Reklama

Poświęcenie nowego domu Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 19 września br. na długo pozostanie w pamięci wiernych z parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty w Łodzi. W tym słonecznym dniu Pańskim metropolita łódzki abp Władysław Ziółek przewodniczył ceremonii uroczystego poświęcenia tutejszego kościoła parafialnego. Wraz z Księdzem Arcybiskupem świątynię współkonsekrowali: ks. inf. Bogdan Dziwosz - kustosz łódzkiego sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej i ks. kan. Zbigniew Zgoda - proboszcz parafii Matki Bożej Królowej w Sokolnikach. Uroczystość poświęcenia połączona była z odpustem ku czci św. Mateusza Ewangelisty, a także 15. rocznicą istnienia parafii oraz jubileuszem 25-lecia kapłaństwa jej proboszcza - ks. kan. Romana Łodwiga.
Tego dnia od rana w świątyni sprawowane były Msze św., połączone z nauką przygotowania do obrzędu poświęcenia. Główne uroczystości poprzedził występ „Kwartetu smyczkowego” z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Eucharystię, podczas której miał miejsce akt poświęcenia kościoła, ofiarowano w intencji jego budowniczych, żyjących i zmarłych fundatorów oraz rodziny parafialnej.
Słowa powitania wygłosił ks. kan. Roman Łodwig. Złożył on serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swą pracą, ofiarą, modlitwą i cierpieniem przyczynili się do powstania tej świątyni. W imieniu lokalnej wspólnoty parafialnej Ksiądz Proboszcz poprosił następnie Arcypasterza Łódzkiego o poświęcenie kościoła, aby stał się przez to miejscem przeznaczonym do oddawania czci Panu Bogu.
(...) „Ileż trzeba było trudu Księdza Proboszcza oraz innych osób: architektów, inżynierów, plastyków, majstrów, robotników i parafian, by wznieść tę, jakże piękną, świątynię, będącą wspaniałym świadectwem wiary tej parafialnej rodziny - mówił w homilii abp Władysław Ziółek. - Dzisiaj przepełnia nas wielka radość z wykonanego dzieła i doprowadzenia go do aktu uroczystego poświęcenia - świętego obrzędu, przez który przestrzeń ta zostanie oddana na wyłączną własność Panu Bogu. Niech sprawowane tu sakramenty, rozbrzmiewające Słowo Boże i modlitwy przyczyniają się do przemiany ludzkich serc w duchu miłości Chrystusowej”.
W procesji z darami niesiono chleb, wino, owoce, kwiaty, naczynia i szaty liturgiczne. Następnie Metropolita Łódzki poświęcił ołtarz, wnętrze kościoła oraz całe zgromadzenie. W dalszej części obrzędu zaśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po czym na płycie ołtarza spalono kadzidło. Kapłani współkonsekratorzy namaścili ściany przybytku olejem krzyżma na znak poświęcenia go na zawsze dla kultu chrześcijańskiego. Następnie Dostojny Celebrans okadził ołtarz, świątynię i wiernych. Dym kadzidła, unoszący się ku niebu, symbolizuje modlitwy kierowane do Boga. Na zakończenie obrzędu ołtarz przykryto białym obrusem i zapalono świece. Oświetlenie kościoła oznacza, że Jezus Chrystus jest Światłością, dzięki której ludzkość może poznać prawdę o zbawieniu.
Za przewodniczenie obrzędom poświęcenia podziękowanie na ręce Metropolity Łódzkiego złożyli przedstawiciele lokalnej społeczności parafialnej. W Liturgii, obok kapłanów z terenu naszej archidiecezji, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z wiceprezydentem Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim na czele. Obecni byli także klerycy, siostry zakonne i asysty z wielu parafii naszego miasta. Śpiew scholi, istniejącej przy kościele św. Mateusza Ewangelisty, zakończył uroczystą celebrację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Święty, który uprawiał Europę

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym
punktem odniesienia dla jedności Europy

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym punktem odniesienia dla jedności Europy

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...