Reklama

Cichociemni w Czatolinie (cz. II)

W niedzielę 3 października w Czatolinie i w Domaniewicach obchodzono 63. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych, którzy skacząc z samolotów alianckich na polską ziemię, rozpoczęli nowy etap walki z niemieckim okupantem o niepodległość Polski. Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane przez gminę i parafię Domaniewice, hufiec ZHP z Głowna oraz Okręg Łódzki Światowego Związku Żołnierzy AK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cześć poległym i żyjącym

Pierwsza część obchodów rocznicowych miała miejsce przy pomniku ku czci cichociemnych, na pierwszym zrzutowisku „Ugór” w Czatolinie. Witając przybyłych na apel, Tadeusz Michalski - prezes Okręgu Łódzkiego AK powiedział: „Znajdujemy się w miejscu szczególnym, bo tu właśnie w nocy z 7 na 8 listopada 1941 r. nastąpił pierwszy zrzut cichociemnych. Przed 8 laty stanął tu pomnik na ich cześć. Dziś spotykamy się ponownie. Bardzo proszę ks. prał. Stefana Wysockiego - kapelana Szarych Szeregów o słowo Boże i o modlitwę za ofiary hitleryzmu”.
Z kolei ks. prał. Wysocki podkreślił, iż „modląc się za zmarłych, nie można pominąć tych, którzy żyją i są z nami do dziś. Podobnie, jak nie można zapomnieć o mieszkańcach tej ziemi, którzy pomagali cichociemnym”. W dalszej części Ksiądz Kapelan mówił: „Czas okrągłych rocznic wybuchu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, Akcji Burza - to wszystko dziś skłania do odsłonięcia historii, powiedzenia, że historia inaczej wyglądała, aniżeli nas przez dziesiątki lat uczono w czasie drugiej, komunistycznej okupacji. I dlatego myślę, że to wspomnienie i ta nasza obecność pozwoli nam uświadomić sobie, co się działo przed laty. Mamy przekazać tę prawdę młodemu pokoleniu”.
Rozpoczynając modlitwę ks. prał. Wysocki powiedział: „Pozwólcie, że pomodlę się szczególnie za tych, którzy tu wówczas oddali swoje życie za Ojczyznę. Oni wiedzieli, że to ziarno, zasiane w glebie, musi wydać owoc. I wydało go! Dziś możemy powiedzieć, że mamy Najjaśniejszą, Niepodległą Rzeczypospolitą!”.
Po modlitwie prezes Michalski powitał gości, a wśród nich dyrektora Jędrzeja Tucholskiego - historyka i przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, a także autora monografii Cichociemni - dr. Cezarego Chlebowskiego, żołnierza AK, historyka i publicystę. Wśród licznie zgromadzonych uczestników Apelu Poległych w Czatolinie nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i miejskich z Głowna, Łowicza i Domaniewic. Dopisało też kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, a także członkowie organizacji kombatanckich, żołnierze z bazy w Sklęczkach, harcerze i młodzież. Uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej z Makowa.
Po przemówieniach okolicznościowych, kilkadziesiąt delegacji złożyło pod pomnikiem cichociemnych kwiaty, a następnie żołnierze oddali salwę honorową dla uczczenia pamięci poległych bohaterów Ojczyzny.

„Potrzeba nam nowych cichociemnych!”

W drugiej części obchodów uczestnicy zostali zaproszeni do Domaniewic, gdzie w kościele parafialnym odprawiono Mszę św. Przy ołtarzu stanęli: ks. prał. Wysocki, proboszcz parafii Domaniewice - ks. kan. Sławomir Sobierajski oraz przewodniczący celebrze ks. dziekan Stanisław Banach. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły orkiestra z Makowa i chór parafialny z Głowna.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu narodowego, przemówił wójt gminy Domaniewice - Grzegorz Redzisz. Powitał on przybyłych na obchody rocznicowe, po czym przedstawił pokrótce historię zrzutów cichociemnych. Przypomniał, iż skoczkowie z drugiego zrzutu dotarli do plebanii w Domaniewicach, gdzie zostali serdecznie przyjęci i zaopatrzeni przez ks. proboszcza Dominika Weszke.
Wójt powiedział: „Chyląc czoła i składając hołd cichociemnym, wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK - Okręg Łódź, z jego prezesem Tadeuszem Michalskim, (ps. „Ryś”) i Henrykiem Wojdą, (ps. „Sokół”), postanowiliśmy zorganizować dzisiejszą uroczystość w 63. rocznicę zrzutów na ziemi łowickiej oraz w 11. rocznicę odsłonięcia imiennej tablicy pamiątkowej w kościele parafialnym w Domaniewicach - łącząc te obchody z uroczystym Apelem Poległych w Czatolinie. Proboszcz Parafii - Sławomir Sobierajski z wielką ochotą przystał na propozycję zorganizowania tej uroczystości oraz odprawienia Mszy św.
Cieszę się, że na tę podniosłą uroczystość przybyli żyjący uczestnicy tamtych wydarzeń, ich bliscy, członkowie rodzin oraz wszyscy, którym bliskie jest słowo: «Ojczyzna»”. Wójt Redzisz wyraził też nadzieję, iż podczas dalszej części obchodów świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 63 lat podzielą się swoimi przeżyciami z młodzieżą szkolną.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. kan. Sobierajski. Mówił on o potrzebie słowa „dziękuję” dla tych, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny i dla tych, którzy przeżyli. Stwierdził, że umiejętność dziękowania jest ważna również dla młodych pokoleń, aby trwała w nich pamięć prawdy i historii.
Dalej Ksiądz Proboszcz mówił: „Dziś potrzeba nowych cichociemnych, bo czasy są ciemne: korupcja, konsumpcjonizm, afery. Potrzeba takich ludzi, którzy będą po cichu i bez rozgłosu budowali Polskę piękną, z miłością do tej ziemi. Potrzeba ludzi młodych, którzy znów coś dobrego uczynią dla tego kraju”.
W trzeciej części uroczystości rocznicowych w Domaniewicach zebrani obejrzeli występ artystyczno-patriotyczny, przygotowany przez młodzież miejscowego Gimnazjum. Zagrał i zaśpiewał też zespół folklorystyczny „Kalina” oraz harcerze. Na zakończenie organizatorzy zaprosili gości na pyszną żołnierską grochówkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53
Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...