Reklama

Papieski podarunek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matce Bożej Ludźmierskiej, Gaździnie Podhala czczonej w karmelitańskim sanktuarium w Munster w Indianie, patronującej Związkowi Podhalan w Północnej Ameryce, przekazuję, jako wotum, złoty różaniec. Synowski słodki łańcuch, który poprzez Maryję łączy nas z Jezusem. Czynię to na ręce ojca przeora Roberta Strojnego, w obecności ks. prał. Tadeusza Juhasa - kustosza sanktuarium w Ludźmierzu i o. Szczepana Tadeusza Praśkiewicza - prowincjała krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych.
Wszystkim czcicielom Matki Chrystusa, pielgrzymom przybywającym do karmelitańskiego sanktuarium w Munster w Indianie - amerykańskiego Ludźmierza - udzielam z serca apostolskiego błogosławieństwa.
Jan Paweł II - papież
Watykan, 18 maja 2004 r.

Poszczególne paciorki, wykonane z czystych pereł łączy szczerozłoty łańcuszek. Krzyż jest identyczny jak na papieskim pastorale. Wykonany specjalnie dla Karmelitów Bosych w Munster i przekazany w maju br. na ręce przeora o. Roberta Strojnego - papieski różaniec został oficjalnie powitany na amerykańskiej ziemi 17 października br. Miało to miejsce podczas uroczystej Mszy św., odprawianej w grocie klasztornego ogrodu Karmelitów Bosych w Munster w Indianie.
- Dając tak bardzo cenny dar, Ojciec Święty chciał nam z pewnością coś więcej powiedzieć. Chciał położyć akcent nie na to, z czego różaniec jest zrobiony, ale na to, co my przez modlitwę różańcową, co my przez ten dar możemy wyprosić u Pana Boga i u Matki Bożej. Dla mnie ten różaniec jest bezcenny - powiedział Przeor Karmelitów Bosych w Munster. - Może jego materialną wartość mogliby określić fachowcy, ale dla nas jest to przede wszystkim dar samego Ojca Świętego. Dlatego też dla Karmelitów i dla nas, wiernych, papieski różaniec nie ma ceny. Ktoś może się zastanawiać, dlaczego złoty i z pereł, a nie prosty drewniany? Ale przecież, jeśli kogoś bardzo kochamy, dajemy mu coś najcenniejszego - wyjaśnił o. Strojny. - Papież, jako wielki czciciel Matki Bożej, chciał Jej przekazać coś najcenniejszego, coś, co stanowi wielką wartość materialną, ale przede wszystkim wartość duchową. Ojciec Święty, który sam siebie nazwał ludźmierskim pielgrzymem, zechciał ofiarować Matce Bożej Ludźmierskiej właśnie złoty różaniec. Pokazuje nam tym samym, jak szczególnie powinniśmy czcić modlitwę różańcową. Tym gestem Papież chce powiedzieć, że modlitwa różańcowa jest „słodkim łańcuchem łączącym nas z Bogiem poprzez Maryję”.
- Ten dzień dzisiejszy to dla nas wszystkich wielka radość, wielkie błogosławieństwo Matki Bożej Ludźmierskiej, jak i też wielka podzięka dla Ojca Świętego ze o nas tutaj nie zabocył - powiedział obecny na Mszy św. prezes Komitetu Obchodów 600-lecia Matki Bożej Ludźmierskiej Józef Bafia. - Jest to dla nas wszystkich wielkie wydarzenie, które dziś moze nie syćka zauwazają, ale kiedy nam się Ojciec Święty pominie, wtedy dopiero będziemy zwacować: hej, tak to było, a my o tym nie wiedzieli.
- To wyróżnienie nie tylko dla samych górali, choć dotyczy Góralskiej Gaździny - zapewniali członkowie Związku Podhalan obecni na Mszy św. - To wyróżnienie dla całej Polonii i dla wszystkich Polaków mieszkających w Ameryce. - To dar nie tylko dla naszego Zakonu, ale dla wszystkich wyznawców i czcicieli Matki Bożej - dodał Ojciec Przeor.
- Skupiając uwagę na papieskim podarunku, trudno jest ominąć osobę samego Papieża - stwierdził w kazaniu prowincjał krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych, o. Szczepan T. Praśkiewicz. - Nasz Papież traktowany jest dziś jako zwiastun lepszego świata, niestrudzony pielgrzym po drogach całej ludzkości. To papież uśmiechu, mąż nieustannej modlitwy i Mojżesz przełomu tysiącleci. Ojciec Święty jest biblijnym Mojżeszem naszych czasów, rozpościerającym swoje ramiona w geście modlitwy nad całym światem. - Gdy słabną jego fizyczne siły - kontynuował Kaznodzieja - my go podtrzymujemy, wspomagając w modlitwie, cierpieniu i służbie Kościołowi i światu. Ten różaniec to dar dla was, górali, od ojca, który w 1979 r. w Nowym Targu myślał właśnie o was, wypowiadając znamienne słowa: byście nie zapomnieli Ojczyzny, rodziny, kościoła, modlitwy. Abyście stając się Amerykanami, nie przestali być góralami, ani wy, ani wasze dzieci, ani wasze wnuki.
Uroczysta Eucharystia w Munster została odprawiona dzień po 26. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Msza św. koncelebrowana przez ośmiu kapłanów pod przewodnictwem bp. Dale J. Melczeka przyciągnęła do Munster kilkuset wiernych z Chicago i najbliższej okolicy. W większości byli to górale ubrani w ludowe podhalańskie stroje. Przed stołem ofiarnym stanęło kilkanaście pocztów sztandarowych, reprezentujących poszczególne koła zrzeszone w Związku Podhalan Ameryki Północnej. Nie zabrakło też góralskiej kapeli. A po uczcie duchowej jak zawsze gościnni gospodarze - Karmelici Bosi zaprosili zebranych na smaczny obiad, serwowany w parku oraz w ogromnej stołówce.
Już następnego dnia papieski różaniec umieszczony został tuż koło cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster, gdzie mogą go oglądać wszyscy wierni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...