Reklama

Blask Skarżyc

Niedziela rzeszowska 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skarżyce wypełniły w historii szczególną rolę. W XVI w., kiedy kalwini w pobliskim Kromołowie przejęli kościół parafialny za sprawą bogatego rodu Bonerów, świątynia w tej miejscowości służyła katolikom z całej okolicy. Tu klękano przed Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym, by Go wielbić i czcić. Na Skarżyckim Wzgórzu zajaśniał też blaskiem chwały obraz Bogarodzicy Dziewicy. Poczesne miejsce zajmuje tu również św. Florian - patron strażaków.

AGNIESZKA RACZYŃSKA-LOREK: - Kościół parafialny w skarżyckiej wspólnocie jest pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Jakie elementy architektury przepięknego kościółka z kamienia jurajskiego głoszą tę odwieczną prawdę?

KS. STANISŁAW WYBAŃSKI: - Szczególnie wymowna jest konstrukcja świątyni, która poprzez układ trzech okrągłych kopuł od czterech stuleci wskazuje, że Bóg jest jeden w trzech Osobach, równych w istocie i majestacie. Wewnątrz świątyni tę rzeczywistość akcentuje obraz z początku XVII w., znajdujący się w ołtarzu głównym, wyobrażający Ojca-Stworzyciela, Syna-Zbawiciela i Ducha Świętego.

- W jaki sposób skarżyccy wierni oddają cześć Trójjedynemu Bogu?

- W naszej wspólnocie szczególnie uroczyście obchodzimy odpust parafialny, który przypada w uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Wówczas na Sumie odpustowej gromadzą się mieszkańcy nie tylko Skarżyc, ale i pobliskich miejscowości, bowiem do naszej parafii należą jeszcze wsie: Morsko, Piaseczno i Żerkowice. W tym roku Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie, kustosz maryjnego sanktuarium, ks. prał. Zdzisław Skrzek. Poza tym każdy z nas oddaje Bogu w Trójcy Świętej hołd poprzez codzienne czynienie znaku krzyża. W skarżyckiej wspólnocie zrodził się też Hymn na cześć Trójcy Przenajświętszej, którego majestatyczny ton rozbrzmiewa w świątyni prawie codziennie.

- Jest Ksiądz autorem słów i muzyki do tego "Hymnu". Kiedy i w jaki sposób zrodziła się myśl o jego powstaniu?

- Przygotowując się do Roku Jubileuszowego, w kolejnych latach oddawaliśmy cześć poszczególnym osobom Boskim: Synowi Bożemu, Duchowi Świętemu i Bogu Ojcu. Wówczas też powstała Modlitwa Jubileuszowa Ojca Świętego Jana Pawła II, na bazie której stworzona została ta pieśń. Poza tym, uważam, iż zbyt mało jest pieśni wychwalających Trójjedynego Boga. To, że zostałem duszpasterzem we wspólnocie parafialnej pw. Trójcy Przenajświętszej, stało się dla mnie znaczącym impulsem do ułożenia Hymnu. Jestem bardzo szczęliwy, że również moi parafianie niezwykle chętnie i radośnie go śpiewają, oddając w ten sposób cześć Bogu w Trójcy Świętej.

- Dwa lata temu Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak ustanowił kościół parafialny sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej, co z pewnością nadało rangę temu świętemu miejscu. Jednak kult Matki Bożej na tej ziemi zaistniał dużo wcześniej...

- Rzeczywiście, Matka Boża od wieków zajmowała w sercach skarżyczan miejsce poczesne. Z pewnością stało się to za przyczyną obrazu Matki Bożej Śnieżnej, który umieszczony jest w ołtarzu bocznym parafialnej świątyni. Jest to kopia bardzo starego, cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanego "Salus populi Romani", co znaczy " Ocalenie ludu rzymskiego". W każdą sobotę odprawiane jest również nabożeństwo do Matki Bożej Skarżyckiej, na którym coraz liczniej gromadzą się wierni. Znaczącą przyczyną podniesienia parafialnej świątyni do godności sanktuarium był niewątpliwie rozwijający się tu od XVII w. kult maryjny.

- W jaki sposób Maryja "odbiera miłości cześć" od swoich wiernych?

- Uroczystość ku czci Skarżyckiej Pani obchodzona jest w naszej wspólnocie od momentu utworzenia sanktuarium, a więc od dwóch lat. 5 sierpnia, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, wierni gromadzą się na Eucharystii przy ołtarzu polowym, w którego wnęce umieszczona jest kopia obrazu Matki Bożej Skarżyckiej. Pierwszej Mszy św., która inaugurowała te przeżycia, przewodniczył bp Antoni Długosz. W tym roku Eucharystię sprawował rodak ze Skarżyc - o. Krzysztof Lucjan Janas OFM.

- Wśród skarżyckich parafian zauważane jest również wielkie przywiązanie do św. Floriana...

- Patron strażaków w istocie zajmuje ważne miejsce w naszej społeczności. Od 12 lat Skarżyce we wspomnienie św. Floriana goszczą strażacką brać z powiatu zawierciańskiego. Wówczas w ich intencji odprawiana jest Msza św. Obraz wyobrażający św. Floriana znajduje się w prawej nawie kościoła. O tym, że jego kult jest wciąż żywy wśród tutejszych mieszkańców, świadczy również okazała figura Świętego znajdująca się przed parafialną świątynią.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Więcej ...

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33
Abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Stanowisko uczestników XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządu Terytorialnego na Jasna Górę

2024-05-30 22:45

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania