Reklama

Niecodzienna uroczystość w Sochaczewie

Niedziela łowicka 41/2004

Sochaczew po raz kolejny uczcił pamięć uczestników Bitwy nad Bzurą. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bowiem w tym roku mija 65 lat od największej bitwy kampanii wrześniowej. Sochaczewskie uroczystości uświetniła obecność ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, któremu nadany został tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Program wrześniowych obchodów, trwających od 17 do 19 września, był bardzo bogaty. W jego ramach znalazły miejsce m.in. XIII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP, XXXIV Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą i XIII Mazowiecki Festiwal Piosenki Harcerskiej. Tradycyjnie już odbyła się inscenizacja walk nad Bzurą, będąca największą w Polsce rekonstrukcją bitwy II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką przybył do Sochaczewa w sobotnie popołudnie. W odpowiednio przygotowanej scenerii, przed sochaczewskim muzeum, chlebem i solą witały Prezydenta władze miasta, sochaczewianie i licznie przybyli goście. Wśród zgromadzonych osób znajdowali się przedstawiciele władz, duchowni, kombatanci, dyrektorzy instytucji, prezesi firm, poczty sztandarowe, harcerze i młodzież szkolna. Z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa Prezydentowi Kaczorowskiemu wystąpili sochaczewscy harcerze oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Rada Miasta uchwałę o nadaniu tytułu zatwierdziła 1 czerwca 2004 r.
Po słowach powitania, zastępca burmistrza Jerzy Żelichowski, odczytał laudację, w której przypomniał życiorys dostojnego gościa. Przewodniczący Rady Miasta Maciej Małecki przed odczytaniem aktu nadania tytułu, powiedział: „Jesteśmy dumni, że w poczet naszych obywateli wstąpił człowiek, który w swoim życiu kierował się wartościami Bóg - Honor - Ojczyzna”. Przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Sochaczewa Bogumił Czubacki wręczyli Prezydentowi akt nadania tytułu oraz symboliczny klucz do bram miasta, po czym głos zabrał Honorowy Obywatel: „To zaszczytne wyróżnienie przyjmuję z wdzięcznością, jako wyraz uznania dla wszystkich Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali poza krajem na znak protestu przeciwko traktatom jałtańskim, oddającym Polskę w wyłączną zależność od Związku Sowieckiego.” Na zakończenie wystąpienia prezydent Ryszard Kaczorowski skierował do sochaczewian pełne życzliwości słowa: „Chciałbym, aby powtórzył się dla was złoty okres z XVI w., gdy rozwój sochaczewskiego handlu i rzemiosła przyniósł miastu sławę, a bogactwo obywatelom. Niech żyje Sochaczew i jego mieszkańcy! Boże, błogosław miastu!”. Uroczystości zakończyła modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem w sochaczewskiej kaplicy Matki Bożej Różańcowej.
W niedzielę prezydent R. Kaczorowski uczestniczył we Mszy św. polowej pod pomnikiem poległych w Witkowicach, podczas której nastąpiło poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru Komendzie Hufca ZHP w Sochaczewie.
W godzinach popołudniowych na polach w Brochowie odbyła się rekonstrukcja walk nad Bzurą. Patronat nad imprezą objął czcigodny gość - Ryszard Kaczorowski, który inscenizację oglądał z loży honorowej. W spektaklu udział wzięło ponad 200 osób. Widzów było kilka tysięcy. Podczas pokazu wykorzystano m.in. niemieckie ciężarówki i motocykle BMW, samochód fiat polski typu „łazik” z 1938 r. oraz wiele innego rodzaju sprzętu, który stanowi oryginalną broń muzealną. Duże wrażenie na zgromadzonych wywołały efekty pirotechniczne, wzbogacone kanonadami emitowanymi przez specjalnie na tę okazję zainstalowany sprzęt nagłaśniający. Słysząc huk nadlatujących bombowców, mimo świadomości uczestniczenia w pokazie, odruchowo podnosiliśmy głowy do góry. W momentach zwrotnych akcji, lektor dyskretnie komentował zaistniałą sytuację. Wyjaśniał motywy działań żołnierzy, wskazywał elementy warte zauważenia. Pozwalało to na jasny i czytelny odbiór spektaklu. „Bitwę” zakończyła szarża kawalerii, i akcja przedarcia się polskiej piechoty przez linię wojsk niemieckich. Mimo silnego wyczerpania, wojsko przemaszerowało w defiladzie przed Prezydentem Kaczorowskim, który zanim odjechał piękną, wzbudzającą ogromne zainteresowanie, zabytkową limuzyną, długo jeszcze komentował wydarzenia, których był świadkiem.
Miejmy nadzieję, że ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, miło będzie wspominał swoją wizytę w Sochaczewie, który stał się przecież jego miastem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?