Reklama

Jubileusz 70-lecia Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia

Zakochani w swoim mieście

Niedziela przemyska 45/2004

Jubileusz 70-lecia działalności obchodziło Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. To jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w Polsce, skupiające w swych szeregach zarówno obecnych mieszkańców, jak i tych, którzy opuścili gród nad Sanem, ale sercem i myślą wciąż do niego powracają.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji jubileuszu

Uroczystości jubileuszowe, jakie odbyły się 27 września br., rozpoczęła Msza św. w kolegiacie jarosławskiej. Podczas uroczystej akademii w Miejskim Ośrodku Kultury najbardziej zasłużeni członkowie Stowarzyszenia otrzymali Złote Odznaki za Zasługi dla Miasta Jarosławia, tytuły Honorowych Członków Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz okolicznościowe medale. W ramach obchodów na budynku Muzeum - kamienicy Orsettich, odsłonięto tablicę poświęconą zasłużonemu dla Jarosławia profesorowi Kazimierzowi Gottfriedowi, który miastu i propagowaniu jego historii podporządkował całe swe życie. Jednym z akcentów uroczystości jubileuszu 70-lecia Stowarzyszenia było rozstrzygnięcie plebiscytu na najwybitniejszego jarosławianina XX wieku. Największą liczbę głosów w ankiecie przeprowadzonej wśród mieszkańców miasta otrzymał Adolf Dietzus, który przez 27 lat (1891-1918) sprawował urząd burmistrza Jarosławia. Z okazji jubileuszu w siedzibie Stowarzyszenia (Rynek 11), odsłonięto wystawę okolicznościową pt. historia Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Historia stowarzyszenia

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia powstało w 1934 r. z inicjatywy ludzi, którzy kontynuując tradycje Upiększania Miasta poszerzyli zakres i formy działalność tej organizacji, dostosowując je do współczesnych potrzeb. Pierwszy zarząd tworzyli: gen. Wieczorkiewicz - przewodniczący, Andrzej Wondaś - zastępca, J. Harlender - sekretarz oraz członkowie ks. Lutecki i inż. M. Dobrzański. Na początku działalności Stowarzyszenia powołano do życia dwie sekcje specjalistyczne: konserwacji zabytków i historyczno-krajoznawczą. Jedną z pierwszych inicjatyw podjętych przez Stowarzyszenie były starania na rzecz wykupienia od prywatnych właścicieli, a następnie restauracja jednego z piękniejszych zabytków renesansowej architektury mieszczańskiej w Polsce - wybudowanej na przełomie XVI-XVII w - kamienicy Orsettich. Do ważniejszych przedsięwzięć przed rokiem 1939 należało sporządzenie rejestru zabytków z terenu miasta i sprawowanie nad nimi społecznej pieczy, ponadto wyburzenie wtórnej zabudowy i przywrócenie pierwotnego wyglądu podcieniom kamienic wokół Rynku, wydanie pierwszego przewodnika po Jarosławiu oraz porządkowanie dokumentów archiwalnych. Aktywną działalność Stowarzyszenia przerwała II wojna światowa. Okupacja pozostawiła trwałe ślady w postaci aresztowań polskich patriotów. W konsekwencji wielu członków Stowarzyszenia zginęło z rąk okupanta. Kolejna wymuszona przerwa w pracach tej organizacji miała miejsce w latach 1949-58, kiedy działalność przypominająca świetlane dzieje miasta, przeszkadzała ówczesnym władzom komunistycznym. Jednym z przejawów aktywności Stowarzyszenia jest wydawany od 1947 r. Rocznik SMJ. Do chwili obecnej wydano już XIV ilustrowanych tomów tego wydawnictwa, z których każdy traktuje o przeszłości miasta oraz bieżących problemach. Celem Stowarzyszenia jest przekazywanie wiedzy o przeszłości miasta i regionu, zabiegi na rzecz przywrócenia dawnej świetności zabytkom - reliktom kultury materialnej - świadczącym o chlubnej przeszłości miasta, kraju i narodu, a ponadto troska o wszechstronny rozwój miasta, dostosowany do współczesnych potrzeb. Stowarzyszenie oparte wyłącznie na społecznej pracy swych działaczy, skupiające w swych szeregach ponad 200 osób, nieprzerwanie od wielu lat organizuje cotygodniowe prelekcje, dyskusje, odczyty z różnych dziedzin, w których uczestniczą autorytety moralne i naukowe z całej Polski. Przygotowuje też wystawy okolicznościowe. W siedzibie Stowarzyszenia znajduje się także biblioteka, z której korzysta młodzież i studenci. Na uwagę zasługują różnorakie inicjatywy np. powołany do życia w 1995 r. Krakowski Oddział Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, skupiający ponad 150 osób zakochanych w swym rodzinnym mieście Jarosław.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?