Reklama

Chrystus nasze życie, nasze zmartwychwstanie…

W pierwszy listopadowy dzień - jakże wyjątkowy w polskiej tradycji - idziemy na cmentarze, aby odwiedzić groby naszych bliskich, przywołać pamięć o nich, aby pomodlić się za nich. W ten sposób obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, którą błędnie nazwano Świętem Zmarłych. Tymczasem wszystkich wiernych zmarłych wspominamy 2 listopada, w Dzień Zaduszny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Wszystkich Świętych swój początek wzięła z czci oddawanej męczennikom chrześcijańskim. W III w. rozpowszechniła się tradycja przenoszenia relikwii świętych (albo ich części) na inne miejsca - w ten sposób ukazywano, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Fokasa Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił go, zmieniając pogańską świątynię na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego momentu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom w dzień 1 maja. W 731 r. papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a Grzegorz VI w 837 r. rozporządził, że odtąd 1 listopada jest dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego i rozszerzył to święto na cały Kościół.
Uroczystość ta ukazuje nam świętych, którzy „zasiedli już do uczty w Królestwie Baranka”. Uświadamiamy sobie - szczególnie w tych dniach - że świętość, do której każdy z nas został powołany, jest czymś realnym, bliskim i bez wątpienia możliwym do osiągnięcia dla każdego. Uznajemy, że świętość Boga obejmuje niezliczone rzesze ludzi, co ukazuje św. Jan w Apokalipsie: „Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógłby nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów, i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani w białe szaty, a w ręki ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka»” (Ap 7, 9-11). Przyjrzyjmy się świętym, przyjrzyjmy się naszym patronom, są oni naszymi nauczycielami i uczą nas jak odkryć sens przyjacielskiej więzi z Bogiem, oraz sposobów słuchania Słowa Bożego i wprowadzania go w życie. To święci odsłaniają przed nami wartości, które otworzyły im drogę do życia wiecznego.
Św. Bernard w swoim kazaniu na uroczystość Wszystkich Świętych zapisał: „gdy obchodzimy ich wspomnienie, my sami odnosimy korzyść, nie oni. (…) Pierwszym pragnieniem, które wywołuje albo pomnaża w nas wspomnienie świętych, jest chęć przebywania w ich upragnionym gronie, zasłużenie na to, aby się stać współobywatelami i współmieszkańcami błogosławionych (…). Drugim pragnieniem, które budzi w nas wspomnienie świętych, jest aby Chrystus, nasze życie, ukazał się tak jak im również i nam, abyśmy i my ukazali się z Nim w chwale (…). Do tej chwały podążajmy bezpiecznie i z całą usilnością. Aby zaś dane nam było pragnąć i dążyć do tak wielkiego szczęścia, powinniśmy się starać o pomoc świętych. Za ich łaskawym wstawiennictwem otrzymamy to, co przerasta nasze możliwości”.
Wsłuchując się w słowa kazania św. Bernarda, pochylając się nad grobami naszych bliskich winniśmy uświadamiać sobie bardziej sens pracowania na wieczność, zdobywania jej! Mamy tak wielu orędowników przed Panem Bogiem, zachęca nas do tego przykład ich ludzkiego i świętego życia, które można wyrazić mądrą maksymą Adama Mickiewicza: „Kto na wieczność pracuje, dobrze czas szacuje”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.

Więcej ...

Leon XIV: wszyscy potrzebujemy formacji, by być jak Jezus

2025-07-25 11:33

Vatican Media

Udział w misji Kościoła i stawianie czoła ewangelizacji od wszystkich wymagają solidnej i integralnej formacji, która przemieni nasze człowieczeństwo na wzór samego Chrystusa – mówił Papież na wspólnej audiencji dla misjonarzy ksawerianów oraz uczestników kursu dla formatorów seminaryjnych.

Więcej ...

W drogę! – Polska „na wychodnym”, czyli o pielgrzymkach podążających na Jasną Górę

2025-07-25 16:12

BPJG

Długie i intensywne rekolekcje w drodze rozpoczęli już Kaszubi i pątnicy z Pustkowa z Pielgrzymki Szczecińskiej. We wszystkich diecezjach w Polsce trwają przygotowania do pielgrzymowania na Jasną Górę, zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i podejmowanym przez zakony, jak np. pielgrzymki paulińska czy dominikańska, a nawet grupy zawodowe jak np. „Nauczycielskie Warsztaty w Drodze”, strażaków czy żołnierzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia