Reklama

Orle

Przeszłość i teraźniejszość

Niedziela włocławska 45/2004

W miejscowości Bycz znajduje się jedyna na terenie parafii Orle szkoła podstawowa. Jej początki sięgają czasów sprzed I wojny światowej, kiedy to w Byczu i okolicznych wioskach mieszkali koloniści niemieccy. Po II wojnie światowej przez wiele lat szkoła nie miała odpowiedniej siedziby. Nową szkołę zbudowano i oddano do użytku dopiero w 1964 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaplanowaną na 12 października br. uroczystość 40-lecia Szkoły Podstawowej w Byczu zostali zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i kościelnych, jak również dawni nauczyciele i absolwenci. Wszyscy zgromadzili się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie ustawiony był ołtarz polowy. Słowo powitalne wygłosiła dyrektor szkoły Małgorzata Karpińska, po czym rozpoczęła się Msza św. dziękczynna, celebrowana przez dziekana dekanatu lubranieckiego ks. prał. Józefa Osickiego. Homilię wygłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej we Włocławku ks. dr Kazimierz Skoczylas. Kaznodzieja zwrócił uwagę na wielką odpowiedzialność szkoły za wychowanie młodych pokoleń Polaków. W Eucharystii uczestniczyli również proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskie w Mąkoszynie ks. Krzysztof Szcześniak oraz miejscowy proboszcz - ks. Tadeusz Szczepaniak. Przygotowani przez katechetkę uczniowie włączyli się w przebieg Liturgii: prowadzili komentarz, czytania i śpiew psalmów, składali dary ołtarza. Szczególnie pięknie brzmiał wspólny śpiew. Wiele osób przystąpiło do Stołu Pańskiego. Na zakończenie Mszy św. celebrans poświęcił odnowiony budynek szkoły.
W dalszej części uroczystości zgromadzeni obejrzeli okolicznościowy program w wykonaniu uczniów, którego scenariusz został napisany na podstawie Kroniki Szkoły. W sposób barwny i budzący zainteresowanie widzów przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów szkoły. Był to spektakl o silnych walorach wychowawczych, bowiem, jak powiedział prof. Tadeusz Kotarbiński: „Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości...”. Wykonawcy otrzymali zasłużone brawa.
W wygłoszonych następnie przemówieniach okolicznościowych słowa o radości ze spotkania przeplatały się z refleksjami i życzeniami dla całej wspólnoty szkolnej. Wszyscy goście zostali zaproszeni do zwiedzania gmachu szkoły i wystawy historycznej. Uroczystość zakończyła się agapą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59
Ks. prał. Paweł Ptasznik

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...