Reklama

Zdrowie

Światowy Dzień Walki z AIDS

Zakażenie HIV jest w Polsce coraz mniej wynikiem dożylnego stosowania narkotyków, a coraz częściej efektem ryzykownych zachowań seksualnych – donosi Krajowe Centrum ds. AIDS przed 1 grudnia, obchodzonym jako Światowy Dzień AIDS.

O sytuacji dotyczącej osób zakażonych HIV i chorych na AIDS poinformowano na konferencji prasowej Krajowego Centrum ds. AIDS, która odbyła się 28 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., ale z wirusem żyje 30-35 tys. osób. Oznacza to, że połowa osób zakażonych o tym nie wie.

W 2011 r. odnotowano w Polsce 992 nowe zakażenia HIV, z czego zdecydowana większość (808) to mężczyźni. W 228 przypadkach prawdopodobną drogą transmisji wirusa były kontakty homoseksualne między mężczyznami (23% zgłoszonych przypadków), w 70 kontakty heteroseksualne, a w 45 przypadkach - stosowanie środków odurzających w iniekcjach. Jednak aż w 645 przypadków (65%) brak było danych o prawdopodobnej drodze zakażenia.

Najwięcej przypadków zakażeń pojawiło się w województwie mazowieckim (240, 24%), śląskim i dolnośląskim (po 13%).

Liczba badań na obecność HIV w Polsce systematycznie wzrasta, ale wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej.

Test na HIV to „test na odpowiedzialność” – za siebie i za swoich bliskich – wyjaśnia Krajowe Centrum ds. AIDS. Dlatego, z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, agenda ministerstwa zdrowia apeluje, by Polacy decydowali się poddać testowi na obecność wirusa HIV. Taki test – anonimowo i bezpłatnie - można wykonać w jednym z 31 istniejących w całym kraju punktów konsultacyjno-diagnostycznych – wyjaśniała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Reklama

Według Centrum, w pierwszych latach epidemii w Polsce główną drogę rozpowszechniania się zakażeń HIV stanowiło stosowanie dożylnych środków psychoaktywnych. Od 2001 r. nastąpiła zmiana tego trendu: zakażenie jest bowiem coraz częściej wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, szczególnie wśród osób w wieku 20-29 lat (36%). Ten stan jest odzwierciedleniem trendu światowego.

Pracujący od wielu lat na rzecz osób zakażonych HIV i chorych na AIDS ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ubolewał, że Polacy mają wciąż małą wiedzę na temat HIV, którą zastępują stereotypy i błędne przekonania. Np. aż 25% Polaków uważa, że można zakazić się HIV, spożywając wspólne posiłki z osobą chorą na AIDS; aż 22% jest przekonanych, że osoba zakażona HIV i pracująca z innymi, nie powinna móc kontynuować swojej pracy. Z kolei 49% badanych uznaje, że można zakazić się HIV, używając publicznych toalet, a aż 17% – że wierność jednemu partnerowi nie oznacza, że można uniknąć zakażenia HIV.

Ks. Nowak zaapelował zatem o „powrót do źródeł” w upowszechnianiu wiedzy na temat profilaktyki HIV/AIDS. – Nie możemy tego bagatelizować, bo odbije się to naprawdę ostrą czkawką za kilkanaście lat. To, że mamy większą dostępność do leczenia, dotyczy osób chorych, a tu chodzi o podstawową wiedzę osób zdrowych o tym, jak można uniknąć zakażenia HIV, jak zmniejszyć ryzyko tego zakażenia i kiedy wykonać badania – wyjaśniał.

Na całym świecie w 2011 r. było 34 mln osób żyjących z HIV. Najbardziej dotkniętym epidemią obszarem pozostaje Afryka Subsaharyjska. W tymże roku z powodu AIDS na świecie zmarło 1,7 mln osób, HIV zakaziło się 2,5 mln.

2012-11-29 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI apeluje o podejmowanie inicjatyw na rzecz walki z AIDS

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Więcej ...

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Więcej ...

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43
Siostra Dolores Zok

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...