Reklama

„Istniejemy i działamy!”

Inauguracja roku akademickiego 2004/2005 w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu miała miejsce 30 września. W uroczystościach uczestniczyli: biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, bp Alojzy Orszulik, ks. prał. Wiesław Skonieczny oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu. Przybyli także goście z innych uczelni - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu ks. dr Jacek Skrobisz i prorektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kard. Augusta Hlonda z Mysłowic dr Mirosław Wójcik. Na uroczystej inauguracji roku akademickiego obecny był również Senat Uczelni, studenci i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łowickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym uczelni do katedry, gdzie Biskup Łowicki przewodniczył Mszy św. o błogosławieństwo dla studentów i wykładowców „Mazowieckiej” w nowym roku akademickim.
W homilii bp Dziuba podkreślił: „Zechciejmy u progu kolejnego roku akademickiego uświadomić sobie, że jesteśmy nosicielami wartości, każdy w swoim zakresie kompetencji. Jesteśmy zobowiązani głosić Ewangelię, świadczyć o niej i wcielać ją w realia społecznego życia. Ten trójmian: głoszenie Ewangelii, bycie jej świadkami i ewangelizowanie życia społecznego będzie na pewno pozytywnym znakiem, który otworzy serca ludzi, wyzwoli nadzieję, określi realną perspektywę miłości. Zechciejmy zatem włączyć się, każdy z nas na swój sposób, do tej rzeszy 72 uczniów, których wysyła Jezus, aby przygotowywali miasta i wsie, do których On sam przyjść zamierzał”.
Ksiądz Biskup zauważył także: „Nie zdziwmy się, że w tej posłudze spotka nas niezrozumienie i negacja, że odrzucą nasze orędzie. Bądźmy świadomi, że jesteśmy sługami tego, co przetrwa, co zwycięży nawet największe zło. Wystarczy spojrzeć w nieodległą nawet przeszłość, żeby odnaleźć znaki, że zwycięstwo idzie przez pokój, solidarność, przez miłość. A to jest orędzie Ewangelii”.
Po zakończeniu Mszy św. i uroczystym błogosławieństwie Biskupa Łowickiego uczestnicy inauguracji powrócili do gmachu uczelni. Inauguracja roku akademickiego 2004/2005 rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego przy akompaniamencie zespołu ludowego „Masovia”. Następnie powitał przybyłych rektor MWSH-P prof. dr hab. Wiesław Balcerak. Chwilą ciszy uczczono zmarłego niedawno znakomitego historyka łowickiego, publicystę i wykładowcę, ks. dr. Zbigniewa Skiełczyńskiego, przez wiele lat współpracującego z „Mazowiecką”.
Rektor podzielił się z zebranymi kilkoma słowami refleksji na temat sytuacji uczelni oraz stojących przed jej wykładowcami i studentami wyzwaniami. Mówił o coraz bardziej rozpowszechnionym w społeczeństwie relatywizmie moralnym i konsumpcjonizmie. O „braku przygotowania młodzieży do zmiany warty pokoleń”. „Na tym gruncie Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna stoi przed trudnym zadaniem - stwierdził prof. Balcerak. - Już sam fakt jej istnienia i działania irytuje wielu. Jednakże, choć przychodzi jej działać w utrudnionych warunkach, uczelnia spełnia wszelkie wymagania stawiane placówkom akademickim. Na jednego profesora przypada u nas 92 studentów, co jest jednym z najlepszych wskaźników w kraju! Proporcje studentów stacjonarnych i zaocznych są jak 1 do 3. Zaplecze naukowe i socjalne spełnia potrzeby kadry i studentów. Zasoby woluminów w naszej bibliotece dotyczą wszystkich wydziałów. Baza naukowo-techniczna i informacyjna jest zmodernizowana. Zaplecze lokalowe daje możliwość ciągłego rozwoju uczelni. Jesteśmy doceniani przez naukowe środowisko opiniotwórcze. Podjęte zostały kroki w kierunku integracji środowiska akademickiego. Jest u nas aktywny samorząd studencki. Powstał Klub Absolwentów. „Mazowiecka” utrzymuje różne formy współpracy z uczelniami w kraju”.
Zwracając się do obecnych na sali, szczególnie do starosty łowickiego Cezarego Dzierżka i burmistrza Łowicza Ryszarda Budzałka, Rektor powiedział: „Cieszy nas fakt, że znajdujemy coraz większą życzliwość władz powiatowych. Doceniamy wspieranie nas przez władze Miasta Łowicza. »Mazowiecka« stoi na mocnych nogach, mimo działalności ludzi nam nieżyczliwych, mimo dezinformacji, że nasza uczelnia nie ma uprawnień. Jest to już dwunasta inauguracja. Istniejemy i działamy! »Prawdę można uciskać, ale nie zdławić!« »Mazowiecka« weszła w trzecie millenium przez szeroką bramę, widoczną dla wszystkich, którzy zechcą ją widzieć. Jeszcze przez długie lata służyć będzie narodowi!”.
Prof. Balcerak odczytał list z gratulacjami od ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka, w którym napisał on, że uczelnia „przynosi sławę regionowi”.
Następnie głos zabrał biskup senior Alojzy Orszulik, którego poparcie i zaangażowanie walnie przyczyniły się do powstania MWSH-P. Ksiądz Biskup wspominał m.in. rozliczne trudności związane z tworzeniem uczelni, a także swoją dobrą z nią współpracę.
Po wystąpieniach zaproszonych gości prorektor dr Maciej Żukowski przeprowadził immatrykulację studentów pierwszego roku.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Stefan Warchoł. Nosił on tytuł: „Słowianie a Goci”.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów absolwentom studiów magisterskich. Rozdano również nagrody. Prorektor Żukowski przedstawił pokrótce niektóre zasady funkcjonowania uczelni i omówił tzw. siatki zajęć.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2004/2005 w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej zakończyła się tradycyjnym Gaudeamus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous