Reklama

75 lat „Kilińskiego”

75-lecie istnienia świętowali uczniowie, absolwenci i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu. Obchody, połączone z nadaniem szkole imienia Jana Kilińskiego, odbyły się 8 października. Rozpoczęła je Eucharystia sprawowana w sosnowieckiej katedrze przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. Po niej, już w murach szkoły, zaproszeni goście, a wśród nich wojewoda śląski Lechosław Jarzębski i śląski kurator oświaty Jerzy Grad, zapoznali się z historią placówki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kiliński”, bo tak popularnie nazywana jest szkoła, to najstarsza ze szkół zawodowych w Sosnowcu. Jej początek sięga 1929 r., kiedy to z inicjatywy ks. Franciszka Raczyńskiego utworzono Szkołę Rzemieślniczo-Przemysłową. Była to szkoła prywatna, gdyż wyasygnowane zbyt małe pieniądze nie pozwoliły na funkcjonowanie placówki państwowej. Szkoła o kierunku ślusarsko-mechanicznym mieściła się początkowo w budynku szkoły powszechnej. Od 1933 r. uzyskano w długoletnią dzierżawę budynek przy ul. Kilińskiego. Do wybuchu II wojny światowej szkołę ukończyło blisko 980 absolwentów.
Po wojnie dokonano upaństwowienia placówki, nadając jej nazwę: Państwowa Szkoła Przemysłowa. W 1946 r. uruchomiono Gimnazjum Elektryczne. Rok szkolny 1951/52 rozpoczął się kolejną reorganizacją, powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa z kierunkami: mechanicznym, elektrycznym, stolarskim, modelarskim, kotlarskim oraz Technikum Mechaniczne i Elektryczne. W 1965 r. otwarto w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących o trzyletnim okresie nauczania. Lata 70. to nowy rozdział historii szkoły. Dyrektorem został wtedy dotychczasowy inspektor oświaty i wychowania Antoni Widawski. Rozpoczął on intensywne starania o uzyskanie zezwolenia na budowę nowej siedziby szkoły. Zabiegi te zaowocowały już w 1971 r. rozpoczęciem budowy. 1 września 1973 r. nastąpiło uroczyste przekazanie nowej szkoły. W 1975 r. zmieniono nazwę placówki na: Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. W latach 70. poszerzono także kierunki kształcenia. W 1977 r. utworzono tu Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od września 1990 r. zostało powołane 5-letnie Technikum Mechaniczne o specjalnościach obróbka skrawaniem oraz budowa i eksploatacja maszyn i urządzeń mechanicznych na podbudowie ośmioklasowej szkoły podstawowej. W 1998 r. utworzono tu nową szkołę: Liceum Techniczne o profilu mechanicznym.
Od 1 września 1991 r., po kolejnej reorganizacji, w budynku funkcjonują dwie odrębne szkoły: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. „Szkoła ma bardzo dobry klimat. I można się tu zdobyć zawód, który w przyszłości ułatwi zdobycie pracy” - powiedzieli Niedzieli uczniowie Marcin Półciennik i Łukasz Potoczny. „Lubimy samochody i w przyszłości chcielibyśmy je naprawiać. Potrzebną wiedzę mamy nadzieję nabyć w szkole i na zajęciach praktycznych” - dodali uczniowie.
Od maja 1992 r. stanowisko dyrektora szkoły objął Janusz Kosałka. Od tego czasu placówka wzbogaciła się o nowoczesne środki i pomoce dydaktyczne. Urządzono pracownię informatyki a także skomputeryzowano sekretariat, księgowość i bibliotekę. Ważnym przedsięwzięciem było przystosowanie pomieszczeń dla powstałej pracowni dydaktycznej obróbki skrawaniem.
To wszystko sprawa, że „Kiliński” ma dobrą „markę” i pewnie nigdy nie będzie narzekał na brak zainteresowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Debata ekspercka pt. Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

2024-04-15 18:42

Material prasowy

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Instytut Katolickiej Nauki Społecznej serdecznie zaprasza na debatę eksperckia pt. Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

Więcej ...

Ks. Koprianiuk: Kościół powinien wspierać młodzież w dojrzewaniu

2024-04-16 08:32
Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Ewelina Gajos/Centrum DDM

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Moralizowanie czy jakakolwiek inna forma presji nie przyciągnie młodych do Kościoła - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Ocenił, że młodym trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać ich na drodze ludzkiego dojrzewania.

Więcej ...

Zaproszenie na pielgrzymkę do Francji. Każdy może dołączyć

2024-04-16 13:39
Pielgrzymka do Francji

organizatorzy

Pielgrzymka do Francji

Chcesz spędzić tegoroczne wakacje, poznając ciekawe miejsca, a nie masz jeszcze pomysłu, gdzie pojechać? Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zaprasza w dniach 19-26 sierpnia 2024 r. do odkrywania piękna zakątków Francji, jej historii i duchowości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny