Reklama

Wychowawcza misja Parafii Świętej Rodziny

Niedziela łódzka 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wychowanie jest procesem, wobec którego chrześcijanin nie może być obojętny. Dokonuje się ono przede wszystkim w rodzinie, ale także w szkole, w parafii, na boisku - wszędzie tam, gdzie człowiek doświadcza relacji z innymi ludźmi.
Wychowanie ma wielką moc - potrafi sprawić, iż dziecko staje się osobą świętą lub zbrodniarzem. Zgodnie z personalistycznym duchem, istotą wychowania jest relacja osób. Aby można było mówić o konkretnych efektach wychowania, relacja ta musi być odpowiednia zarówno pod względem jakości, jak i ilości (czasu trwania). Z tegoż względu bardzo ważną działalnością Kościoła jest organizowanie wyjazdów wakacyjnych, podczas których dzieci i młodzież mają czas na relacje między sobą, a także na relacje z ugruntowanymi religijnie animatorami i wychowawcami, klerykami i księżmi.
Parafia Świętej Rodziny w Łodzi, mimo iż należy do parafii budujących się, od ponad 10 lat organizuje letnie i zimowe wyjazdy dla dzieci i młodzieży. Corocznie bierze w nich udział od 50 do 150 osób, rekrutujących się zarówno z grup działających przy parafii (ministranci, schola, spotkania młodzieżowe), jak i niezwiązanych dotąd z parafią lub w ogóle z Kościołem. Wyjazdy mają z natury charakter integracyjny - uczestnikami są zarówno osoby z rodzin ubogich, jak i dobrze sytuowanych, młodzież o ugruntowanej religijności, jak i poszukująca. Co więcej, uczestnicy są w różnym wieku - począwszy od lat siedmiu, a skończywszy na dwudziestu. Taka rozpiętość bywa uciążliwa organizacyjnie, ale jest korzystna wychowawczo (młodzież zdaje sobie sprawę, iż jest przykładem dla młodszych, a dzieci dostrzegają, że bycie starszym nie oznacza tylko picia alkoholu, palenia papierosów i brania narkotyków).
W roku bieżącym letni wyjazd z parafii Świętej Rodziny odbył się w wynajętym ośrodku kolonijnym położonym w lesie nad Jeziorem Turawskim koło Opola. Placówka, zgodnie z wymogami prawa, została zarejestrowana w Kuratorium Oświaty. Wychowawcami byli instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestnicy brali udział w codziennej Mszy św., zajęciach harcerskich w lesie, zajęciach plastycznych, ogniskach, dyskotekach, korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych, a młodzież dodatkowo uczestniczyła w warsztatach na temat Dziesięciu Przykazań, które zakończyły się całonocnym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Podczas wycieczek autokarowych zwiedzono Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz Stare Miasto i skansen w Opolu.
Na wyjeździe obowiązywał program dydaktyczno-wychowawczy, w którym zawarty był także regulamin. Wśród jego postanowień umieszczono m.in.: brak tolerancji dla spożywania alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków, posługiwania się wulgaryzmami, używania przemocy, natomiast poparcie dla serdeczności, przyjacielskości i otwartości. Warto zauważyć, iż regulamin ten w takim samym stopniu obowiązywał dzieci i młodzież, jak i kadrę.
Ku radości organizatorów, kontrole Sanepidu i Kuratorium bardzo wysoko oceniły placówkę. W przeprowadzonym na koniec wyjazdu anonimowym teście ewaluacyjnym, w skali szkolnej (od 1 do 6) uczestnicy ocenili całokształt na 4,8, a najwyższe noty zdobyła kadra: 5,6 - 5,7.
W pracy wychowawczej trudno oczekiwać natychmiastowych i widocznych na zewnątrz efektów. Wychowanie to proces, który trwa całe życie, efektów tych należy się spodziewać zarówno u uczestników, jak i kadry. Mamy nadzieję, iż zostaną one wzmocnione podczas następnego, planowanego już wyjazdu z parafii, która naśladując swoich Patronów - Świętą Rodzinę, w tym małym dziele wpisuje się w charytatywną i wychowawczą działalność Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

Więcej ...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...