Reklama

A może do Domowego Kościoła?

Propozycja dla małżeństw pragnących „czegoś więcej”

Niedziela toruńska 42/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W dniach 10-12 września br. w Radomiu odbyło się ogólnopolskie spotkanie, podsumowujące rok pracy Domowego Kościoła. Wzięło w nim udział ponad 140 odpowiedzialnych: pary diecezjalne, księża moderatorzy diecezjalni oraz małżeństwa tworzące tzw. krąg centralny z parą krajową - Anną i Jackiem Nowakami na czele. Reprezentowane były niemal wszystkie diecezje w Polsce (w tym toruńska). Obecni byli również: ks. Jan Mikulski - moderator krajowy Domowego Kościoła i ks. Roman Litwińczuk - moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Uczestnicy modlili się i obradowali w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, podejmowani niezwykle serdecznie przez małżeństwa z Domowego Kościoła diecezji radomskiej.
Na program podsumowania złożyły się: nabożeństwa (liturgia godzin i Eucharystia), spotkania ogólne, spotkania w losowo dobranych grupach oraz spotkania w ramach filii, czyli obrady przedstawicieli sąsiadujących z sobą diecezji. Nie zabrakło też okazji do bardzo osobistych rozmów, m.in. z s. Jadwigą Skudro.
Tematem przewodnim spotkania było hasło bieżącego roku formacyjnego: diakonia - „służebna postawa Kościołów i wspólnot chrześcijańskich wobec potrzeb człowieka” (Encyklopedia Katolicka). Za punkt wyjścia w rozważaniach posłużył bardzo poruszający wykład ks. Zbigniewa Snarskiego z Białegostoku pt. Duchowość diakonii.
Celem uczestnictwa we wspólnocie Domowego Kościoła - zaznaczył Prelegent - nie może być chęć moralnego samodoskonalenia; to oznaczałoby skoncentrowanie się na sobie. Efektem naszej formacji we wspólnocie ma być podjęcie świadomej decyzji o konkretnej służbie w Kościele. Nie jesteśmy jednak w stanie owocnie służyć, jeśli nie wejdziemy w bliską, osobistą relację z Jezusem, jeśli nie nasycimy się Jego osobowością. Zanim zaczniemy działać, trzeba się zanurzyć w modlitwie. Na współczesnego chrześcijanina, przyzwyczajonego do szybkiego tempa życia, czyha pułapka nadmiernego aktywizmu, wypływającego z polegania czy wręcz zadufania we własnych siłach. Nie trzeba dodawać, że te - niejednokrotnie pełne początkowego rozmachu - człowiecze wysiłki, owa swoista „herezja czynu”, kończą się zawsze tak samo: wyczerpaniem, zniechęceniem, porzuceniem - niekiedy na zawsze - ambitnych planów. Aby uniknąć tej szalenie niebezpiecznej „duchowej zadyszki” - powiedział ks. Snarski - zawsze najpierw pytajmy Pana Boga na modlitwie, jaka jest Jego wola, a dopiero potem działajmy! Nieustannie przy tym badajmy, czy kierują nami czyste intencje, czy wykonując wielkie dzieła, w gruncie rzeczy nie szukamy samych siebie, czy w każdej chwili jesteśmy gotowi wyrzec się ludzkiego uznania i powiedzieć: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17, 10).
Prelegent przestrzegał też przed postrzeganiem zarówno Domowego Kościoła, jak i każdej innej wspólnoty, jako wygodnej niszy, w której pośród ludzi podobnych do siebie możemy odgrodzić się od świata. Mamy żyć w świecie, a nie za okopami. Mamy być ludźmi szczerze poszukującymi dialogu z każdym i wszędzie, gdzie jest on możliwy, a nie wiecznie gotowymi do oburzenia krytykantami wszystkiego i wszystkich dookoła. Wreszcie - mamy iść jeszcze dalej i być solą tego świata; ludźmi, którzy nie tylko nie ulegają lansowanym przezeń pogańskim wzorcom życia, lecz - skutecznie - przeciwstawiają im własne: chrześcijańskie.
11 września odbyło się głosowanie nad wnioskiem kręgu centralnego (zgodnym z „Zasadami Domowego Kościoła”) o przedłużenie posługi pary krajowej Anny i Jacka Nowaków z Dębicy na kolejne dwa lata. Do głosowania uprawnionych było 100 osób. Głosowało 88, spośród których 82 poparły wniosek. Posługa moderatora krajowego, ks. Jana Mikulskiego, również została przedłużona o dwa lata.

Reklama

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele. Mogą do niego należeć małżeństwa, które zawarły sakramentalny związek małżeński i chcą przez rozwój duchowości małżeńskiej dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. Ruch ten został założony przed 30 laty przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego (1921-87) przy współpracy z s. Jadwigą Skudro RSCJ, jako gałąź Ruchu Światło-Życie, będącego jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Formacja obejmuje pracę w kręgach (małe grupy składające się z 4 do 7 par małżeńskich) podczas comiesięcznych spotkań oraz codzienny wysiłek małżonków, zmierzający do wypełnienia tzw. zobowiązań. Spotkanie w kręgu trwa ok. trzech godzin. Składają się nań: a) część towarzyska, mająca na celu wytworzenie atmosfery bliskości i serdeczności; b) część modlitewna, połączona z rozważaniem i dzieleniem się Słowem Bożym oraz modlitwą różańcową; c) część formacyjna - dzielenie się problemami i radościami życia oraz sukcesami i porażkami w życiu duchowym (praca nad sobą i wypełnianie zobowiązań). W tej ostatniej części jest również czas na przedstawienie i rozważenie tematu z zakresu życia duchowego, przygotowanego przez parę animatorską (prowadzącą) lub inną parę w kręgu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każde małżeństwo uczestniczące w pracach kręgu podejmuje wspomniane już wcześniej zobowiązania. Wypracowane na bazie wieloletnich doświadczeń Equipes Notre-Dame, są dla małżeństwa krokami ku prawdziwemu duchowemu zjednoczeniu. Obejmują one: a) codzienną modlitwę osobistą, b) modlitwę małżeńską, c) modlitwę rodzinną (z dziećmi), d) systematyczną lekturę i rozważanie Pisma Świętego, e) tzw. dialog małżeński, podczas którego małżonkowie siadają przy zapalonej świecy symbolizującej Chrystusa i w Jego obecności, starając się odkryć Jego wolę, omawiają wszelkie sprawy związane z ich życiem małżeńskim, rodzinnym, zawodowym itd.; f) comiesięczne spotkanie w kręgu, g) regułę życia, czyli praktyczne postanowienia (obejmujące zarówno generalny kierunek życia, jak i jego krótszy okres), mające na celu walkę z egoizmem, zapatrzeniem w siebie; h) udział w rekolekcjach zamkniętych (przynajmniej raz w roku). Domowy Kościół ma wypracowany swoisty program rekolekcji wakacyjnych i formacji rocznej dla chrześcijańskich rodzin. W cyklu trzech 15-dniowych rekolekcji (I, II i III stopnia) małżonkowie stopniowo przechodzą od etapu osobistego przyjęcia Jezusa Chrystusa jako ich Pana i Zbawcy do odkrycia miejsca we wspólnocie Kościoła, w którym mogą podjąć służbę na miarę swych możliwości i predyspozycji. Tę tzw. formację podstawową uzupełniają krótsze, 4-dniowe rekolekcje I i II stopnia, a jej przedłużeniem są proponowane przez ruch liczne rekolekcje tematyczne, poświęcone różnym aspektom duchowości małżeńskiej i rodzinnej.

Na terenie diecezji toruńskiej tradycje Domowego Kościoła sięgają już ćwierćwiecza: w 1978 r. pierwsze trzy pary małżeńskie z Torunia wzięły udział w rekolekcjach „oazy rodzin”. Obecnie do wspólnoty należy ok. 230 małżeństw tworzących 52 kręgi. Większość z nich działa w Toruniu; pozostałe - w Chełmnie, Wąbrzeźnie, Nowym Mieście Lubawskim, Sampławie i Grodzicznie. Posługę pary diecezjalnej pełnią Beata i Tomasz Strużanowscy, natomiast moderatorem diecezjalnym jest ks. Marek Borowski, pallotyn, proboszcz parafii św. Józefa w Chełmnie. Zainteresowanych wspólnotą zapraszamy na stronę internetową: www.domowykosciol.diecezja.torun.pl (tam można też znaleźć link na ogólnopolską stronę Domowego Kościoła). Informacje można również uzyskać pod nr. tel. (0-56) 659-87-75.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Więcej ...

Papież w Wigilię Paschalną: Światło powoli jaśnieje, nawet jeśli jesteśmy w ciemności

2025-04-20 08:27

Vatican Media

Wielkanoc przynosi dobrą nowinę, że choć na świecie zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane - napisał Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Św. Piotra. Wezwał, by chrześcijanie byli w świecie zwiastunami nadziei.

Więcej ...

Biskup Maciej Małyga: Sprawa Jezusa z Nazaretu to nie sprawa przeszłości, ale naszego i mojego dzisiaj tu i teraz

2025-04-20 18:42
Biskup Maciej Małyga

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jednej z Mszy świętych w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu przewodniczył bp Maciej Małyga. - Dziś dzielimy się naszą wielką radością i wielką nadzieją. Po czterdziestu dniach postu, po Wielkim Tygodniu, jesteśmy w najważniejszym punkcie Triduum Paschalnego. Ten, który był ukrzyżowany - żyje- mówił bp Maciej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...