Reklama

Paradyż

Kontemplując oblicze Maryi

23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyło się modlitewne czuwanie ku czci Bogurodzicy - Akatyst. Przybyło wiele osób, by modlitewnie przeżyć ten czas i wspólnie wołać: „Witaj Oblubienico Dziewicza...”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akatyst to nabożeństwo (Pochwała Najświętszej Bogurodzicy) przywołujące uratowanie Konstantynopola przed inwazją Persów i Awarów w 626 r. „To najpiękniejszy hymn maryjny z czasów średniowiecza i jeden z najpiękniejszych hymnów w całej literaturze chrześcijańskiej, został w 800 r. przetłumaczony w Wenecji na język łaciński. Przepełniony bogatą treścią mariologiczną i teologiczną wywarł wielki wpływ na pobożność i poezję maryjną średniowiecza. Wraca dzisiaj coraz częściej, bo jego sens mimo wieków ciągle jest aktualny” - mówił ks. Piotr Grabowski w homilii podczas Akatystu.
To hymn ukazujący Maryję, jako Matkę wszystkich ludzi i tą, która ukazuje nam Chrystusa i do Niego prowadzi. W kontemplacji ikony Matki Bożej Paradyskiej doświadczaliśmy tego, co niesie ikona. Piękne jest podobieństwo Akatystu do Różańca. To Różaniec prowadzi nas i stawia przed nami tajemnicę ikony wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. Z kontemplacji ma wyrywać się z nas Ave Maryja, Zdrowaś Maryjo - przepełnione pokojem serca.
Stary hymn do Bożej Rodzicielki głosi, że Ona, Matka pielgrzymującego Kościoła, jest zawsze z nami w drodze i ukazuje nam wnętrze Bożego miłosierdzia. Maryja jest tą, którą Kościół nazywa: „Podporą naszej wiary, Gwiazdą niezachodzącą, Przewodniczką po drodze mądrości, bramy raju nam
Otwierającą, Ukazującą Chrystusa, Kolumną dziewictwa, świętych Przyjaciółką, jest Tą, przez którą Stwórca dzieckiem się staje”.
Słowo „akatyst” pochodzi z języka greckiego i oznacza pełną szacunku postawę stojącą. Wzór tej duchowej modlitewnej postawy stojącej odkrywaliśmy w osobie Najświętszej Maryi Panny: „Oto ja, służebnica Pańska” (Łk 1, 38). Ważne również stawały się dla nas widoczne znaki, o których również wspomniał w homilii ks. P. Grabowski: niezapalone świece - to my sami przygaszeni doczesnością; paschał - symbol Chrystusa, jedynego Światła, które nie ma zachodu; wysłuchanie Ewangelii i zapalone świece od paschału - to zapalenie światła duszy i oczu; modlitwa Akatystu to narastające w swej głębi rozważanie rozpalające nasze uczucia uwielbieniem Boga.
Wreszcie ważne są także owoce Akatystu: modlitwa powszechna zgromadzonego Kościoła uwieńczona modlitwą Pańską, Ojcze nasz... Do drugiego owocu prowadziło nas błogosławieństwo rozsyłające, każdego z nas do naśladowania w życiu tej Maryjnej, pełnej gotowości wypełniania woli Ojca, postawy stojącej. Dlatego wołaliśmy do naszej Matki słowami: „O, Waleczna Hetmanko, zwycięską wdzięczności pieśń, z niewoli wyswobodzeni, słudzy twoi, niesiem Ci, Bogurodzico. Ty, która posiadasz moc niezwyciężoną, od wszelkich nieszczęść wybaw nas, byśmy do Ciebie wołali: Witaj, Oblubienico Dziewicza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o godności Króla, Kapłana i Syna Bożego

2024-03-24 22:02

Archidiecezja Łódzka

O godności Króla, Kapłana i Syna Bożego mówił w pierwszym dniu rekolekcje wielkopostnych kard. Grzegorz Ryś. Msza Św. była sprawowana w Sanktuarium Imienia Jezus.

Więcej ...

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...