Reklama

Dwie rady w każdej parafii

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostaną powołane Parafialne Rady Duszpasterskie i Parafialne Rady ds. Ekonomicznych. 1 października bp Adam Dyczkowski podpisał dekret zatwierdzający statuty tych rad oraz ordynację wyborczą. Rady Duszpasterskie mają powstać do końca listopada br., a Rady ds. Ekonomicznych do 30 kwietnia 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem działania Parafialnej Rady Duszpasterskiej, która jest organem doradczym proboszcza, ma być troska o właściwy rozwój życia religijnego w parafii. Jak czytamy w statucie, przedmiotem troski rady mogą być: „problemy ewangelizacyjne, organizacja duszpasterstwa parafialnego - np. najbardziej odpowiedni plan nabożeństw parafialnych dostosowany do konkretnych warunków parafialnych, animacja liturgiczna nabożeństw parafialnych, problemy wychowania dzieci i młodzieży, jej edukacji, problemy pomocy społecznej osobom biednym i chorym, życie rodzinne w parafii, pomoc misjom katolickim oraz zagadnienie związane z ważniejszymi wydarzeniami w parafii”. W skład rady wchodzą członkowie z urzędu, z nominacji proboszcza oraz z wyborów powszechnych. Jak precyzuje statut, kandydaci do Rady z wyborów powszechnych muszą odznaczać się życiem zgodnym z wiarą katolicką, czynnie uczestniczą w życiu parafii oraz otrzymali rekomendację grupy, stowarzyszenia, ruchu czy wspólnoty mającej zatwierdzenie władzy kościelnej, choć sami nie muszą należeć do żadnej z grup. Wybory winny dokonać się po Mszach św. w niedzielę. W sytuacjach wyjątkowych ordynacja wyborcza przewiduje uproszczoną formę wyłonienia kandydatów z wyboru z pominięciem głosowania powszechnego. Kadencja rady trwa 3 lata i ustaje w momencie zmiany na urzędzie proboszcza. Biskup diecezjalny wydał dekret zobowiązujący powołanie Rad Duszpasterskich na podstawie kanonu 536, par. 1, który mówi, iż biskup może postanowić, aby w każdej parafii została ustanowiona rada duszpasterska.
Parafialna Rada ds. Ekonomicznych jest według statutu „organem doradczym proboszcza w zarządzaniu dobrami parafialnymi”. Rada nie może więc reprezentować parafii ani wypowiadać się w jej imieniu. Statut określa, iż proboszcz powinien wysłuchać opinii Rady w następujących sprawach: „finansowanie działalności duszpasterskiej, remont obiektów parafialnych, budowa nowych obiektów i rozbiórka istniejących, zmiana przeznaczenia budynków, kupno i sprzedaż gruntów, nieruchomości i ruchomości, umowy dzierżawy i najmu, angażowanie stałych i czasowych pracowników parafialnych, podejmowanie działalności gospodarczej parafii”. Radę ds. Ekonomicznych powołuje proboszcz na podstawie własnego rozeznania oraz po zasięgnięciu opinii wśród wiernych. Tam gdzie dobrze i skutecznie funkcjonują już tzw. rady parafialne, które zajmują się przede wszystkim zagadnieniami ekonomicznymi, należy je przekształcić w Parafialne Rady ds. Ekonomicznych i dostosować do przepisów statutu. Do ustanowienia Rady ds. Ekonomicznych w każdej parafii zobowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 537.
Statuty oraz ordynacja wyborcza zostały zatwierdzone na okres 6 lat ad experimentum. Przygotowanie do powołania rad parafialnych trwało kilka miesięcy. Przez ten okres statuty rad oraz ordynację wyborczą konsultowano z księżmi oraz ze świeckimi skupionymi w Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Żołnierz Chrystusa

Św. Florian

Adobe Stock

Św. Florian

Jako żołnierz i urzędnik cesarski odważnie wyznał wiarę w Chrystusa.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...