Robimy to dla Polski, dla jej obywateli. Każdy obywatel UE ma prawo do niezależnego sądu — powiedział.
Z przykrością stwierdzam, że nasze troski pogłębiły się. Przez dwa lata przyjęto w sumie 13 ustaw, które naruszają niezależność sędziów. Wspólnym mianownikiem jest polityczna kontrola jednej partii nad całym sądownictwem. Komisja robiła wszystko, aby poznać sytuację w Polsce. W tym roku dialog z Warszawą w ogóle nie miał miejsca. My jesteśmy gotowi do takiego dialogu. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu — stwierdził wiceszef KE.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wcześniej, europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił - w odpowiedzi na medialne doniesienia, że nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia działań KE.
Nie ma jeszcze potwierdzenia, że art. 7 został uruchomiony. Nie ma jeszcze konkluzji. Poczekajmy na konferencję prasową po posiedzeniu — powiedział w rozmowie z wPolityce.pl Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 traktatu UE wobec Polski - wynika ze źródeł Polskiej Agencji Prasowej.
Komisja Europejska zdecydowała również o skierowaniu sprawy do Trybunału UE wobec Polski w związku z ustawą o sądach powszechnych.
To kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.
Polskie władze w pismach do KE przekonywały, że zmiany wprowadzone nowelizacją nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo. KE stoi na stanowisku, że ustawa ta jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE stanowi to dyskryminację ze względu na płeć. To z kolei jest sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
KE ma również zastrzeżenia prawne wobec uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów.