Reklama

Szkoła, tradycja, wychowanie (cz. II)

W miesiącu październiku, na który przypada Święto Edukacji Narodowej, w miesiącu, kiedy wyższe uczelnie inaugurują rok akademicki, piszemy w naszym tygodniku o I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Bezpośrednim powodem powstania naszego krótkiego cyklu jest oczywiście XVIII Nadzwyczajny Zjazd Koleżeński Wychowanków i Wychowanek Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu, który miał miejsce 25-26 września.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Klubie Najstarszych Szkół

Reklama

O Liceum Chełmońskiego można powiedzieć: „[...] jedno z wielu a jednak inne”. Jego początki są mocno niebanalne i datują się na rok... 1433! Wtedy właśnie abp Jakub Jastrzębiec ufundował w Łowiczu szkołę kolegiacką, która miała rangę najstarszej filii Akademii Krakowskiej. Przeszło 200 lat później, (w 1668 r.) kasztelan gostyński Jan Szamowicz, wraz z żoną Anną, założyli tu Kolegium Pijarskie. Kolegium zyskało wyższą rangę w 1788 r., kiedy to stało się szkołą podwydziałową. W 1833 r. przemianowano ją na urzędową Świecką Szkołę Obwodową, a po reorganizacji w 1843 r. na Szkołę Powiatową Ogólną.
W latach 1862-1865 do łowickiej szkoły uczęszczał Józef Chełmoński.
Trzy lata później przemianowano ją na rosyjskie progimnazjum realne. Później, w 1874 r. progimnazjum stało się Łowicką Szkołą Realną, a w 1900 r. powołano do życia czteroklasowe Progimnazjum Żeńskie. Uczniowie obu szkół uczestniczyli w strajku szkolnym w latach 1905-1907. W 1915 r. powstała siedmioklasowa Szkoła Realna i siedmioklasowe gimnazjum żeńskie. Były to szkoły z polskim językiem nauczania.
W wyniku działań wojennych większość budynków szkolnych została zburzona. Przez cały czas II wojny światowej działała tajna szkoła średnia ogólnokształcąca.
Nowy gmach szkolny zaczęto budować dopiero w 1958 r. Budowa potrwała do 1961 r. Wtedy właśnie szkoła uzyskała imię Józefa Chełmońskiego.
W 1973 r. minister Jerzy Kuberski wręczył szkole Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 1991 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Z racji swoich wielowiekowych tradycji LO Chełmońskiego należy do Klubu Najstarszych Szkół w Polsce. W kwietniu 1999 r. właśnie tutaj odbył się VIII Zjazd tych szkół. Spotkania tego typu odbywają się każdego roku. Ich celem jest integracja i wymiana doświadczeń, ze szczególnym zwróceniem uwagi na tradycje szkoły i jej miejsce w historii regionu.

W czołówce szkół polskich

Historia „Chełmońskiego” jest sama w sobie imponująca. Najważniejsza jest oczywiście praca dydaktyczna. Na tym polu I LO ma spore osiągnięcia. Wynikają one z jego działalności innowacyjnej. Rozpoczęto ją w roku szkolnym 1989/1990. Powstawały wówczas klasy autorskie. Szkoła, jako pierwsza w byłym województwie skierniewickim przystąpiła do egzaminów łączonych na Politechnikę Łódzką. Współpraca z tą uczelnią, a przede wszystkim sukcesy młodzieży, spowodowały, zwolnienie uczniów tego liceum z egzaminów wstępnych.
Dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele szkoły, jako podstawowy cel stawiają sobie stworzenie młodzieży możliwości kształcenia zgodnie z jej zainteresowaniami, popartymi diagnozą socjologiczno-psychologiczną. Daje to gwarancję uzyskania dobrych efektów i spełnienia przesłania, że szkoła ma być bliższa życiu.
Wprowadzone innowacje spowodowały wzrost aktywności młodzieży i zwiększenie ich udziałów w olimpiadach przedmiotowych, konkursach wiedzy i zawodach sportowych. Największy sukces ostatnich lat to zdobycie przez Annę Waszczuk srebrnego medalu na XXXI Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Bangkoku (1999 r.).
Trzeba także podkreślić, że I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu znalazło się w czołówce najlepszych szkół w Polsce (ranking „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej”). Sukcesy te wpłynęły na decyzję przyjęcia szkoły do Stowarzyszenia Szkół Aktywnych.
„Sukcesy szkoły to powód do dumy, ale również zobowiązanie do ciągłej intensywnej pracy z uczniami” - podkreśla dyrektor Henryk Zasępa.

Cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święci, księża i zakonnice w KZ Auschwitz

2025-01-27 08:41

Anna Wiśnicka

W związku z przypadającą 27 stycznia 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że wśród śmiertelnych ofiar obozy byli też księża i zakonnice okazujący odwagę i gotowość do poświęcenia w najbardziej mrocznych czasach. Polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe oddał życie za innego człowieka. Niemiecka filozof i zakonnica Edyta Stein została zamordowana w Auschwitz, ponieważ była pochodzenia żydowskiego.

Więcej ...

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

PAP/Leszek Szymański

W Polsce od kilkudziesięciu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Więcej ...

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds. katechezy parafialnej w Polsce”

2025-01-28 06:56

Karol Porwich/Niedziela

Już po raz czwarty obradował Zespół przygotowujący wytyczne dla katechezy parafialnej. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli teologowie i formatorzy pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...