczenie ludzi dobrej woli, gotowych udzielać społecznie opieki i pomocy. W czasach dzisiejszych w szpitalach znajduje się wiele osób, których nie ma kto, z różnych powodów, odwiedzić. Podobnie jest na oddziałach paliatywnych. Prawdą jest, że wobec cierpienia jesteśmy bezradni i w wielu przypadkach tylko fachowa pomoc medyczna przynosi ukojenie w bólu. Warto jednak pamiętać, że obecność, dobre słowo, to także dobre „lekarstwo” dla człowieka samotnego i cierpiącego.
Obecnie w hospicjach posługuje ponad 2500 wolontariuszy. Stałą troską ruchu hospicyjnego jest zachowanie postawy bezinteresownego służenia choremu człowiekowi i jego najbliższym. Patronką opiekujących się ludźmi terminalnie chorymi może być bł. Matka Teresy z Kalkuty, która chyba najwięcej uczyniła dla ludzi odchodzących z tego świata.
W diecezji rzeszowskiej chorzy terminalnie mogą przebywać na oddziałach paliatywnych. Są tam otaczani serdeczną opieką personelu. Pewien mężczyzna po śmierci swojej żony, która ostatnie dni życia spędziła na oddziale paliatywnym w Rzeszowie, stwierdził: „Teraz wiem, że Bóg istnieje. Bez wiary w Niego taka służba ludziom w cierpieniu jest niemożliwa”.
Temat, który będziemy rozważać w bieżącym Tygodniu Miłosierdzia jest okazją do refleksji jaki jest nasz stosunek do ludzi chorych. Nie wszyscy będziemy założycielami i budowniczymi hospicjów, ale wszyscy możemy chorych odwiedzać, służyć im na miarę naszych możliwości. Wszyscy możemy być przyjaciółmi ludzi chorych, współpracownikami Boga w zbawianiu świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polskie nabożeństwa i spowiedź w Rzymie w Wielkim Tygodniu i Wielkanoc

2025-04-15 16:27

Vatican Media

Polacy przebywający w Rzymie w Wielkim Tygodniu w Niedzielę Zmartwychwstania mogą uczestniczyć w polskich nabożeństwach oraz skorzystać z sakramentów. Wszystkie nabożeństwa tego okresu po polsku będą sprawowane w Kościele i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Zmarł śp. Franciszek Ryś, Tata kard. Grzegorza Rysia

2025-04-15 16:25

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Kościół

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji