Reklama

Miejsca pamięci

Przyparafialne cmentarze na Kamionku i przy kościele Matki Bożej Loretańskiej, krzyż w pobliżu katedry prawosławnej, i liczne tablice pamiątkowe przypominają nam o tragicznej rzezi Pragi sprzed 210 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na najstarszej warszawskiej nekropolii na Kamionku, której początki sięgają końca XIII stulecia, miejsce wiecznego spoczynku znalazło wielu mieszkańców Pragi zamordowanych przez żołdaków gen. Suworowa. Pochowano tu także gen. Jakuba Jasińskiego (1761-94), jednego z dowódców obrony Pragi. Ten zasłużony strateg i poeta, od maja do czerwca 1794 r. był naczelnym wodzem insurekcji kościuszkowskiej. Mało znany jest fakt, że był również autorem poezji o charakterze patriotycznym i... satyrycznym. Na jego mogile w 1796 r. położono kamień z wyrytym napisem: „Jakubowi Jasińskiemu, poległemu dnia 4 listopada 1794 r. Niebo twym grobem, napis wieków podziwienie. Rodacy, schylcie czoło na jego wspomnienie”. Nagrobek i napis usunęły władze rosyjskie po powstaniu listopadowym. Wtedy też usunięto jakiekolwiek oznaki pochówku na tej nekropolii ofiar rzezi Pragi.
Ofiary rzezi Pragi spoczywają też na przy kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej, gdzie niegdyś znajdował się cmentarz.
Niedaleko stamtąd, przy ul. Jagiellońskiej w pobliżu al. Solidarności - na terenie należącym do katedry prawosławnej - znajduje się krzyż upamiętniający Polaków pomordowanych przez żołnierzy Suworowa. Niegdyś stał tu kościół św. Andrzeja. Po masakrze wzniesiono drewniany krzyż, a tabliczka przypomina o dokonanej zbrodni. Krzyż kilkakrotnie wymieniano. Po 1945 r. usunięto z tablicy napis: „Mieszkańcom Pragi pomordowanym przez wojska Suworowa” zostawiając jedynie: „Zginęli, bo byli Polakami”. Dopiero, gdy Polska stała się w pełni suwerenna, stary napis mógł na nowo informować o tym starannie przemilczanym przez komunistów wydarzeniu. Wcześniej jakoś nie pasowało ono do odwiecznej - jak głoszono - przyjaźni między obu narodami.
W 200. rocznicę rzezi Pragi którą obchodzono w 1994 r., bp Kazimierz Romaniuk poświęcił pomnik przed katedrą św. Floriana upamiętniający pomordowanych wówczas mieszkańców Pragi. Także na ul. Zielenieckiej przy Rondzie Waszyngtona ufundowano tablicę, która przypomina tamto wydarzenie.
Warto podkreślić, że w Centralnej Bibliotece Wojskowej zorganizowano wtedy wystawę: Powstanie Kościuszkowskie w zbiorach Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim