Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 41/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół toruński z dziękczynną pielgrzymką do Panny Wiernej

W tegorocznych Ogólnopolskich Dożynkach, odbywających się 4 i 5 września w Częstochowie, w szczególny sposób uczestniczyli rolnicy z naszej diecezji. Święto plonów rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice. Po Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach. Od godz. 23.00 w Kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przedstawiciele naszej diecezji przewodniczyli czuwaniu rolników. Duszpasterz Rolników Diecezji Toruńskiej, ks. Zbigniew Gański, rozpoczynając nocne czuwanie, zwrócił uwagę na to, aby po trudnym czasie prac rolnych i okresie żniw umieć podziękować Panu Bogu i Matce Bożej za opiekę i błogosławieństwo podczas pracy na roli. Nie tylko prośby o plony, ale i dziękczynienie za każdy kłos zboża i każdy owoc ziemi muszą być dla rolnika ważne. Dziękując Panu Bogu, jednocześnie wyrażamy w ten sposób naszą kulturę i przywiązanie do tradycji. Kultywujemy ludowość, której inne narody mogłyby nam pozazdrościć.
Zespół wokalno-instrumentalny „Terra Culmensis”, z połączonych parafii w Górnych Wymiarach i Kijewie Królewskim, zaprosił rolników do wspólnego śpiewania. Pieśni, poezja o tematyce żniwno-dożynkowej, a przede wszystkim Różaniec złożyły się na dziękczyne modlitwy rolników, którzy przyjechali tłumnie na Jasną Górę z całej Polski. Nazajutrz pielgrzymi z naszej diecezji, razem z 80 tys. pątników, uczestniczyli w Mszy św. dożynkowej, której przewodniczył bp Zygmunt Zimowski z Radomia. W homilii bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników, nawiązując do hasła tegorocznych dożynek jasnogórskich: „Do Panny Wiernej - Wierny Lud”, podkreślił, że Maryja jest wierna człowiekowi bez względu na trudne czasy. Nasi ojcowie - wierni Bogu i Ojczyźnie - żyli w zgodzie z hasłem: „Polonia semper fidelis”, a ich wierność stawała się dla nich ostoją. Odpowiedzią na tę wierność Maryi są wszyscy ludzie, którzy tak tłumnie także w tym roku przybyli na Jasną Górę w strojach ludowych, z chlebem z tegorocznego ziarna, wieńcami, darami pól i ogrodów. Naszą diecezję reprezentowała również delegacja z wieńcem dożynkowym z parafii w Kijewie Królewskim oraz poczet sztandarowy Duszpasterstwa Rolników.

Reklama

Aleksandra Wojdyło

Dekanat Brodnica

Nowa forma duszpasterstwa

Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski w Pamiętniku pod datą 25 kwietnia 1932 r. zapisał: „Kapłan dzisiejszy stał się wygodnisiem. Nie tylko, żeby żył wygodnie. Może nawet nie, ale wygodnisiem przez to, że stracił w sobie ducha apostolstwa, stracił poznanie swego celu. On ma zdobywać dusze, przyciągnąć je do siebie, zdobywać dla Chrystusa. On ma wyjść po dusze. (...) Kapłan zaś dzisiaj siedzi i czeka na dusze. A one przychodzą, przypomniawszy sobie o Kościele, przychodzą z obowiązku dusze lepsze. (...) A dusze inne, dusze, które może były raz tylko w kościele? Pogańscy chrześcijanie. (...) Jak te dusze dostać? Tu kapłan powinien być apostołem. Tu iść, tu nie spoczywać ani na chwilę”. Rozważając słowa Błogosławionego, zgodnie z prośbą Jana Pawła II z 7 czerwca 1999 r., który zawierzył dar beatyfikacji w sposób szczególny Kościołowi toruńskiemu, trzeba szukać nowych form dotarcia do tych chrześcijan, którzy rzadko przychodzą do kościoła.
W parafii pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy kapłani wraz z gorliwymi wiernymi, szukając możliwości dotarcia do tych, których budowa nowej świątyni jeszcze nie pociągnęła, zorganizowali 22 sierpnia br. wielki piknik parafialno-miejski, który na plac kościelny przyciągnął ok. 15 tys. osób. Przygotowania zaplecza i służb: policji, ochrony, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej itp. rozpoczęły się dużo wcześniej. W skład komitetu organizacyjnego weszło ok. 100 osób z proboszczem ks. Wiesławem Pacakiem na czele. Grupy wiernych otrzymały konkretne zadania, z których bardzo dobrze się wywiązały. Udało się zorganizować wielką imprezę integrującą parafian, mieszkańców miasta i okolic, jak również pozwalającą na współpracę z parafią Jezusa Miłosiernego władz miasta i starostwa, firm i artystów.
Piknik rozpoczął się o godz. 16.00 powitaniem wszystkich zgromadzonych. Słoneczna pogoda sprzyjała przedsięwzięciu. Na profesjonalnej scenie, sprowadzonej z Krakowa, występowały zespoły: „Family” z Kurzętnika (muzyka popularna), zespół „Ostatnia Deska Ratunku” z Brodnicy (szanty), dziecięca grupa cyrkowa „BeDeKuś” z Brodnicy i „Heca” z Lipinek oraz grupa breakdance z Łomży. Koncerty przerywało losowanie na loterii wielu ciekawych nagród. Imprezę uświetniła obecność bp. Andrzeja Suskiego. Wieczorem rozpoczęła się licytacja cennych przedmiotów, którą poprowadził Ryszard Rynkowski. Pod młotek poszły m. in.: platynowe płyty piosenkarza, szabla burmistrza Wacława Derlickiego, witraż ofiarowany przez starostę Waldemara Gęsickiego, złote i srebrne monety, medale i inne pamiątki. Najwięcej emocji wywołała jednak licytacja motorynki ofiarowanej przez Księdza Wikariusza.
Wielu parafian modlitwą, sercem i ciężką pracą wsparło zabawę. Przygotowali na piknik stoiska ze smakołykami i innymi towarami, obsługiwali też stanowiska z losami i cegiełkami na budowę, kwestowali, a po pikniku gorliwie sprzątali. Wśród wielu atrakcji była jazda konna, zabawy dla dzieci i okazja do wspólnego rodzinnego zdjęcia, wykonanego ze specjalnego podnośnika. Największym wydarzeniem był dwugodzinny koncert Ryszarda Rynkowskiego z zespołem. Dochód artyści przeznaczyli na rzecz budowy świątyni. Dodatkowo, ok. godz. 23.00 na koniec koncertu, piosenkarz przygotował niespodziankę w postaci profesjonalnego pokazu fajerwerków. Piknik zakończyła wspólna modlitwa wieczorna poprowadzona przez Księdza Proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Krzysztof Samul

Dekanaty grudziądzkie

Festyn nad Jeziorem Rudnickim

W ostatnią niedzielę sierpnia na przystani żeglarskiej nad Jeziorem Rudnickim, na terenie parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu-Mniszku, miał miejsce festyn rodzinny, na który zostali zaproszeni wszyscy parafianie. Przybyło łącznie ok. 200 osób. Spotkanie rozpoczęto od pływania żaglówkami po jeziorze, co cieszyło się szczególnym zainteresowaniem uczestników. Następnie przy ognisku oprócz pieczenia kiełbasek odbyło się kilka konkursów dla dzieci, które przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Było m.in. przeciąganie liny oraz śpiewanie wylosowanych piosenek. Oczywiście, dla najlepszych przewidziano nagrody. Na zakończenie festynu odbyła się wspólna zabawa przy muzyce. Dobry nastrój podczas spotkania sprawił, że jego uczestnicy z radością wrócili do swoich codziennych zajęć.

Ks. Bogdan Tułodziecki

Wkrótce

Zapraszamy na „Pola Nadziei”

Pola Nadziei to nazwa szeroko pojętej ogólnopolskiej akcji propagowania idei hospicyjnej. W naszym społeczeństwie obok aktywnych młodych ludzi, dążących do atrakcyjnego życia, są także ludzie chorzy, biedni i niepełnosprawni w różnym wieku.
Inicjowana po raz ósmy w naszym kraju akcja „Pola Nadziei” ma nam przypominać m. in. o tym, że nie sami żyjemy na świecie. Są wśród nas osoby potrzebujące pomocy; są miejsca, w tym szczególnie hospicja, gdzie można uzyskać wszechstronne wsparcie. Ma też nam przypominać, że trzeba pozyskać wolontariuszy, należy aktywnie edukować społeczeństwo oraz zebrać dary na funkcjonowanie hospicjów.
Żonkil - jest symbolem walki z chorobą nowotworową. Ten piękny, wiosenny kwiat kojarzy się z odradzającym co roku życiem, z nieustającą nadzieją na drugiego człowieka, na zwycięską walkę z przeciwnościami, w tym z chorobą. Żonkil to symbol akcji „Pola Nadziei”, odbywającej się w dwóch odsłonach: jesiennym sadzeniu cebulek żonkili na rabatach i skwerach oraz wiosennej akcji w okresie kwitnienia tych kwiatów o charakterze informacyjno-edukacyjnym: imprezy charytatywne, koncerty itp.
W Toruniu „Pola Nadziei” zainaugurujemy w sobotę 16 października o godz. 11.00 przed Muzeum Etnograficznym. Informując społeczeństwo o pracy zespołów hospicyjnych, o idei „Pól Nadziei”, będziemy sadzić cebulki żonkili. Mamy nadzieję, że przyjdą na nie wszyscy zaproszeni. Towarzyszyć nam będzie zespół z przepiękną muzyką i tańcem irlandzkim. 15 października będziemy sadzić żonkile przy Zespole Szkół nr 16 w Toruniu i Szpitalu MATOPAT oraz na skwerach tych miastach, w których działają filie Hospicjum „Światło”, tj. w Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu i Wąbrzeźnie.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego