Reklama

500 lat kościoła w Marcinowicach

Bogu na chwałę, ludziom ku pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 25 września zebrali się w Marcinowicach na uroczystej Mszy św. odpustowej wszyscy, których współpraca zaowocowała pięknie odnowioną świątynią pw. św. Wacława. Trud wniesiony w renowację tej świątyni zasługuje na słowa uznania i wdzięczności - podkreślił bp Ignacy Dec, rozpoczynając uroczystą Mszę św. koncelebrowaną przez księży z dekanatu Świdnica Wschód. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. poświęcił także mury kościoła i tablicę pamiątkową.
W uroczystości uczestniczyły władze powiatu: starosta Jacek Wajs i wicestarosta, władze samorządowe: wójt gminy Marcinowice Waldemar Budzyński, przewodniczący Rady Gminy, dyrektor i nauczyciele Zespołu Szkół w Marcinowicach, rada parafialna, sołtysowie, komendant ochotniczej straży pożarnej, komendant policji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Marcinowic i Śmiałowic, a także goście z dalszych miejscowości. Dziękowali oni Panu Bogu za 500 lat istnienia tej świątyni, za wszystkie dary, które Pan Bóg w niej przekazał ludziom w przeciągu tylu wieków.
Wysiłek remontu spadł niemal w całości na mieszkańców Marcinowic, przy udziale władz samorządowych, wójta i Rady Gminy. Warto zauważyć, że parafia Śmiałowice liczy niespełna 1500 mieszkańców i posiada dwie świątynie: kościół parafialny w Śmiałowicach oraz kościół filialny w Marcinowicach. Stale pogłębiające się ubożenie rodzin oraz powiększające się bezrobocie sprawiają, że podjęcie trudu remontu dwóch świątyń (parafialnej i filialnej) było wielkim wyzwaniem zarówno dla duszpasterza, jak i wiernych. Ks. kan. Marian Lewandowski, proboszcz tej parafii od czerwca 2000 r., wraz z parafianami może być dumny ze swego dzieła - tym bardziej, że w ubiegłym roku również kościół parafialny w Śmiałowicach obchodził 500-lecie istnienia.
W zakres remontu jubileuszowej świątyni weszły wielorakie prace: osuszenie fundamentów w dolnej partii murów świątyni, położenie drenażu opaskowego, odprowadzenie wód opadowych, wymiana instalacji elektrycznej, założenie instalacji alarmowej, wykonanie posadzki z płyt granitowych, wymiana podłóg pod ławkami, remont ławek, konserwacja i odnowienie ołtarza głównego i obu ołtarzy bocznych, pomalowanie wnętrza świątyni, wykonanie nowej elewacji zewnętrznej i in. Prace te zostały wykonane w większości systemem gospodarczym przy ogromnym zaangażowaniu wiernych, którzy dali wyraz swej troski o dom Boży. Pomocy finansowej udzieliła także Rada Gminy Marcinowice i inni dobroczyńcy.
„Rozumiemy, że jesteśmy spadkobiercami i dłużnikami minionych pokoleń, którzy przed 500 laty tę świątynię wznosili i o nią zawsze się troszczyli. Naszą wdzięczność wyrażamy modlitwą za fundatorów i użytkowników, a także modlimy się za wszystkich, którzy w naszych czasach swoją modlitwą, ofiarą materialną i pracą tę świątynię odnawiają” - powiedział duszpasterz tej wspólnoty w swoim słowie podziękowania podczas Mszy św.
Mieszkańcy Marcinowic przygotowywali się do tej uroczystości poprzez rekolekcje i spowiedź. Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z księżmi, przedstawicielami władz samorządowych i zaproszonymi gośćmi udali się na smaczny posiłek w miejscowej restauracji „U Marcina”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?