Reklama

Chrystus nasze życie, nasze zmartwychwstanie…

W pierwszy listopadowy dzień - jakże wyjątkowy w polskiej tradycji - idziemy na cmentarze, aby odwiedzić groby naszych bliskich, przywołać pamięć o nich, aby pomodlić się za nich. W ten sposób obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych, którą błędnie nazwano Świętem Zmarłych. Tymczasem wszystkich wiernych zmarłych wspominamy 2 listopada, w Dzień Zaduszny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Wszystkich Świętych swój początek wzięła z czci oddawanej męczennikom chrześcijańskim. W III w. rozpowszechniła się tradycja przenoszenia relikwii świętych (albo ich części) na inne miejsca - w ten sposób ukazywano, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Fokasa Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił go, zmieniając pogańską świątynię na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego momentu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom w dzień 1 maja. W 731 r. papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a Grzegorz VI w 837 r. rozporządził, że odtąd 1 listopada jest dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego i rozszerzył to święto na cały Kościół.
Uroczystość ta ukazuje nam świętych, którzy „zasiedli już do uczty w Królestwie Baranka”. Uświadamiamy sobie - szczególnie w tych dniach - że świętość, do której każdy z nas został powołany, jest czymś realnym, bliskim i bez wątpienia możliwym do osiągnięcia dla każdego. Uznajemy, że świętość Boga obejmuje niezliczone rzesze ludzi, co ukazuje św. Jan w Apokalipsie: „Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógłby nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów, i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani w białe szaty, a w ręki ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie i u Baranka»” (Ap 7, 9-11). Przyjrzyjmy się świętym, przyjrzyjmy się naszym patronom, są oni naszymi nauczycielami i uczą nas jak odkryć sens przyjacielskiej więzi z Bogiem, oraz sposobów słuchania Słowa Bożego i wprowadzania go w życie. To święci odsłaniają przed nami wartości, które otworzyły im drogę do życia wiecznego.
Św. Bernard w swoim kazaniu na uroczystość Wszystkich Świętych zapisał: „gdy obchodzimy ich wspomnienie, my sami odnosimy korzyść, nie oni. (…) Pierwszym pragnieniem, które wywołuje albo pomnaża w nas wspomnienie świętych, jest chęć przebywania w ich upragnionym gronie, zasłużenie na to, aby się stać współobywatelami i współmieszkańcami błogosławionych (…). Drugim pragnieniem, które budzi w nas wspomnienie świętych, jest aby Chrystus, nasze życie, ukazał się tak jak im również i nam, abyśmy i my ukazali się z Nim w chwale (…). Do tej chwały podążajmy bezpiecznie i z całą usilnością. Aby zaś dane nam było pragnąć i dążyć do tak wielkiego szczęścia, powinniśmy się starać o pomoc świętych. Za ich łaskawym wstawiennictwem otrzymamy to, co przerasta nasze możliwości”.
Wsłuchując się w słowa kazania św. Bernarda, pochylając się nad grobami naszych bliskich winniśmy uświadamiać sobie bardziej sens pracowania na wieczność, zdobywania jej! Mamy tak wielu orędowników przed Panem Bogiem, zachęca nas do tego przykład ich ludzkiego i świętego życia, które można wyrazić mądrą maksymą Adama Mickiewicza: „Kto na wieczność pracuje, dobrze czas szacuje”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tymi słowami kard. Ratzinger żegnał się z Janem Pawłem II

2025-04-02 06:50

Adam Bujak

Pójdź za Mną – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia Jana Pawła II – mówił przed 20 laty na jego pogrzebie kard. Joseph Ratzinger. Jego homilia to nie tylko pożegnanie z polskim Papieżem, ale również podsumowanie całego jego życia, z pozycji wybitnego teologa i znawcy ludzkiej duszy, a zarazem bliskiego i wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, naocznego świadka jego posługi. Przytaczamy integralne nagranie tej homilii z tłumaczeniem na język polski.

Więcej ...

Poruszające świadectwa śmierci Jana Pawła II

Grzegorz Gałązka

W kolejną rocznicę przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca publikujemy świadectwa osób, które były obecne wówczas w apartamentach papieskich: ks. prof. Tadeusza Stycznia, kard. Stanisława Dziwisza i dr. Renato Buzzonetti, papieskiego lekarza.

Więcej ...

Jezus Chrystus lekarz duszy i ciała

2025-04-02 15:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wyjątkowym dniu, 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego w Sandomierzu odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Aktu poświęcenia dokonał Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?