Reklama

10 lat tradycji

Europa śpiewem zjednoczona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugiej połowie czerwca gościł ponownie w zachodnich Niemczech ( tuż przy granicy z Holandią) Chór Towarzystwa Śpiewaczego "Cantemus Domino", działający przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Podobnie jak w listopadzie ubiegłego roku (relację z tego pobytu można było przeczytać w grudniowych Aspektach), chórzyści włączyli się w obchody 20-lecia Szkoły Muzycznej Niedergrafschaft. Zakończyły się one niezwykle uroczyście. Ogromny, 180-osobowy zespół wokalno-instrumentalny (soliści, chóry i orkiestra symfoniczna) niemiecko-polsko-holenderski wykonał dzieło Feliksa Mendelssohna-Bartholdy´ego - oratorium Paulus. Wielki niemiecki romantyk, wielbiciel Bacha i Haendla, zapatrzony w najpiękniejsze tradycje niemieckiej muzyki religijnej tworzy tu niezwykle sugestywną wizję dziejów jednego z pierwszych męczenników, nawróconego grzesznika, później gorliwego chrześcijanina - apostoła Pawła.

Zarówno sam koncert, jak i pobyt zielonogórzan w Emlichheim, odbiły się w tamtejszym społeczeństwie głośnym echem. Pisała o nich szeroko miejscowa prasa. Goście z Polski zostali uroczyście przyjęci w Ratuszu przez burmistrza Hildebrandta Stegemanna oraz przedstawicieli Rady Miejskiej (z jej przewodniczącym, współorganizatorem wizyty - Heinrichem Lindemannem). Zachętą do rewizyty na Ziemi Lubuskiej będzie zapewne m.in. album z najciekawszymi widokami okolic Zielonej Góry podarowany burmistrzowi przez dyrygenta i kierownika artystycznego Chóru "Cantemus Domino", profesora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze - Macieja Ogarka. On to właśnie jest postacią szczególnie znaną w regionie Niedergrafschaft. Za jego sprawą bowiem kontakty polsko-niemiecko-holenderskie mają już 10-letnią tradycję. Będąc dyrygentem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Polsko-Niemieckiej szkół muzycznych Zielonej Góry i Frankfurtu n. Odrą, gościł już kilkakrotnie na tym terenie, uczestnicząc w wielu ważnych imprezach kulturalnych, a jego przyjaźń z dyrektorem Szkoły Muzycznej Niedergrafschaft - Josefem Bausenem - doprowadziła do zrealizowania wielu ciekawych projektów (by wspomnieć choćby o wspólnej pracy uczniów polskich, niemieckich i holenderskich, która zaowocowała udziałem w Europejskim Festiwalu Muzycznym w Budapeszcie w 1995 r., czy też dwóch wspomnianych spotkaniach amatorskich chórów, gromadzących w swych szeregach miłośników śpiewu zespołowego).

W roku Wielkiego Jubileuszu wiele mówi się o pojednaniu, ale chyba najpiękniejsze są żywe jego dowody. A z tymi mamy do czynienia w kontaktach, o których tutaj mowa. Polscy chórzyści mieszkali w Emlichheim u zaprzyjaźnionych rodzin chórzystów niemieckich, w Neuenhaus uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. w tamtejszym kościele katolickim ( odprawiał ją przybyły z Afryki - z braku katolickich księży niemieckich - czarny misjonarz!), zaś po południu uświetnili śpiewem festyn w Wilsum (koło Emlichheim). Ich wizyta stała się ponadto okazją do spotkania mieszkających w tamtejszych okolicach Polaków, którzy byli uczestnikami wszystkich imprez.

Czy nie jest też symbolicznym ów wspólny śpiew, ponad granicami państw, wyznań, języków? Już niedługo niemiecko-holenderski i polski chór ponownie zaśpiewają razem. Wraz z polskimi solistami oraz Niemiecko-Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Macieja Ogarka wykonają Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta na uroczystym koncercie inaugurującym VII Gubińską Jesień Muzyczną, który odbędzie się w tym przygranicznym mieście 25 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Radom: Ks. Krzysztof Dukielski biskupem pomocniczym diecezji radomskiej

2025-07-12 12:00
Ks. Krzysztof Dukielski

Diecezja Radomska

Ks. Krzysztof Dukielski

Ks. Krzysztof Dukielski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Wiara

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...