Reklama

Polska

Abp Gądecki: czy dziś nie przyczyniamy się do destrukcji naszej Ojczyzny?

episkopat.pl

„Jubileusz niepodległości to dobra okazja do przemyślenia tego, czy aby nie przyczyniamy się do destrukcji naszej Ojczyzny” – powiedział 20 grudnia abp Stanisław Gądecki, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Poznań. Metropolita poznański zwrócił uwagę na potrzebę refleksji nad tym, co rzeczywiście robimy dla zachowania pokoju i autonomiczności naszej Ojczyzny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący KEP zaznaczył, że jubileusz niepodległości to też dobra okazja do przypomnienia sobie, w jaki sposób nasz kraj utracił niepodległość, a także, jak ciężko pracowano nad tym, by ją odzyskać.

Zdaniem metropolity poznańskiego w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto zastanowić się nad tym, „czy to, co leży w naturze polityki, czyli tworzenie bardzo partykularnych interesów i ich obrona, czy to w istocie nie gubi tego, co wspólne, nie niszczy dobra wspólnego?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki zwrócił uwagę na zauważalną ostatnio w przekazach medialnych eskalację sporów politycznych, które, choć są wpisane w naturę debaty publicznej i nie można ich uniknąć, to przeradzają się coraz częściej w seanse nienawiści.

„Zwykły spór, który jest w naturze debaty publicznej i którego nie można uniknąć, przeradza się dziś w seanse nienawiści. Przeciwnicy polityczni nie zdają sobie sprawy, że postępując w ten sposób, uczą całe społeczeństwo zachowań, które mają niewiele wspólnego z kulturą. To może prowadzić do zaniedbania myśli, że Polska jest naszą wspólną Ojczyzną i że powinniśmy żyć w pokoju” – stwierdził przewodniczący KEP.

Podkreślił, że wezwanie do uspokojenia nastrojów płynie z ogólnohumanistycznego klimatu, a z drugiej strony z chrześcijaństwa. „Przecież mało kto jest nieochrzczony. Chrześcijańskie wezwanie do pokoju jeszcze bardziej zobowiązuje każdego z nas” – zaznaczył gość Radia Poznań.

Metropolita poznański zauważył, że kultura w debacie publicznej coraz bardziej się obniża, stąd potrzebny jest apel i wezwanie do otrzeźwienia. „Apel w pierwszym rzędzie dotyczy elit, dlatego, że one dźwigają większą odpowiedzialność za stan życia społecznego, ale jest to też wezwanie do każdego obywatela, żeby nie poddawał się tego typu tendencjom” – przekonywał abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący KEP złożył też życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przypomniał, że „opłatek jest chlebem pojednania”.

„Czy łamiemy się z bliskimi, czy łamiemy się z nieznajomymi, za każdym razem, w tym sensie chrześcijańskim, tworzy się wspólnota braterska, czyli wspólnota, która z natury zmierza do pokoju” – podkreślił abp Gądecki.

„Życzyłbym, żeby ten czas Bożego Narodzenia był takim momentem – z jednej strony – refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w tym minionym roku, z drugiej strony – czasem, w którym podejmujemy jakiś wysiłek kształtowania siebie samy i przygotowania sobie racjonalnych rozmów w dziedzinie publicznej – właśnie dla dobra przyszłych pokoleń” – powiedział metropolita poznański.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-20 15:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela