Reklama

Wiadomości

Senior 2030

Candida.Performa-Foter-CC-BY

Młodzi ludzie biegną wprawdzie szybciej, ale to starsi lepiej znają drogę. Szacunek dla starszych pomoże w pełni czerpać z doświadczenia i włączać ich w życie codzienne – to słowa z expose Mateusza Morawieckiego, które powtórzył 23 stycznia 2018 r.

Mateusz Morawiecki wspólnie z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską ogłosił powstanie nowego dokumentu: „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030”. Przykładem wielu nowoczesnych państw, Polska przygotowała kompleksowy dokument, określający strategię państwa wobec grupy społecznej, która jak wskazują zgodnie badania, będzie odgrywać coraz większą rolę w dziejach współczesnej Europy. Jeśli trendy demograficzne się nie zmienią, to do 2050 r. ponad 40 % Polaków (17,7 mln) będzie miało powyżej 60 lat. Dlatego potrzebna jest kompleksowa polityka państwa, skierowana na seniorów. Potwierdzam ocenę premiera, że miarą człowieczeństwa i jakości państwa jest to, w jaki sposób wspieramy starszych ludzi.

Według omawianego dokumentu, polska polityka senioralna opierać się będzie na trzech filarach. Pierwszy z nich to integralnie rozumiane bezpieczeństwo. Chodzi o bezpieczeństwo fizyczne, obejmujące ochronę przed przemocą i przestępczością, na którą narażone są szczególnie osoby starsze, a także troskę o sprzyjającą infrastrukturę. Jak powiedział w cytowanym expose premier Morawiecki chciałbym żeby wyjście do sklepu starszej osoby nie było wyprawą czy biegiem na 3000 metrów z przeszkodami. Równie istotne jest bezpieczeństwo zdrowotne, wyrażające się w zapewnieniu kompleksowej i efektywnej opieki medycznej, programów profilaktyki chorób, dostępu do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, teleopieki i telepomocy. Niezbędne jest to w sposób szczególny najstarszym i najbardziej potrzebującym seniorom, którzy nie mogą już funkcjonować samodzielnie. Do tego dochodzi bezpieczeństwo socjalne, którego wyrazem będzie polityka emerytalna oraz mieszkaniowe (zapewnienie seniorom godnych warunków przeżywania własnej starości).

Drugą fundamentalną wartością, na której zasadza się omawiana strategia, jest uczestnictwo. Ta wartość jest mi szczególnie bliska. Chodzi o to, by aktywni społecznie seniorzy pozostali takimi nadal oraz posiadali odpowiednie warunki rozwoju swojego wielorakiego zaangażowania. Kluczowe będzie takie przekształcenie rynku pracy, by nie dyskryminował osób po ukończeniu 60 roku życia. Istotne jest również wspieranie aktywności obywatelskiej seniorów, wyrażającej się w zaangażowaniu w wolontariacie i działalności trzeciego sektora. Niebagatelną rolę odgrywa uczestnictwo w kulturze, do którego osoby starsze mają prawo nie mniejsze niż pozostałe grupy społeczne.

Reklama

Trzecim filarem programu ma być solidarność. Całe społeczeństwo powinno być solidarne z seniorami. Oznacza to nastawienie na budowanie warunków sprzyjających integracji międzypokoleniowej. Seniorzy nie powinni być postrzegani jako grupa odosobniona, która stanowi swego rodzaju enklawę. Pożądane jest moim zdaniem przełamanie stereotypu izolowania osób dojrzałych i dezawuowania ich potencjału. Potrzebny jest pozytywny wizerunek seniora w mediach i społeczności lokalnej a także szeroko zakrojona edukacja na temat starości i starzenia się.

Szef rządu powiedział: Niektórzy twardogłowi ekonomiści, liberałowie, mogą trochę złapać się za głowę i być przerażeni; ale ja się bardzo cieszę, jestem szczęśliwy, że w ten sposób tworzymy de facto państwo opiekuńcze, państwo, które wdraża zasady społecznej gospodarki rynkowej. Ja również cieszę się nadzieją na to, że zbudowana zostanie w Polsce kompleksowa strategia dla osób dojrzałych. Jako członek Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu Rzeczpospolitej Polskiej wielokrotnie na różnych polach staram się nagłaśniać problemy osób starszych. Sporo się w tej tematyce ostatnio dzieje ale nadal daleko nam do ideału.

Wyrażam nadzieję, że ogłoszony dokument, który przejdzie wkrótce konsultacje wewnątrz i międzyresortowe, zyska formę odpowiadającą na społeczne oczekiwania. Liczę na szeroką publiczną debatę (również w Internecie) na temat polityki wobec osób starszych bo jest to rozmowa o przyszłości każdego z

2018-01-26 10:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomska Caritas zachęca do pomagania seniorom w okresie pandemii

2020-03-20 08:25

Rido/stock.adobe.com

Caritas Diecezji Radomskiej ruszyła z pomocą osobom wymagającym w dobie walki z koronawirusem szczególnego wsparcia, czyli seniorom. Organizacja charytatywna zachęca też, by przekazywać informacje o takich osobach do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Więcej ...

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

2020-03-23 13:11

Aby umożliwić osobom pozostającym w domu duchową łączność ze wspólnotą Kościoła, Tygodnik Katolicki "Niedziela" na swoim portalu niedziela.pl uruchamia transmisje Mszy św. z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Więcej ...

Biskup przekazał szpitalowi zakaźnemu poświęcone krzyże

2020-03-28 19:28

Archiwum redakcji

Biskup ordynariusz Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Bp Tadeusz Lityński przekazał jednoimiennemu szpitalowi zakaźnemu poświęcone krzyże.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Bez Eucharystii

Niedziela Wrocławska

Bez Eucharystii

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Watykan potwierdza – 2 nowe przypadki koronawirusa

Kościół

Watykan potwierdza – 2 nowe przypadki koronawirusa

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz

Niedziela w Warszawie

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz

Pielęgniarka z Małopolski: jest coś, czego boję się...

Niedziela Małopolska

Pielęgniarka z Małopolski: jest coś, czego boję się...