Reklama

Zmagania katechetyczne u stóp Kalwaryjskiej Pani

Niedziela przemyska 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 września br. w stronę Kalwarii Pacławskiej wyruszyli katecheci świeccy archidiecezji przemyskiej, aby rozpocząć swoje trzydniowe skupienie rekolekcyjne u stóp Pani Kalwaryjskiej. Zostaliśmy na nie zaproszeni przez Wydział Nauki Katolickiej reprezentowany przez ks. dr. Tadeusza Kocóra, a prowadził je ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W naszym licznym gronie (117 osób) znaleźli się również katecheci pracujący w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Myślą przewodnią rekolekcji stały się słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5,1). Mogliśmy przekonać się, że często brakuje nam tej prawdziwej wolności, którą daje Chrystus, a która powinna być obecna w naszym życiu osobistym i pracy, w podejmowanych decyzjach i wyborach. Zaprzeczeniem tej wolności są różnego rodzaju zagrożenia i nałogi, w jakie może uwikłać się współczesny człowiek. Dlatego dwie z licznych konferencji poświęciliśmy na uświadomienie sobie faktu, jak często popadamy w różnego rodzaju zniewolenia. Stają się nimi, często traktowane przez nas bardzo łagodnie: astrologia, wegetarianizm, jasnowidzenia, yoga czy feminizm.
W jednej z pierwszych konferencji pochyliliśmy się nad osobą Jana Pawła II, który jest najbardziej czytelnym znakiem wolności Bożej. Wzorem głębokiego zawierzenia Bogu i Jego Opatrzności. Uświadomiliśmy też sobie, że stała formacja katechetów obejmuje przede wszystkim jej wymiar duchowy. Powinniśmy stale troszczyć się o to, by nie popadać w rutynę i przekonanie, że niczego więcej nie potrzebuję. Katecheta ma stać się, „sługą z Kany, który jedynie przygotowuje cud, ale go nie czyni”. Dlatego trzeba nam prawdziwej pokory względem Boga i posługi, jaką pełnimy w Jego imieniu.
Treści, jakie wypełniały czas wspólnego przebywania to pogłębiona refleksja religijna, wspólna modlitwa, śpiew, nabożeństwa, dzielenie się Słowem Bożym, konferencje i dyskusje religijne. Integralną częścią każdego dnia była Eucharystia odprawiana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Istotnym momentem naszych rekolekcji było spotkania z miłosiernym Ojcem w sakramencie pojednania i nabożeństwo pokutne. Warto wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu wpisanym mocno w przeżycia rekolekcyjne, o Drodze Krzyżowej, która poruszyła do głębi każdego z nas. Przeżyliśmy je wzorem prawdziwych pielgrzymów kalwaryjskich na Dróżkach Męki Pańskiej.
Nasza modlitwa została szczególnie ubogacona, gdyż te dni, to przecież na Kalwarii czas odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc szczególnego obdarowywania nas łaską przez Jezusa. Uczestniczyliśmy w niedzielę w Uroczystej Sumie odpustowej. Przewodniczył jej bp Marian Buczek (Lwów), który swoje słowa skierował również do nas, katechetów świeckich.
„Dobrze Panie, że tu jesteśmy” - chciało się powtórzyć za Apostołami i ani nie spostrzegliśmy, jak minął czas naszego czuwania.
Szczególne słowa podziękowania, które przenikają nasze serca, pragniemy skierować do ks. prof. dr. hab. Andrzeja Zwolińskiego z PAT-u w Krakowie, który sprawował nad nami duchową opiekę podczas całych rekolekcji i wygłosił bardzo głębokie, poruszające nas konferencje. Z serca płynące „Bóg zapłać” kierujemy do ks. dr. Tadeusza Kocóra, który cały czas towarzyszył naszym zmaganiom, za opiekę duchową i animację modlitewną. Dziękujemy ks. mgr. lic. Tadeuszowi Białemu i ks. mgr. lic. Stanisławie Pałkus, obchodzącej w tym roku 25-lecie pracy katechetycznej, za wspólną modlitwę i obecność. Ojcom Franciszkanom za życzliwość i gościnę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Rity

Św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Most od jadłodajni do Pałacu Apostolskiego – jak Leon XIV zmienia Caritas

2025-05-14 11:59
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Pierwszy północny Amerykanin i zarazem pierwszy augustianin na tronie Piotrowym wchodzi do Watykanu nie jak monarcha, lecz jak menedżer miłosierdzia z peruwiańskiej prowincji. Robert Francis Prevost -  dziś papież Leon XIV - zaczynał w Chiclayo od naprawiania zbutwiałych dachów parafialnych kuchni; dwie dekady później pomagał reorganizować Caritas Internationalis, a dzień po swoim konklawe zapowiedział Watykańskie Obserwatorium Mobilności Ludzkiej i kampanię „Turn Debt into Hope”. W każdej z tych scen pojawia się to samo credo: przejrzystość to akt miłości, a Caritas - jeśli ma być Ewangelią w czynach - musi działać szybciej, mądrzej i głośniej od algorytmów rynku.

Więcej ...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

2025-05-14 16:07

Magdalena Pijewska/Niedziela

Z wielkoczwartkowej mowy pożegnalnej Jezusa w dzisiejszą niedzielę czytamy tylko wstęp. Jezus w swojej mowie do uczniów skupia się na tym, co było w danej chwili najbardziej dla nich istotne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon XIV zachowuje papieskie kanały na Instagramie i X

Leon XIV

Leon XIV zachowuje papieskie kanały na Instagramie i X

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Kościół

Kard. Ryś o konklawe i relacji z papieżem Leonem XIV

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Leon XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII