Reklama

„Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju”

IV Dzień Papieski w Legnicy

Niedziela legnicka 44/2004

IV Dzień Papieski przeszedł już do historii. Były koncerty, wystawy i oczywiście Msze Święte w intencji Ojca Świętego. Wszystko po to, by uczcić 26 rok pontyfikatu Jana Pawła II. W katedrze legnickiej biskup Tadeusz Rybak przewodniczył uroczystej Mszy św. Przybyli na nią m.in. przedstawiciele szkół imienia Jana Pawła II z diecezji legnickiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To był szczególny dzień poświęcony Ojcu Świętemu. Cała Polska uczciła swojego rodaka, który już od 26 lat kieruje Kościołem Powszechnym. W diecezji legnickiej obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się już w piątek 8 października. W kościele pod wezwaniem św. Judy Tadeusza w Legnicy odbyło się trzydniowe spotkanie młodzieży zorganizowane przez Diecezjalne Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ponad 100 osób modliło się w intencjach Papieża oraz słuchało wykładów i prelekcji. Natomiast w sobotę w jeleniogórskim kościele pw. św. Erazma i Pankracego Instytut Akcji Katolickiej zaplanował sympozjum naukowe pt. „Ziemia darem Boga”. W niedzielę w legnickim teatrze można było obejrzeć inscenizację Tryptyk rzymski.
Do Dnia Papieskiego przygotowali się również legniccy studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „Ikona”. Wieczór papieski w kościele pw. św. Józefa rozpoczął się o godz. 18.00 modlitwą różańcową w intencji Ojca Świętego. Następnie studenci przedstawili program poetycko-muzyczny inspirowany poezją Karola Wojtyły. Kolejnym punktem studenckiego Dnia Papieskiego była Msza św. w intencji Ojca Świętego. Główne uroczystości odbyły się w legnickiej katedrze.
O godz. 16.00 uroczystą Mszę św. w katedrze legnickiej odprawił bp Tadeusz Rybak. Wzięli w niej udział uczniowie ze szkół noszących imię Jana Pawła II, stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz przedstawiciele władz samorządowych i rzesza wiernych. W homilii Biskup Legnicki podkreślił, że największym pragnieniem współczesnego człowieka jest pragnienie pokoju, zarówno tego zewnętrznego, jak i pokoju ducha. Świat dzisiejszy targany jest różnymi konfliktami, wojnami, atakami terrorystycznymi, które sprawiają, że ludzi ogarnia lęk. Z tego powodu cierpią nie tylko jednostki, ale i całe społeczeństwa, narody. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że brakuje pokoju w sercu człowieka. Przestaje funkcjonować jego sumienie. To właśnie jest największą tragedią człowieka. Człowiek bez sumienia zdolny jest do najstraszniejszych rzeczy. Poszukiwanie dróg pokoju trzeba zatem zacząć od własnego sumienia, od uregulowania stosunku do Boga i drugiego człowieka. Innymi czynnikami istnienia pokoju jest wzajemna miłość i przebaczenie. O te wartości trzeba się starać każdego dnia i w każdej sytuacji życia. Nie można osiągnąć pokoju bez Boga, gdyż On jest jego źródłem. Największym darem Jezusa Zmartwychwstałego był dar pokoju. On bowiem jedna człowieka z człowiekiem i człowieka z Bogiem. Dziś znakiem pokoju jest Kościół, w którym ciągle obecny jest Chrystus. Na czele tej wspólnoty stoi Papież Jan Paweł II, który słusznie jest nazywany pielgrzymem pokoju. Nie tylko modli się o pokój na świecie, nie tylko głosi Ewangelię pokoju, ale podejmuje wiele wysiłków, by jednać ludzi i narody. Szczególny nacisk kładzie na to, by wychowywać młode pokolenia do życia w pokoju i przyjaźni. Od młodych bowiem zależeć będzie przyszłość tego świata.
Na zakończenie Mszy św. Biskup Legnicki poświęcił krzyż, który będzie towarzyszył młodzieży diecezji legnickiej w przygotowaniach do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w przyszłym roku w Kolonii. Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego znajdującym się obok katedry. Podczas całego Dnia Papieskiego wolontariusze zbierali pieniądze dla zdolnej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin. Środki zasilą konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyzna stypendia naukowe. Warto przypomnieć, że w diecezji legnickiej taką pomoc otrzymuje 15 uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07
Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami