Reklama

W służbie człowiekowi

Niedziela podlaska 43/2004

3 października br. odbyła się w Lublinie II Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców pt.: „O ethos nauczyciela”. Konferencja została zorganizowana przez Fundację „Servire Veritati” Instytut Edukacji Narodowej, który od siedmiu lat pracuje nad nadaniem polskiej edukacji takiego kształtu, by szkoły poprzez nauczycieli służyły rzeczywistemu dobru wychowanków. W auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego spotkało się środowisko nauczycielskie zaniepokojone stanem współczesnej pedagogiki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. sprawowana w kościele akademickim KUL-u rozpoczęła spotkanie nauczycieli i wychowawców. Wśród delegacji przybyłych z całej Polski była obecna 5-osobowa grupa pedagogów z Bielska Podlaskiego - ze Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 5. Konferencję rozpoczął ks. prof. Jerzy Pałucki, dziekan Wydziału Teologii KUL, po którym wystąpili prelegenci: o. prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec z wykładem pt: Mieć świadomość celu wychowania, ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny z wykładem: Nauczyciel wobec współczesnych wyzwań moralno-społecznych, mgr Zbigniew Pańpuch: Ideał nauczyciela - wychowawcy w pismach wybranych autorów starożytnych, dr Lech Szyndler: Dwa modele nauczyciela w średniowieczu, prof. Henryk Kiereś: Dobro czy wartości - problem kryteriów wychowania, mgr Dariusz Zalewski: Spór o wzorzec nauczyciela - nurty antypedagogiczne a tradycyjna myśl wychowawcza, ks. dr Bogdan Czupryn: O ethos (kulturę) współczesnego nauczyciela. Końcowego podsumowania dokonał Arkadiusz Robaczewski, prezes Fundacji „Servire Veritati” Instytut Edukacji Narodowej.
W czasie trwania konferencji odbyły się dwie dyskusje, w czasie których na zadawane przez pedagogów pytania odpowiadali prelegenci. Obecni na konferencji nauczyciele mogli zapoznać się z protestem, wystosowanym przez Fundację do Ministra Edukacji Narodowej, przeciwko bezczynności władz oświatowych wobec zagrożeń i zgorszeń, którym poddawane są dzieci i młodzież.
A oto główne myśli z wysłuchanych referatów: Coraz wyraźniej dostrzega się znamiona upadku polskiej szkoły i etosu nauczyciela. Pomimo wieloletniego reformowania oświaty, wprowadzania coraz nowszych metod aktywizacji i ustawicznego kształcenia nauczycieli, praca z uczniem staje się coraz trudniejsza. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim reforma edukacji uwzględniająca postulaty liberalnej myśli pedagogicznej, ideologia praw ucznia, wychowanie bezstresowe, przemoc w szkole, permisywizm wychowawczy, wpływ ekonomii i polityki na kształt szkoły oraz jej cele. Jak pokonać te wszystkie pułapki wychowawcze? Z głoszonych rozważań wynikało, że istotnym wymiarem każdego procesu kształcenia i wychowania jest wychowanie moralne. Kluczem wszystkiego jest formacja prawego sumienia. Tylko człowiek o takim sumieniu będzie umiał odpowiedzieć na wyzwania czasów, w których przyjdzie mu żyć. Nauczyciel i wychowawca nie może być tylko wykładowcą, który informuje, lecz przede wszystkim ma być mistrzem, który prowadzi. Zasadniczy cel zawodu nauczyciela nie ulega zmianie. Ciągle jest nim wszechstronne wspomaganie osobowego rozwoju ucznia. Zmieniają się jednak warunki w jakich ten cel jest realizowany. Aby określić etos nauczyciela niezbędna jest analiza współczesności. Biorąc pod uwagę jej obecny stan trzeba wyakcentować dwie zasadnicze postawy:
- prawość etyczna nauczyciela, która będzie odpowiedzią na wszechobecną demoralizację dzisiejszego świata. Nauczyciel ma przekonywać swoim życiem, że warto być dobrym, że troska o osobowy rozwój stanowi nieocenioną wartość;
- odwaga i jednoznaczność zasad moralnych jako odpowiedź na popularny współcześnie tzw. rozsądny kompromis w sprawach moralnych. Odwaga jest potrzebna nauczycielowi, zarówno w walce o dobro, jak również w piętnowaniu faktycznego zła (np. wszechogarniającej wulgarności). Odwaga domaga się od nas trudu, a nierzadko ofiary. Dlatego można ją skutecznie realizować tylko w przekonaniu, że wartości dla których ponosi się trud są autentycznie prawdziwe.
Podjęte w czasie konferencji rozważania dotyczyły kształtowania etosu współczesnego nauczyciela, które powinno dokonywać się w kontekście prawdy o człowieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Rozważania bp. A. Przybylskiego: w Kościele spotykamy się ze Zmartwychwstałym pod postacią Chleba i Wina

2024-03-29 14:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...