Reklama

Dzieje wojskowej parafii w Krośnie Odrz.

Pod opieką św. Marcina

W mieście nad Odrą, w którym funkcjonowało kilka jednostek wojskowych i sztab 4. Zmechanizowanej Dywizji podległe Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Lubuska Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza (teraz Straż Graniczna), aż do 1 lipca 1992 r. rodziny wojskowe i sami żołnierze pozbawieni byli opieki duszpasterskiej. Zmieniło się to, gdy do Krosna przybył skierowany przez biskupa polowego WP Sławoja Leszka Głódzia ks. chorąży Jan Babacz, który otrzymał nominację na proboszcza parafii garnizonowej pw. św. Marcina z Tours.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojskowy proboszcz

Ks. chorąży Jan Babacz przybył do Krosna z zadaniem zorganizowania opieki duszpasterskiej w jednostkach wojskowych krośnieńskiego garnizonu, w Lubuskim Oddziale Straży Granicznej i wśród rodzin żołnierzy zawodowych. Ksiądz Proboszcz i sprawujący funkcję przewodniczącego Rady Parafialnej Władysław Olechnowicz, który ze swadą opowiadał nam o prowadzonych pracach związanych z rozbudową świątyni - to najbardziej zasłużeni dla parafii ludzie. „Ks. Janowi, który odszedł z Krosna 30 czerwca tego roku już ze stopniem podpułkownika i tytułem doktora zawdzięczamy naprawdę wiele - mówi W. Olechnowicz. „Ks. Jan odjechał z Krosna jedynie z walizkami i publicznym środkiem lokomocji. Wszystkie uzbierane pieniądze przeznaczał na rzecz parafii, czasem nawet dokładał ze swojej wojskowej pensji” - dodaje przewodniczący Rady Parafialnej.
Od 1 lipca schedę po ks. J. Babaczu przejął 47-letni ks. mjr Edward Olech. Po studiach pracował w parafiach w Tarnobrzegu i w Prudniku. W 1995 r. przeszedł do Ordynariatu Wojska Polskiego. Ponad trzy lata sprawował obowiązki kapłańskie w ośrodku duszpasterskim w Kędzierzynie-Koźlu, a potem w szkole oficerskiej we Wrocławiu. Kolejnymi etapami jego duszpasterskiej pracy były wojskowe parafie w Gubinie i w Kłodzku. Naczelnym zadaniem, jakie stawia sobie ks. E. Olech w Krośnie Odrz., jest ożywienie religijne parafii i dotarcie ze Słowem Bożym do żołnierzy odbywających tu służbę zasadniczą.

Rozbudowa kościoła

Początkowo nabożeństwa dla wojska, w sierpniu i we wrześniu 1992 r., odprawiano, korzystając z gościnności parafii pw. św. Jadwigi w kościele św. Andrzeja. W październiku tego samego roku podjęto decyzję o budowie kaplicy w budynku Muzeum Kilińszczaków przy ul. Piastów. Ale mała, mająca zaledwie 30 miejsc siedzących i drugie tyle stojących, kaplica nie mogła pomieścić wszystkich, którzy chcieli uczestniczyć we Mszach św. Podjęto więc decyzję o rozbudowie wojskowej kaplicy.
Wojskowy Rejonowy Zarząd Kwatermistrzowsko-Budowlany w Zielonej Górze opracował dokumentację techniczną i uzyskał pozwolenie na budowę. Na miejsce rozbudowy przeznaczono plac po składzie opału mieszczący się w najbliższym sąsiedztwie kaplicy.
Cegły, z rozbieranych pomieszczeń wojskowych z Wędrzyna, zwoził z żołnierzami Władysław Olechnowicz - technik budowlany pracujący w sztabie dywizji od 1977 r. W rozbudowie kaplicy brali udział wierni parafii i skierowani przez dowódcę dywizji żołnierze. Pomocy materialnej udzielił też Ordynariat WP. Obok W. Olechnowicza nad przebiegiem prac czuwali pracownicy cywilni wojska: Karol Łobażewicz i Paweł Szymonowicz. Niezwykle trudnym i pracochłonnym zadaniem było połączenie starej części kaplicy z nowo budowaną, ponieważ - jak stwierdza W. Olechnowicz - na przeszkodzie stała ściana nośna, którą trzeba było odpowiednio zabezpieczyć.
Trwające niecałe trzy lata prace ukończono na początku 1996 r., a aktu poświęcenia kościoła garnizonowego dokonał 23 lutego tego samego roku biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. Był to dzień - jak wspomina W. Olechnowicz - wielki zarówno dla dywizji jak i dla całego miasta.
Świątynia wzbogaciła się też w piękną dzwonnicę z dwoma ważącymi odpowiednio 250 i 150 kg dzwonami, a na placu przed kościołem ustawiono kapliczkę z wierną kopią figury Matki Bożej pochodzącej z kościoła Ojców Franciszkanów z Wilna.

Parafialna działalność

W liczącej około 1200 wiernych parafii działa skupiające 15 osób koło różańcowe i 20-osobowa, powstała rok temu, Rodzina Serca Jezusowego. Wspólnota ministrantów liczy 30 chłopców. W niedzielę i święta w kościele garnizonowym są odprawiane Msze św. o godz. 10.00, 11.15 i 16.00, a w dni powszednie o godz. 19.00. W najbliższym czasie, ze względu na wcześniej zapadający zmrok, Msza św. wieczorna będzie odprawiana o godzinie 17.00 lub 18.00. Niezwykle aktywna i pomocna Księdzu Proboszczowi we wszystkich pracach jest Rada Parafialna, której przewodniczy W. Olechnowicz. W jej skład wchodzą: Bronisław Wrotecki, Mieczysław Krugliński i Stefan Zagdan. „Rada - mówi Przewodniczący - była dwukrotnie większa, ale likwidacja jednostek wojskowych i związana z tym faktem emigracja osób do niej wchodzących spowodowała jej «odchudzenie», które trzeba będzie w najbliższym czasie uzupełnić”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Pielgrzymka fatimska z Czerwieńska do Łężycy

2024-05-14 11:30
Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Waldemar Napora

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurką Matki Bożej Fatimskiej, wokół świątyni

Grupa tych, dla których ciągle ważnym jest dawanie świadectwa wiary, pielgrzymowała z Czerwieńska do kościoła w Łężycy, w którym odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania