Reklama

22. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

Miłuj bliźniego swego jak siebie samego

Graziako

Już po raz 22. w Częstochowie została zorganizowana Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, połączona z pielgrzymką tego środowiska na Jasną Górę. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu, które odbyło się w dniach 18-20 stycznia 2018 r. uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, kapelani, wolontariusze i inne osoby zaangażowane w opiekę paliatywną i hospicyjną. Konferencję zorganizowało, jak co roku, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które obchodzi obecnie jubileusz 25-lecia.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w pierwszym dniu konferencji przewodniczył ks. dr Tomasz Knop, kapelan częstochowskiego hospicjum. Była ona sprawowana w intencji pacjentów, ich rodzin, pracowników i wolontariuszy. W homilii ks. Knop podkreślił, że miłość siebie samego stanowi ważną część przykazania miłości bliźniego. Jest źle, kiedy „człowiek nie umie pokochać samego siebie, samego siebie nie lubi, a nawet może nienawidzi”. Skoro Bóg nas kocha, my też musimy pokochać siebie. – Trzeba się o siebie troszczyć, dbać, nie tylko o jedzenie i o zdrowie, ale dobry nastrój, o to, by rozwijać się duchowo, fizycznie, psychicznie, dbać o siebie, sprawić sobie przyjemność, to jest bardzo ważne – podkreślił ks. dr Tomasz Knop.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Aby przekonać się czy w jakimś społeczeństwie kwietnie miłość bliźniego, trzeba zapytać jak to społeczeństwo odnosi się do osób cierpiących i terminalnie chorych – powiedział podczas otwarcia Konferencji poseł Konrad Głębocki. – W tym szczególnym czasie pacjenci potrzebują ulgi w cierpieniu, a także ludzkiej serdeczności i ciepła. Ten trudny okres życia może być także czasem dobrym, kiedy człowiek całkowicie zawierzy się Bogu. W dzisiejszym świecie wiele mówi się o godności człowieka, ale dopuszcza się czynów, które z godnością człowieka nie mają nic wspólnego. Opieka hospicyjna, niesienie pomocy osobom terminalnie chorym jest autentyczną działalnością na rzecz godności człowieka.

– Nie możemy pokochać bliźniego, jeśli najpierw nie pokochamy siebie – tak Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia wyjaśniła wybór tematu. – Miłość siebie samego jest jedną z najtrudniejszych umiejętności w życiu człowieka. To trudne zadanie, także dla członków zespołów opieki paliatywnej i hospicyjnej. Chodzi o zrozumienie własnych potrzeb i słabości, akceptację swojego życia takim, jakie jest w danej chwili, bez niechęci i rezygnacji. Mówiąc o sprawach i problemach osób, które na co dzień pochylają się nad nieuleczalnie chorymi, chcemy uczyć się miłości bezinteresownej, miłości ofiarnej i wymagającej.

Reklama

Przewodniczącą Komitetu Naukowego była prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko. Na program Konferencji złożyło się sześć sesji plenarnych. Wykłady inauguracyjne wygłosili: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, która przedstawiła temat „Naukowe dowody wagi przykazania miłości” oraz dr. n. med. Zbigniew Bohdan, który wygłosił wykład pt. „Hospicyjny rachunek sumienia”.

Kolejne sesje były poświęcone wyzwaniom w opiece paliatywnej, dylematom etycznym i opiece nad chorym od poczęcia do śmierci, wielokierunkowemu leczeniu bólu, wybranym formom opieki nad pacjentem w opiece paliatywnej, pracy interdyscyplinarnego zespołu opieki paliatywnej. Odbyły się również sesje warsztatowe.

Uczestnicy konferencji wzięli udział w Mszy św. którą w ich intencji oraz w intencji środowiska dziennikarskiego, obchodzącego swoje patronalne święto, odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Anna Kaptacz, która w tym roku, po raz czwarty, została wybrana na prezesa Stowarzyszenia w rozmowie z „Niedzielą” przypomniała najważniejsze daty i wydarzenia z historii hospicjum w Częstochowie. Ta historia jest przykładem determinacji, zaangażowania, nie poddawania się trudnościom, ciągłego wytyczania kolejnych celów, gdzie celem nadrzędnym jest otoczenie pacjenta i jego rodziny, jak najlepszą opiekę medyczną i duchową.

Reklama

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstała z inicjatywy grupy pielęgniarek – jedną z nich była Anna Kaptacz. Zebranie założycielskie odbyło się w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w 1992 r. Pierwszą formą opieki była Poradnia Opieki Paliatywnej w przychodni rejonowej. – Bardzo nas wspierał ks. Jerzy Kuliberda – który pomógł nam znaleźć drugą siedzibę – dom przy ul. Czarnieckiego, gdzie zorganizowaliśmy dzienny oddział opieki paliatywnej i uruchomiliśmy wypożyczalnię sprzętu – wspomina Anna Kaptacz. – Jednak warunki były trudne i wiele razy prosiliśmy o pomoc władze miasta. Dopiero, kiedy zorganizowaliśmy strajk przed gabinetem prezydenta, przyznano nam budynek przy ul. Krakowskiej 45. Wyremontowaliśmy połowę obiektu, bo drugą połowę, zajmowało przedszkole. Kiedy przedszkole przeniesiono – przeprowadziliśmy kapitalny remont. Wtedy mogliśmy uruchomić bardzo potrzebny oddział stacjonarny, który liczy dziś 15 łóżek. Oddział i kaplicę pod wezwaniem św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego poświęcił w 2010 r. abp Stanisław Nowak.

Zapytana o sposób na pokonywanie trudności Anna Kaptacz mówi: – Trudności są po to, aby się wewnętrznie rozwijać. My nie mówimy: „to niemożliwe”, nie poddajemy się. Także obecnie planujemy dalszą rozbudowę – będziemy zagospodarowywać nasz nowy obiekt w centrum miasta – budynek przy ul. Kopernika o powierzchni ok. 3 tys. m. kw. Nie czekamy na pieniądze unijne, bo czekaliśmy już dwa lata. Rozpoczynamy remont z tym, co mamy. Moim sposobem na pokonywanie trudności jest zawierzenia Matce Bożej. Kiedy czuję, że jakaś sprawa mnie przerasta, idę na Jasną Górę i wpatruję się w oblicze Matki Bożej. Jej zawierzam siebie i nasze hospicjum. Wiem, że wszystko będzie rozwiązane i rzeczywiście, wkrótce problemy się rozwiązują.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-19 17:33

Wybrane dla Ciebie

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Święty Filip Apostoł

Filip Apostoł

pl.wikipedia.org

Filip Apostoł

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?