Reklama

Schola Cantorum Gedanensis

Wspomagać modlitwę

Wygaszone światła w kościele, zapalone świece i refleksyjny śpiew pieśni „Przybądź Duchu Święty”. Tak w niedzielę, 17 października, rozpoczęła się wieczorna Eucharystia w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jeśli nie umiesz się modlić, wiedz, że Duch Święty będzie modlił się za Ciebie - podkreślał proboszcz ks. Andrzej Ignatowicz, rozpoczynając Mszę św. Muzyka wspiera modlitwę - mówił Ksiądz Proboszcz - może dzięki pomocy naszych gości, nasza dzisiejsza modlitwa będzie głębsza i bardziej autentyczna”. Gościem zielonogórskiej parafii był 25-osobowy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Po Mszy św., podczas półgodzinnego koncertu, chór zaprezentował kilka różnorodnych utworów muzyki chóralnej. To parafialne przeżycie duchowe połączone było z modlitwą w intencji Jana Pawła II w 26. rocznicę pontyfikatu.
Chór Schola Cantorum Gedanensis założony został w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego. Od 1983 r. zespół pracuje pod dyrekcją artystyczną Jana Łukaszewskiego i cieszy się opinią jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych profesjonalnych chórów kameralnych Europy. Zespół, składający się zawodowych muzyków, za cel nadrzędny stawia sobie regularną pracę na instrumentalnym, „orkiestralnym” poziomie. Zainteresowania zespołu koncentrują się głównie na muzyce a cappella. Chór zaprezentował w Zielonej Górze utwory klasyczne i kompozycje współczesne, m.in. Benedictus Krzysztofa Pendereckiego, który miał swoją premierę 14 października w Warszawie.
W repertuarze Chóru, obok licznych prawykonań, znajdują się m.in. programy oratoryjne, wykonywane z wykorzystaniem instrumentów z epoki, oraz muzyka odległych kultur, np. dzieła japońskiego kompozytora Toru Takemitsu. Na uwagę zasługuje udział gdańskich śpiewaków w premierowej realizacji i wszystkich spektaklach opery Wyrywacz serc Elżbiety Sikory w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. 14 września 2001 r. zespół wystąpił w pierwszym na świecie wykonywanym na żywo koncercie internetowym, podczas którego wraz z chórami z Warszawy i Krakowa m.in. wykonał utwór Ad Laudes, specjalnie na tę okazję napisany przez Stanisława Morytę.
Polski Chór Kameralny wystąpił w Zielonej Górze w przeddzień wyjazdu do Niemiec, gdzie będzie koncertował i weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Ruhr 2004. Wykona tam m.in. Koncert Inauguracyny (dzieła: Pendereckiego, Vaughana Williamsa, Castiglioniego, Schnebla, Blocha oraz światową prapremierę utworu Fantasia Heinricha Poosa, napisanego na zamówienie organizatorów Festiwalu).
W ciągu ćwierć wieku działalności Chór nagrał kilkadziesiąt płyt CD, kaset magnetofonowych i video, utrwalił dziesiątki godzin muzyki dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Za swoje zasługi został uhonorowany dwiema nagrodami „Fryderyk 2003” za płytę z utworami H. M. Góreckiego w kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
„Nie dajmy sobie wydrzeć z serca tego, co się zrodziło tutaj” - mówił na zakończenie spotkania z gdańskimi artystami pomysłodawca tego muzycznego wydarzenia - ks. dr Jan Bagiński.
Parafia pw. Ducha Świętego nie po raz pierwszy w tym roku zapewniła zielonogórzanom muzyczną ucztę duchową. Tradycją stało się już, że to właśnie tu zapraszane są chóry i zespoły prezentujące nie tylko poważną muzykę sakralną. Gośćmi parafii byli m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz grupa muzyków chrześcijańskich „2 Tm 2, 3”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...