Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Niedziela legnicka 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 września. Legnicka katedra obchodziła swoje święto. 663 lata temu świątynia ta została uroczyście poświęcona. 12 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II, ustanawiając diecezję legnicką, wyniósł kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy do godności katedry. Katedra to najważniejszy kościół w diecezji, nazywana jest także „matką kościołów”. To tutaj udzielane są m.in. święcenia diakonatu, kapłańskie, odbywają się też główne uroczystości diecezjalne. Jak na katedrę przystało ma ona swoją kapitułę, czyli kolegium kapłanów. Zadaniem kapituły jest reprezentowanie i wspieranie biskupa, służenie radą i pomocą. Na czele legnickiego kolegium stoi proboszcz katedry ks. inf. Władysław Bochnak. W poniedziałek o 18.30 uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas Eucharystii pięciu nowych kapłanów zostało przyjętych do legnickiej Kapituły katedralnej. Natomiast 22 księży otrzymało tytuł kanonika honorowego.

22 września. Takiego wydarzenia w Jeleniej Górze jeszcze nie było. Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic zagrała koncert pod batutą wybitnego dyrygenta i kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbył się w jeleniogórskim kościele garnizonowym. Tymczasem w Cieplicach w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia można było wysłuchać koncertu orkiestry z Görlitz i Jeleniej Góry. Koncerty te zamknęły VI Europejski Festiwal Muzyki Organowej.

23 września. Już na dobre rozpoczął się rok szkolny. Dzieci wróciły do nauki i swoich codziennych obowiązków. Uczniowie, którzy wyjechali na kolonie, wciąż opowiadają o swoich przygodach. Grupa dzieci z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze dwa tygodnie spędziła w Łukęcinie nad morzem. Na wakacje uczniowie wyjechali dzięki księdzu proboszczowi i Caritas Diecezji Legnickiej. Również dyrektor Caritas ks. Józef Lisowski dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli, bez których nie udałoby się zorganizować wakacji dla ponad 3200 dzieci. Uczniowie pojechali nad morze do Rewala i Łukęcina, a także w góry: do Zagórza, Lwówka Śląskiego i Janowic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łodzianie uczestniczą w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize w Paryżu

2025-12-29 14:51
Młodzież z Łodzi w drodze na Europejskie Spotkanie Młodych w Paryżu

Patryk Nowacki

Młodzież z Łodzi w drodze na Europejskie Spotkanie Młodych w Paryżu

15 tysięcy młodych z całej Europy, w tym 2 tysiące Polaków, którym towarzyszy 10 polskich biskupów uczestniczy w 48. Europejskim Spotkaniu Młodych TAIZE w Paryżu.

Więcej ...

Kończymy Rok Święty 2025. Kiedy będzie miał miejsce następny?

2025-12-29 14:17

Agata Kowalska

Zamknięto trzecie Drzwi Święte w czterech bazylikach papieskich w Rzymie. Uroczystym obrzędem, którego dokonał kardynał James Harvey w niedzielę w Bazylice św. Pawła za Murami, zbliża się koniec Roku Świętego w Kościele katolickim. Zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra przez papieża Leona XIV 6 stycznia będzie oznaczać oficjalne zakończenie Roku Świętego.

Więcej ...

Komunikat Przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom - 6 stycznia

2025-12-29 17:47
S. M. Catherine przy studni

Archiwum Zgromadzenia

S. M. Catherine przy studni

O wyjątkowej i trudnej pracy polskich misjonarzy, którzy oprócz głoszenia Ewangelii pomagają najbardziej potrzebującym - przypomniał w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Pod hasłem „Bądźmy uczniami-misjonarzami” 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony będzie kolejny Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kościół

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Wiara

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Wiara

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus