Reklama

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Pstrągówce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasłuchani w ciszę

Z dala od zgiełku głównych dróg, od Wiśniowej oddalona o 3 km, leży wioska Pstrągówka. Piękny, pagórkowaty teren i cisza sprzyjają wewnętrznemu skupieniu i modlitwie. Wiejski kościółek otoczony jest wysokimi drzewami, na których można wypatrzyć wiewiórki. Są to tereny rolnicze, ale gospodarstwa są niewielkie, a ludziom żyje się ciężko, chociaż jest tu telefon, gaz itp. Teren mocno dotknięty jest bezrobociem. Ludzie są tradycyjnie pobożni i przywiązani do Kościoła.

Parafia w Pstrągówce liczy obecnie niespełna 700 wiernych ( i wciąż ma tendencję malejącą) z Pstrągówki i małej części wsi Cieszyna. Coraz więcej domów stoi pustych. Z parafii pochodzi dwóch obecnie żyjących kapłanów i jedna siostra zakonna, a w seminarium duchownym kształci się jeden kleryk.

Od 1993 r. obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Jan Pikul. Nie zaniedbując obowiązków duszpasterskich, ks. Proboszcz pielęgnuje swoje pasje . uwielbia góry, majsterkowanie i krótkofalówki.

Pstrągówka . .córka. Frysztaka

Parafia w Pstrągówce (dekanat frysztacki) została wydzielona z parafii we Frysztaku. Ze względu na dużą odległość od kościoła parafialnego, już przed II wojną światową istniały plany budowy kościoła. Wojna zniweczyła te plany. W 1946 r. staraniem proboszcza z Frysztaka, ks. Wojciecha Blajera, w Pstrągówce wybudowano obecnie istniejącą świątynię, jako tymczasową kaplicę dojazdową. Wykorzystano do tego poniemieckie baraki wojskowe pozostawione przez okupanta w nieodległej Stępinie. Działkę pod budowę ofiarowali Jan i Stanisława Wąsiowie z Pstrągówki. Poświęcenie nowego kościoła miało miejsce 11 sierpnia 1946 r. Patronem świątyni jest św. Jan Chrzciciel.

Ks. Wojciech Blajer ofiarował do nowego kościoła obraz Matki Bożej Królowej, pochodzący ze starego kościoła we Frysztaku. Następny proboszcz we Frysztaku, ks. Władysław Wardęga, zainicjował w 1957 r. budowę mieszkania dla kapłana w Pstrągówce. Nad przebiegiem prac czuwał ks. Stanisław Matyka, a następnie ks. Bronisław Kraus. W 1959 r. Biskup Przemyski erygował samodzielną parafię w Pstrągówce, a ks. Bronisława Krausa mianował pierwszym proboszczem. Zły stan zdrowia nie pozwolił mu jednak na realizację planów budowy nowej świątyni, ale przez następne lata bardzo się starał o upiększanie tej, która już istniała, by mogła godnie pełnić funkcję kościoła parafialnego. Dla upamiętnienia Millennium Chrztu Polski w 1966 r. umieszczono na wieży kościoła dzwon ufundowany przez parafian i rodaków z USA. W latach osiemdziesiątych wnętrze kościoła pokryto boazerią, sprawiono nowe ławki, natomiast w 1986 r. kościół został oszalowany na zewnątrz. W 1991 r. wewnątrz ułożono płytki kamienne. W ostatnich latach był przeprowadzony remont plebanii, wymieniono nagłośnienie w kościele. W najbliższym czasie konserwacji będzie poddany zabytkowy obraz Matki Bożej Królowej. W planach jest budowa ogrodzenia placu kościelnego, a w przyszłości zapewne budowa nowego kościoła.

Parafia maryjna

Patrząc na ilość Róż Żywego Różańca (12 żeńskich, 2 męskie i młodzieżowe, których ilość jest ruchoma), można powiedzieć, że jest to parafia maryjna. Wśród nabożeństw dużą frekwencją cieszą się, oprócz nabożeństw okresowych . majowych i październikowych, nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiane w każdą środę i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w trzecie piątki miesiąca. 19. dnia każdego miesiąca odprawiana jest nowenna do patronów diecezji.

Sprawnie działa Rada Parafialna. Ludzie są ofiarni i zatroskani o Kościół. Sami kolejno sprzątają świątynię, stroją kwiatami i sprzątają otoczenie. Pamiętają o zmarłych . przyjął się zwyczaj, że kolejno, dbają o cmentarz . przez rok pracuje jedna dziesiątka wyznaczonych osób.

Nie ma także kościelnego, a obowiązki posługi przy kościele przejęli ministranci, wyjątkowo aktywni w tej parafii. Ministranci, lektorzy, schola . słowem młodzież chętnie gromadzi się przy ołtarzu. Zapewne lubi też wyjazdy wycieczkowe z ks. Proboszczem, który te eskapady fotografuje, a później robi humorystyczne gazetki. Obowiązek strojenia kościoła na większe uroczystości (w tym święta) także przejęła młodzież. Aktywnie działa Koło Misyjne Dzieci.

Parafianie ładnie śpiewają, dobrze prowadzeni przez organistę . uczą się wielu nowych pieśni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj