Reklama

W 20. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Wrocławianie uczcili pamięć Księdza Jerzego

Wrocławskie obchody 20. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki zainaugurowała 19 października br. uroczysta Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Świętej Rodziny przez kapelanów „Solidarności”, Armii Krajowej i Wojska Polskiego pod przewodnictwem dziekana Dowództwa Wojsk Lądowych, proboszcza bazyliki garnizonowej pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu, ks. prał. płk. Sławomira Żarskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród licznie przybyłych mieszkańców miasta, miejscowych parafian, a szczególnie członków „Solidarności” wraz ze sztandarami organizacji zakładowych obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i młodzieżowych.
W okolicznościowej homilii archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli i środowisk twórczych ks. dr Robert Zapotoczny podkreślił m. in., że pytanie o aktualność przesłania Księdza Jerzego nie straciło nic na ważności i wartości. Jak ks. Popiełuszko zmienił naszą historię, co zostawiło życie z ideałów, za które poniósł męczeńską śmierć? Jego grób na warszawskim Żoliborzu - mówił kaznodzieja - przede wszystkim w kontekście panującej obecnie liberalnej demokracji, negatywnej wizji mądrości i jakże teraz modnej poprawności politycznej, jest dla nas cały czas źródłem nadziei.
Ks. Robert Zapotoczny stwierdził również, że z kapłańskiej posługi, a szczególnie z nauczania Księdza Jerzego wynika jasno, że tylko życie w prawdzie jest zgodne z sumieniem. Prawda jest nieśmiertelna, a kłamstwo ginie szybką śmiercią. Ks. Popiełuszko przestrzegał i nadal przestrzega przed wypieraniem się Chrystusa. Męczeństwo jest najlepszym świadectwem wiary i miłości. Kaznodzieja zakończył homilię słowami Ojca Świętego „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża Zmartwychwstałego”.
Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie przy głównej alei odsłonięto i poświęcono pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. Umieszczono na nim także specjalne tablice upamiętniające męczeńską śmierć ks. Romana Kotlarza, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Sylwestra Zycha, ks. Stanisława Suchowolca i o. Honoriusza Kowalczyka. Monument powstał z inicjatywy emerytowanych członków wrocławskiej „Solidarności Nauczycielskiej”.
Dokładnie 20 lat temu działacze „Solidarności” Krzysztof Sosna i Mieczysław Michalak nocą wbili tutaj krzyż z brzozy, który przenieśli przez płynącą obok cmentarza Odrę. Od razu pojawiły się pod nim znicze i kwiaty. Krzyż był wielokrotnie niszczony przez funkcjonariuszy SB i stale wracał wkopywany przez wrocławian. Stał się przedmiotem kultu. Później ktoś zamienił go z brzozowego na metalowy, który stoi do dziś.
Urnę z ziemią przywiezioną z grobu Księdza Jerzego umieścił w pomniku proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny ks. Janusz Prejzner, aktu jego odsłonięcia dokonali wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i ks. prał. płk. Sławomir Żarski, a poświęcił go kapelan dolnośląskiej „Solidarności” ks. prał. Stanisław Pawlaczek.
O rychłą beatyfikację Księdza Jerzego modlono się również wieczorem we wrocławskiej świątyni pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w której znajduje się specjalne epitafium ks. Jerzego Popiełuszki, poświęcone w 1997 r. w czasie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w obecności jego Matki przez kard. Adama Maidę ze Stanów Zjednoczonych. Przed Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza ks. prał. dr. Czesława Majdy przedstawiciele wrocławskich władz samorządowych złożyli przy epitafium wiązankę kwiatów.
Zabierając głos w czasie Eucharystii przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Stopiński przypomniał posługę Księdza Jerzego, podkreślił, że także dzisiaj nikt nas nie zwolnił z obowiązku budowania Polski w oparciu o nasze tradycje nierozerwalnie złączone z naszą wiarą, Kościołem i historią, nikt nas nie zwolnił z odbudowy naszego domu, naszej Ojczyzny według myśli narodowej i bohaterów naszej wolności. Zdawać by się mogło, że ciągle stoimy przed odpowiedzią na pytanie Słowackiego „Polska, ale jaka Polska? „Odpowiedź na to jest krótka i zwięzła. Polska musi być państwem obywatelskim, musi być budowana w zgodzie z ideami ruchu narodowego „Solidarność”.
- Nie chcemy - mówił dalej Grzegorz Stopiński - państwa Leszka Millera, nie chcemy rzeczywistości politycznej kształtowanej przez SLD, gdzie nihilizm staje się normą towarzyską, a nepotyzm i korupcja wybija się w nim na pierwszy plan. Jesteśmy przekonani i głęboko wierzymy, że ofiara życia zło żona przez Księdza Jerzego pozostanie w pamięci Polaków i stanie się fundamentem do moralnego odrodzenia naszego Narodu - zakończył swoje wystąpienie przewodniczący wrocławskiej Rady Miejskiej, wyrażając przy tym przekonanie, że dzisiejsze uroczystości dają nam szczególną możliwość zwrócenia się do Pana Boga w modlitwie o wyniesienie Księdza Jerzego do chwały ołtarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania