Reklama

II zlot służby liturgicznej w Loretto

Niedziela warszawska 44/2004

Do pogłębiania wiary i życia Słowem Bożym na co dzień oraz ubogacania życia liturgicznego w parafiach wezwał służbę liturgiczną diecezji warszawsko-praskiej bp Stanisław Kędziora. 9 października ministranci, bielanki i schole już po raz drugi spotkali się na zlocie w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo przenikliwego zimna przyjechało 1200 młodych. - Wprawdzie chłód dzisiaj, ale serca wasze są ciepłe - zauważył na początku Mszy św. bp Kędziora.
Drugi zlot odbywał się w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. - Miejsce jest szczególne, czujemy się tu jak u siebie w domu. Maryja jak dobra Matka zaprasza do siebie wszystkie swoje dzieci. Ideą naszych spotkań jest poznawanie i przybliżanie sanktuariów maryjnych diecezji warszawsko-praskiej, a także wzajemne poznanie się - mówił na początku liturgii ks. Marek Serafin, który wraz z ks. Dariuszem Marczakiem - jest odpowiedzialny za służbę liturgiczną w diecezji.
Homilia bp Kędziory była katechezą skierowaną do służby liturgicznej. - Kiedy otwieracie i czytacie Pismo Święte, musicie zawsze pamiętać, że mówi do was sam Bóg. Wy użyczacie Mu tylko słów. Dlatego wkładajcie w to jak najwięcej serca. Starajcie się, aby Słowo Boże było starannie wypowiadane. Poprzez dobrze przygotowaną liturgię pomagacie innym uczestnikom w przeżywaniu Mszy św. Wypowiadane przez was Słowo Boże ma być przeżywane przez czytającego w głębi jego serca i przekazywane dalej - podkreślał Ksiądz Biskup.
Bp Kędziora zwrócił uwagę na potrzebę takich spotkań jak te organizowane w Loretto. - Każda wspólnota bielanek, scholi czy ministrantów ma być zgraną grupą, która umie się modlić, ale także razem bawić, śpiewać, grać, być blisko siebie. Im bardziej będziecie rozmodleni i osobiście przeżywać będziecie liturgię, tym więcej pomożecie innym się modlić, ale także bardziej będziecie zgrani jako wspólnota. - Dawajcie świadectwo swej wiary i swojego oddania Chrystusowi i Matce Najświętszej poprzez waszą służbę liturgiczną - powiedział na zakończenie homilii bp Stanisław Kędziora.
Pod koniec Mszy św. 17 ministrantów i 21 bielanek otrzymało z rąk Księdza Biskupa dyplomy za wzorową służbę. Ministrantów i bielanki zgłosili duszpasterze. Każdy z dyplomów podpisał ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głodź. Był to bardzo emocjonujący moment uroczystości. Przedstawiciele poszczególnych parafii zgotowali wyróżnionym kolegom i koleżankom owację. Wszyscy wyróżnieni pozowali do zdjęcia z Księdzem Biskupem. Każda parafia mogła przedstawić tylko jednego ministranta i bielankę. Musieli oni mieć za sobą przynajmniej 3 lata służby, gorliwie wypełniać swoje zadania i cieszyć się dobrą postawą moralną.
Później jeszcze były wyróżnienia i nagroda za najlepiej zaprezentowane logo parafii. Tu bezkonkurencyjna okazała się parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Wyróżnienia otrzymały parafie: św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie i św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim.
Za zwycięstwa w rozgrywkach sportowych wręczone zostały też puchary Tygodnika Katolickiego Niedziela. Otrzymali je ministranci z parafii św. Stanisława w Siennicy (kategoria licealistów), bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie (kategoria szkół podstawowych), Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie (kategoria gimnazjów). Puchar otrzymała też parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie (gry i zabawy międzyparafialne). Nagrodami dla zwycięzców były także książki ufundowane przez Edycję św. Pawła.

Reklama

Wyróżnieni ministranci

1/Patryk Borkowski z par. św. Marii Magdaleny w Warszawie; 2/ Marcin Gruba z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz.; 3/ Łukasz Prusinowski z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie; 4/ Paweł Lech z par. św. Wincentego a Paulo w Otwocku; 5/ Marcin Skolasiński z par. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Maz.; 6/ Paweł Maliszewski z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Płudach; 7/ Mateusz Osiński z par. Nawrócenia św. Pawła w Warszawie; 8/ Andrzej Pulikowski z par. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie; 9/ Hubert Miśko z par. Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie; 10/ Sylwester Siwak z par. Trójcy Świętej w Sulejowie; 11/ Marek Sabak z par. Bożego Ciała w Warszawie; 12/ Przemysław Rosłon z par. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie; 13/ Łukasz Gołąb z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie; 14/ Rafał Ryszawa z par. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie; 15/ Piotr Słowikowski z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku; 16/ Łukasz Zagórski z par. Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie; 17/ Maciej Wojda z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie; 18/ Radosław Ryszawa z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach; 19/ Paweł Kus z par. św. Wacława w Warszawie; 20/ Tomasz Zieliński z par. św. Jakuba w Jadowie; 21/ Marek Lis z par. Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie.

Wyróżnione Bielanki

1/ Emilia Porębska z par. Bożego Ciała w Warszawie; 2/ Ewelina Dębek z par. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie; 3/ Agnieszka Wojtkowska z par. MB Królowej Polski w Wołominie; 4/ Agata Bączkowska z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie; 5/ Justyna Tacikowska z par. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie; 6/ Karolina Pękul z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach; 7/ Sylwia Kostrzewska z par. św. Marii Magdaleny w Warszawie; 8/Judyta Witkowska z par. św. Wincentego a Paulo w Otwocku; 9/ Katarzyna Bońska z par. św. Józefa Robotnika w Wołominie; 10/ Emilia Jaworska z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie; 11/ Julia Kamińska z par. św. Antoniego w Mińsku Maz.; 12/ Paulina Kania z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie; 13/ Diana Rychlica z par. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie; 14/ Joanna Wiśniewska z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku; 15/ Aleksandra Wiącek z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz.; 16/ Aleksandra Laskus z par. św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie; 17/ Aleksandra Rodowicz z par. św. Wacława w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania