Reklama

Podsumowanie

IX Piesza Pielgrzymka z Legnicy do Częstochowy 1-10 sierpnia 2001 r.

Niedziela legnicka 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna IX Piesza Pielgrzymka Legnicka na Jasną Górę była pierwszą w nowym wieku i nowym tysiącleciu chrześcijaństwa. Ojciec Święty Jan Paweł II napisał do nas: "na początku Nowego Tysiąclecia, gdy przed Kościołem otwiera się nowy etap drogi - rozbrzmiewa w naszych sercach echo słów, jakimi pewnego dnia Pan Jezus wezwał Apostoła, aby wypłynął na głębię". Te słowa skierował Pan Jezus również do naszej młodej diecezji legnickiej, abyśmy wyruszyli z Pieszą Pielgrzymką na głębię ludzkich spraw z Chrystusem i jego Matką we wspólnocie Kościoła, w trosce o losy Ojczyzny.

Przez dziesięć dni, w słońcu i w deszczu wędrowaliśmy z Księgą Pisma Świętego, jak z Arką Przymierza na ramieniu młodych ludzi. Codziennie wraz z ojcem duchownym Pieszej Pielgrzymki, ks. proboszczem Zbigniewem Traczem z Jawora, rozważaliśmy Słowo Boże i na nowo uczyliśmy się przyjmować "Słowo" w naszym codziennym życiu. Ubogaceni nowymi wskazaniami Ojca Świętego w Novo millennio ineunte - modliliśmy się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podsumowanie ogólne:

wszystkich pątników było 2500 osób

35 kapłanów, 21 kleryków i 4 siostry zakonne

w służbie medycznej było 5 lekarzy, 27 pielęgniarek i obsługa karetki pogotowia

najmłodsza uczestniczka - Hania Płonka (10 miesięcy)

najstarsza uczestniczka - Helena z Legnicy (76 lat, 21 razy na pielgrzymce)

z zagranicy: kilka osób z Ukrainy, Austrii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych

szef bazy - ks. proboszcz Mirosław Krasnowski, budowniczy kościoła w Wałbrzychu

główny porządkowy - Artur Płonka z Legnicy

lekarze i karetka pogotowia: lek. Tomasz Urbanek, lek. Tomasz Gagaczewski, lek. Janusz Konieczny oraz Krzysztof Sławski, Helena Dąbrowska, Paweł Świerbutowicz i Henryk Babuśka

policjanci z Komendy Miejskiej w Legnicy: Marek Malewski i Andrzej Bartoszuk

baza: Tomasz Płoszański i Józef Szulisz

główny kwatermistrz - Piotr Darczuk z Legnicy

kwatermistrze: Marcin Pasieka, Michał Żmuda, Bartek Majewski i Andrzej Kasperek

porządkowi: pilot - Sebastian Kowalski, postoje - Kacper Karamon

grupa I - Sebastian Kowalski, grupa II - Daniel Nowak, grupa III - Arkadiusz Zdunik, grupa IV - Marcin Nowakowski, grupa V - Piotr Litwa, grupa VI - Adrian Grzegorzewski, grupa VII - Adam Pękala.

Radio "Plus" z Legnicy - red. Monika Poręba

Tygodnik Katolicki Niedziela - ks. Piotr Nowosielski.

* * *

Podsumowanie poszczególnych grup

Grupa I - Zagłębie Miedziowe

Przewodnik: ks. Sławomir Lewandowski oraz ks. Bogdan Klinkowski z Wałbrzycha i kleryk IV roku WSD Jacek Wojeński.

Grupa liczyła ok. 100 osób. Pątnicy pochodzili z następujących miejscowości Zagłębia Miedziowego: Lubin, Polkowice, Rudna, Legnica ( parafia Świętych Joachima i Anny), Prochowice, Sobin, Ścinawa, Gwizdanów, Pogorzeliska. Na pątniczym szlaku w piątek 10 sierpnia dotarli do tej grupy bracia górnicy ze sztandarem oraz Bractwo Świętego Józefa ze sztandarem z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Polkowic.

Najmłodszym "uczestnikiem" w pierwszej grupie był 10-letni Wojtek, najstarszą pątniczką - Bronisława, która liczyła sobie 68 lat. Od siedmiu lat stałym chorążym w grupie pierwszej jest brat Jan Kaszubski, który w stroju górnika od Legnicy do Częstochowy niesie znak maryjny. Po raz pierwszy pielgrzymowało z Zagłębia Miedziowego 25 osób.

W sposób szczególny pragniemy podziękować wszystkim służbom pomocniczym, które wywodzą się z parafii Matki Bożej Królowej Polski oraz z parafii legnickich.

Jesteśmy wdzięczni: Steni i Stanisławowi Szkółkom za służbę w "ciepłych napojach"

- Jasi i Stanisławowi Szczepanik za służbę w informacji i poczcie (Pielgrzymkowa "poczta" wysłała w tym roku ponad 12 tys. kartek.)

- Bogdanowi Kozłowskiemu z małym Michałkiem oraz Adrianowi Zielińskiemu z Jawora za służbę "radiotechników", a przede wszystkim za bardzo dobre nagłośnienie

- Odnowie w Duchu Świętym z Polkowic dziękujemy za modlitwę i świadectwo oraz za wspaniałą muzykę w czasie Apelu w niedzielę 5 sierpnia w miejscowości Stobrawa.

W imieniu organizatorów dziękujemy:

- Ryszardowi Adach z Legnicy oraz jego żonie, córce i synowi za służbę w "zimnych napojach"

- Zbigniewowi, jego żonie i córce za służbę "pieczywa"

- Ryszardowi Ciebień z Wąsosza za trudną i odpowiedzialną służbę "sanepidu"

- braciom kierowcom za służbę "samochodów bagażowych"

- bratu Janowi Zarzyckiemu oraz Łukaszowi Kościelnemu za zrobienie "znaczków pielgrzymkowych"

- zaprzyjaźnionej drukarni Bogdana Kokocińskiego w Nowej Rudzie za wydrukowanie Książeczek pielgrzyma, książeczek dla "Grupy Duchowego Uczestnictwa" oraz pięknych pocztówek Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *



Grupa II - Jeleniogórska

Rozpoczęła swoją drogę o dwa dni wcześniej, przemierzając dodatkowo 60 km z Jeleniej Góry do Legnicy. Przewodnikiem grupy od początku PPL jest proboszcz ks. Grzegorz Niwczyk, budowniczy kościoła w Jeleniej Górze. Ks. przewodnika wspierali ofiarnie kapłani:

- ks. kan. Kazimierz Piwowarczyk z Nowego Kościoła

- ks. Tomasz Hęś z Karpacza

- ks. Tomasz Galik z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze

- ks. Sebastian Nawrocki z parafii św. Marcina w Jeleniej Górze

- ks. Krzysztof Rybczyński z parafii św. Jana Ew. w Jeleniej Górze

- o. Grzegorz Mielniczuk ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi we Wrocławiu.

Przez kilka ostatnich dni dużo radości do jeleniogórskiej grupy wniósł ks. Mariusz Majewski, od niedawna student w Rzymie.

W grupie II szły siostry zakonne: s. Leonia i s. Sabina ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Miłkowie oraz s. Bogumiła ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek we Wrocławiu.

Grupa liczyła blisko 300 osób; w większości to ludzie młodzi, pełni radości i entuzjazmu. Jednakże nie brakowało dzieci i ludzi starszych. Najstarszą pątniczką w tej grupie była Irena Jabłońska ( 72 lata), a najmłodszą Ala Urałka (2,5 roku). Służbę Zdrowia w tej grupie pełniły i służyły wielką pomocą: Sabina, Basia, Kasia. Basia i Agnieszka.

Wśród pielgrzymów z Jeleniej Góry wędrowała ponad-30-osobowa grupa harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" z Jeleniej Góry, Gryfowa Śląskiego i Wałbrzycha. O bezpieczeństwo i porządek w tej grupie z dużym zatroskaniem dbali bracia porządkowi: Mariusz, Grzegorz, Tomasz, Marcin. Gratulacje dla "dwójkowego" zespołu muzycznego za atmosferę radości i piękny śpiew.

Podkreślić należy duże zdyscyplinowanie grupy, czynny udział we wszystkich modlitwach, duże zaangażowanie na rzecz całej wspólnoty. Świadczy to o pełnej integracji i rozumieniu sensu pielgrzymowania wszystkich uczestników "dwójeczki".

Pątnicy w tej grupie pochodzili z następujących miejscowości:

- Jelenia Góra: parafia Świętych Erazma i Pankracego, Świętego Krzyża, Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu, św. Wojciecha, św. Jana Apostoła i Ewangelisty, św. Judy Tadeusza, Matki Bożej Miłosierdzia, św. Jana Chrzciciela, św. Marcina;

- oraz z miejscowości: Piechowice, Jeżów Sudecki, Dziwiszów, Kaczorów, Szklarska Poręba, Świerzawa, Nowy Kościół, Libiechowa, Sokołowiec, Lubomierz, Zachełmie, Przesieka, Podgórzyn, Wleń, Janowice Wielkie, Gryfów Śląski, Kamienna Góra, Leszczyniec, Przedwojów, Marciszów, Nagórnik, Karpacz, Kowary, Pobiedna, Wałbrzych, Cisiec, Góra Śląska, Karpniki, Lwówek Śląski, Świeradów Zdrój, Jelcz-Laskowice, Wojcieszyce, Siedlęcin, Koszalin, Mysłakowice, Święta Katarzyna, Mirków, Wrocław, Mirsk, Milicz, Sędzisław, Rawicz, Biedrzychowice, Proszówka, Rząsiny, Wadowice, Rębiszów, Krzewie Wielkie, Ubocze, Świdwin, Złotoryja, Stare Jaroszewice, Czarny Bór, gościnnie pielgrzymi z Austrii.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły w grupie jeleniogórskiej intencje różańcowe, które zadziwiły swą głębią oraz bezpośrednią odpowiedzią na wygłaszane konferencje kapłanów i homilie Ojca Duchownego.

Reklama

Grupa nr 3 - Bolesławiecka

"Trójeczka" w tym roku liczyła 350 osób, przewodnikiem tej grupy od lat jest proboszcz ks. Józef Hupa, budowniczy kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu. Grupa "specjalna" miała najlepszego kierowcę - brata Makowskiego oraz najskuteczniejszych porządkowych: Misia, Safariego, Edka i Mańka. W tej grupie pomocą służyły najdelikatniej siostry ze służby zdrowia: Aniela, Magda, Marta i brat Łukasz. Leczyli oni z ran fizycznych i psychicznych. Na wyróżnienie zasługuje schola muzyczna oraz najbardziej uśmiechnięta s. elżbietanka: Sebastiana.

Pomocą ks. przewodnikowi służyli wspaniali kapłani: ks. Krzysztof Słabicki, ks. Krzysztof Sikora, ks. Jacek Saładucha, proboszcz ks. Ludwik Maciak oraz proboszcz ks. Jan Dochniak. Pomocą służył także: kleryk Daniel z WSD w Legnicy.

Siostry i bracia pątnicy pochodzili ze wszystkich parafii Bolesławca, Lwówka Śląskiego, Lubania, Nowogrodźca oraz okolicznych miejscowości.

Pielgrzymowało w "trójce" 20 dzieci do 10. roku życia, a ponad 150 osób szło po raz pierwszy. Najstarsza w grupie była siostra Apolonia (71 lat); najmłodszym pątnikiem był Kubuś, który liczył sobie 19 miesięcy.

Grupa "Bolesławiecka" była w tym roku szczególnie rozmodlona i rozśpiewana. Żaden etap, nawet ten mocno deszczowy, nie był dla nich groźny ani smutny. Bo jak mówi ks. Józef: "jaki przewodnik, taka i grupa".

Reklama

Grupa nr 4 - Legnicka

Grupa "Legnicka" liczyła w tym roku ok. 400 osób. Przewodnikiem był ks. Rodryg Albin z parafii św. Tadeusza w Legnicy. Ks. przewodnikowi pomagali kapłani: ks. Sławomir Augustynowicz - prefekt WSD w Legnicy oraz o. Mariusz Kozioł, franciszkanin, student KUL-u. Kapłanom pomagali klerycy naszego seminarium: Dariusz Markowicz, Sebastian Jabłoński, Krzysztof Żmigrodzki i Janusz Wilk.

W tej wielkiej grupie wędrowali pątnicy z następujących miejscowości: Legnicy, Miłkowic, Rzeszotar, Krotoszyc, Koskowic, Brennika, Prochowic, Kunic, Ujazdu Górnego, Wilkowa, Grzymalina, Zimnej Wody oraz Głuszycy. Przez pierwsze dni pielgrzymowała w "czwórce" s. Ewa ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagraniczej, która obecnie pracuje w Brazylii w Rio de Janerio. Mówiła piękne konferencje o misjach w różnych grupach Legnickiej Pielgrzymki.

Służbę medyczną w grupie 4 pełniły siostry: Anna Nowak, Małgorzata Grochowa i Mariola Grajek. Najstarszym pątnikiem w "czwórce" była siostra Helena (76 lat), która na Jasną Górę pielgrzymowała po raz 21. Najmłodszym pielgrzymem była mała Hania (10 miesięcy). Hania Płonka to córka głównego porządkowego IX Pieszej Pielgrzymki Legnickiej, która wędrowała do Pani Jasnogórskie wraz ze swą mamusią i braciszkiem Szymonem.

Reklama

Grupa nr 5 - Zgorzelecka

Liczyła w tym roku ponad 450 pątników. Pielgrzymi pochodzili z parafii: Jawor, Chojnów, Zgorzelec, Złotoryja, Zawidów, Leśna, Bogatynia, Porajów, Bolków, Niedźwiedzice, Jędrzychowice, Ruszów, Węgliniec, Olszanica.

Przewodnikiem tej grupy, w której pielgrzymowali najliczniej kapłani, był ks. Paweł Rataj ze Zgorzelca. Kapłani to: proboszcz ks. Kazimierz Pietkun ze Zgorzelca, proboszcz ks. Piotr Mianowski z Niedźwiedzic, ojciec duchowny IX PPL - proboszcz ks. Zbigniew Tracz, dziekan ks. Ryszard Matuszak z Bolkowa, ks. Tomasz Biszko z Chojnowa, ks. Krzysztof Zimnicki ze Zgorzelca, ks. Piotr Bizon z Jawora.

Kapłanom pomagał kleryk z WSD z Legnicy Piotr Winczakiewicz z Zawidowa.

Głównym porządkowym w tej grupie był brat Piotr, a pomagali mu: Miłosz Mróz, Rafał Borek, Paweł Zwierzew, Marcin Kwartnik, Lucjan Brożyna, Mateusz Grzywacz. Służbą zdrowia kierowała Katarzyna Stepaniuk ze Zgorzelca. Najstarszymi pątnikami byli: Stefan Zych z Leśnej ( 71 lat), Mieczysław Laskowski ze Zgorzelca (71 lat) oraz Antonina Sebzda z Chojnowa (70 lat). Najmłodszą pątniczką w "piątce" była Justyna Jóźwik ze Zgorzelca (7 lat).

Grupa "piąta" to ludzie młodzi duchem, którzy u początku nowego tysiąclecia podjęli wezwanie Ojca Świętego "Duc in altum" - "wypłyń na głębię". Jest to wezwanie Chrystusa do bycia apostołem oraz do tego, aby głosić Chrystusa ludziom nowego tysiąclecia. Wyruszyliśmy na pątniczy szlak ze swoich wspólnot parafialnych, aby na nowo zawierzyć się Chrystusowi i pokonać własną słabość i zniechęcenie. Wyruszyliśmy, aby odkryć głębię własnego ducha; przyjąć słowo Chrystusa, zaufać Mu i podjąć swoją życiową misję!

Ksiądz przewodnik dziękuje wszystkim, którzy w tym pomagali, towarzysząc w czasie pielgrzymiej drogi. Dziękuje przede wszystkim kapłanom, klerykom i wszystkim służbom. Dziękuje bardzo mocno "Grupie Duchowego Uczestnictwa". Nasz trud, zmęczenie, obolałe nogi i wszystkie trudne sprawy naszej rzeczywistości składamy w ręce Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Grupa nr 6 - Salezjańska

Przewodnikiem tej rozśpiewanej grupy od kilku lat jest dyrektor ks. Edward Podstawa SDB z Lubina, a pomagali mu: ks. Michał Woźnicki SDB i ks. Dariusz Szyszka SDB.

Grupa realizowała program organizatorów Pieszej Pielgrzymki.

Była rozmodlona, rozśpiewana i zdyscyplinowana. W tej grupie 95% ludzi to młodzież. Pątnicy w tej grupie reprezentowali następujące parafie w naszej diecezji: Lubin - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, parafia z Pogorzelisk, Niemstowa, parafia Matki Bożej Częstochowskiej z Lubina, św. Jana Bosko z Lubina, parafie z Rudnej, z Chocianowa, Brunowa, Trzebnic, Chocianowa, Legnicy, parafia św. Maksymiliana z Lubina, ponadto wędrowali uczniowie z Salezjańskiego Liceum w Lubinie, kilka osób z Ukrainy (Bóbrka k. Lwowa) oraz kilka osób ze Stobrawy (parafia ta w archidiecezji wrocławskiej po raz drugi bardzo gościnnie przyjmuje Pielgrzymkę Legnicką).

Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat (z Chocianowa). Najstarsza uczestniczka miała 66 lat i pochodziła z Lubina z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Grupa zdyscyplinowana, bardzo radosna i pięknie rozśpiewana, dzięki klerykom Jerzemu i Michałowi (SDB). Słowa podzięki ks. przewodnik kieruje do gitarzysty Bartka Cieślaka, studenta z Lubina. Słowa uznania należą się służbie zdrowia i braciom porządkowym. Grupa liczyła w tym roku ok. 250 osób.

Dyrektor ks. Edward Podstawa dziękuje wszystkim za dyspozycyjność, chętną pomoc we wszystkim; natomiast szczególnie "Bóg zapłać" za tworzenie pięknego rodzinnego klimatu na pątniczym szlaku.

Reklama

Grupa nr 7 - Wałbrzyska

W tym roku Grupa "Wałbrzyska" liczyła około 300 pątników. Pielgrzymi reprezentowali parafie: Wałbrzych, Strzegom, Żarów, Jaworzyna Śląska, Boguszów-Gorca i okoliczne miejscowości ziemi wałbrzyskiej.

Przewodnikiem "siódemki" był w tym roku ks. Piotr Prais, wikariusz z Boguszowa-Gorc. Księdzu przewodnikowi pomagali klerycy WSD w Legnicy: diakon Artur Kaproń z Ulesia, Grzegorz Wieszewski ze Strzegomia, Janusz Kozyra z Jaworzyny, Paweł Wołczański ze Stanowic, Przemysław Tur i Tomasz Nuckowski z Wałbrzycha oraz Emmanuel Brzostek z Boguszowa-Gorc.

Głównym porządkowym w tej grupie był Adam Pękala z Legnicy, a pomagali mu porządkowi grupowi: Jan Smusz, Łukasz Wojcieszek i Karol Modrakowski, Łukasz Braun, Marek Pietrzyk i Piotr Bunk. Służbą zdrowia kierowała w tym roku Anna Bystra - pielęgniarka oraz Paweł Karpiński ze Szczawna Zdroju.

W diakoni muzycznej wyróżnili się szczególnie: Agnieszka Zdunik, Sabina Rejwiak, Magdalena Nawrot i Joanna Smereka.

Najstarszą uczestniczką była siostra, która liczy sobie 71 lat (na pielgrzymce po raz 21). Najmłodszą pątniczką była Weronika ( 1 rok i 3 miesiące) oraz Magdalena Kaluch, która w czasie drogi pątniczej obchodziła swoje 6. urodziny.

"Siódemka" była grupą bardzo zdyscyplinowaną i przede wszystkim rozmodloną. Pątnicy mieli wiele radości, swoją postawą wnosili pokój i miłość. Grupa składała się w ogromnej większości z ludzi młodych; chociaż nie brakowało w niej starszych braci i sióstr. Ponad 1/3 grupy uczestniczyła w pątniczym szlaku po raz pierwszy. Grupa "siódma" - to ludzie młodzi duchem, którzy u początku trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa podjęli trud pielgrzymowania do Tronu Matki. Wyruszyliśmy do Częstochowy z hasłem przewodnim tegorocznego pielgrzymowania "Uwierzyć miłości". Codziennie prowadziła nas i krzepiła Eucharystia. Każda grupa (każdego dnia) niosła na swoich barkach - jak Arkę Przymierza w Starym Testamencie - Księgę Pisma Świętego! Każdego dnia była prowadzona w "siódemce" konferencja przez księży przewodników. Pochylaliśmy się nad tematem rodziny, powołania do małżeństwa i kapłaństwa, rozważaliśmy, czym dla nas jest dzisiaj prawda. Uczyliśmy się, czym dla nas jest prawe sumienie, jak pokonywać pychę, aby rozkwitała chrześcijańska pokora. W naszych modlitwach prosiliśmy Matkę Bożą Jasnogórską o rychłą beatyfikację sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Codziennie czytaliśmy biografię Kardynała Wyszyńskiego, autorstwa Zofii Śliwowej, dowiadując się, jak wiernym obrońcą praw i godności człowieka był Prymas.

* * *



Dziękując wszystkim, którzy nam pomagali w pątniczym szlaku z Legnicy do Częstochowy do tronu Jasnogórskiej Pani i Królowej, nie zapominamy o wszystkich kapłanach, klerykach WSD w Legnicy, siostrach zakonnych. Dziękujemy grupom służebnym, a przede wszystkim "Grupie Duchowego Uczestnictwa" z naszych parafii. Nasz trud, zmęczenie, niewygody, kapryśną pogodę i wszystkie trudne sprawy ofiarujemy w intencji Kościoła Świętego i drogiego naszemu sercu Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasze osobiste intencje składamy w ręce Matki Bożej Jasnogórskiej i prosimy za naszą diecezję legnicką, za jej pasterza biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i biskupa pomocniczego Stefana. Nasz pielgrzymi trud ofiarujemy również za nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby na świecie i w Polsce nie brakowało głosicieli Słowa Bożego. Modliliśmy się również za Polskę - Ojczyznę naszą, za jej trudne dziś, z prośbą o mądre wybory i pokorę dla rządzących. Pragniemy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa nieść ludziom nadzieję na lepsze " jutro".

W imieniu organizatorów IX Pieszej Pielgrzymki Legnickiej pragniemy podziękować wszystkim ludziom, którzy gościli pątników w czasie wszystkich postojów oraz na całym szlaku pątniczym z piastowskiej Legnicy do Częstochowy.

Słowa uznania kierujemy do proboszcza ks. prał. Aleksandra Stankiewicza z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Bóg zapłać dla proboszcza ks. Franciszka Woźniaka i jego parafian z Koskowic i Taczalina. Dziękujemy pięknie proboszczowi ks. Stanisławowi z Kosisk i jego parafianom z Biernatek, Kęp i Postolic.

Tradycyjnie w miejscowości Piersno zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci i nakarmieni przez proboszcza ks. kan. Ryszarda Cymana i jego wiernych parafian. Za jubileuszową Eucharystię dziękujemy biskupowi Stefanowi Regmuntowi oraz Księżom-jubilatom, którzy w tym roku obchodzili 25. rocznicę kapłaństwa.

W Kątach Wrocławskich oraz w Pełcznicy zostaliśmy kolejny raz ugoszczeni i serdecznie przyjęci przez proboszcza ks. kan. Ryszarda Reputałę, księdza wikariusza i wiernych parafian. Niech Matka Najświętsza wynagrodzi Wam potrzebnymi łaskami.

Kolejnym etapem naszego pielgrzymowania była Żórawina z proboszczem ks. kan. Zbigniewem Dołhań i bardzo życzliwą i wrażliwą społecznością. Dziękujemy Wam, Drodzy Państwo, za zrozumienie, zwłaszcza w czasie bardzo silnej ulewy i burzy. Pierwszy raz kościół parafialny w Żórawinie spełnił podwójną rolę: w nocy był sypialnią dla powodzian, natomiast rano 4 sierpnia br. gościł IX PPL na Eucharystii. Bóg zapłać dyrekcji szkoły oraz mieszkańcom Żórawiny za wszelką pomoc tamtej deszczowej nocy.

Tradycyjnie czwartego dnia pielgrzymowania z Legnicy do Częstochowy, dzięki życzliwości ks. prał. Stanisława Bijaka, odbywa się w pięknym kościele Bożego Miłosierdzia w Oławie nabożeństwo pokutne, prowadzone przez Ojca Duchownego naszej Pielgrzymki. Dziękujemy mieszkańcom Oławy i parafianom ks. Dziekana za życzliwość i poczęstunek. Wyrazy wdzięczności kierujemy do mieszkańców parafii Matki Bożej Anielskiej w Bystrzycy Oławskiej i proboszcza ks. kan. Józefa Tusińskiego.

W niedzielę 5 sierpnia br. pątnicy z Legnicy gościli w Stobrawie, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie proboszczem jest ks. Jacek Dziadkiewicz. W imieniu wszystkich pątników składamy wyrazy wdzięczności na ręce ks. Jacka wszystkim mieszkańcom Stobrawy, a zwłaszcza dyrektorowi miejscowej pięknej szkoły.

Od szóstego dnia pielgrzymki gościmy na pięknej ziemi opolskiej. Wyrazy wdzięczności kierujemy do mieszkańców Brynicy i Łubnian. Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach z proboszczem ks. Karolem Łysym jest szczególnie droga pątnikom legnickim. Dziękujemy za wspaniałą i wystawną gościnność oraz za Waszą wyrozumiałość.

"Pole Legnickie" - to piękna sceneria i postać proboszcza ks. Józefa Muchy i jego gościnnych parafian w Radawi. Dziękujemy Wam, Drodzy Przyjaciele, za Waszą dobroć i życzliwe przyjęcie. My, pątnicy z diecezji legnickiej, obiecujemy modlitewną pamięć, a uczymy się od Was wielkiej gościnności!

Kolejny etap na pątniczym szlaku to parafia w Sierakowie. Składamy podziękowania proboszczowi ks. Marcinowi, wszystkim parafianom oraz czcigodnym Siostrom Józefitkom: s. przełożonej Benedykcie oraz siostrom Gabrieli, Jadwidze i Dorocie za życzliwość i dobre serce dla wszystkich utrudzonych pątników.

Dziewiątego dnia na pątniczym szlaku Pielgrzymka Legnicka przeżywa "Górkę Przeprośną", która w tym roku wypadła w gościnnych Herbach, w diecezji gliwickiej (20 km od Częstochowy). Wyrazy wdzięczności kierujemy do proboszcza ks. Piotra Mańskiego i jego wspaniałych parafian. Kłaniamy się bardzo pięknie władzom samorządowy z wójtem Gminy Herby na czele. W imieniu organizatorów IX PPL składamy bardzo gorące podziękowanie za wspólną Eucharystię, koncert zespołu kleryckiego z Legnicy, dzielenie się chlebem w kształcie Pisma Świętego oraz za Apel Jasnogórski.

Dziesiąty dzień pielgrzymowania - to dzień "oczyszczenia" . Po raz pierwszy od dziewięciu lat wchodziliśmy na Jasną Górę w deszczu. Niebo płakało! Pielgrzymi natomiast byli radośni, że mogli chociaż trochę ofiarować Panu Bogu swego cierpienia i trudu. Na godzinę przed wejściem pod mury klasztoru Jasnogórskiego niebo spoważniało i zrobiła się "poprawna" pogoda. Jednakże po naradzie z Ojcem Kustoszem i podprzeorem o. Marianem Lubelskim postanowiliśmy, że Eucharystia będzie sprawowana przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w Bazylice Jasnogórskiej.

Bogu niech będą dzięki!

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj