Reklama

U progu nowego milenium

Niedziela częstochowska 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ok. 6,5 mln dzieci polskich rozpoczęło naukę. U progu nowego roku szkolnego towarzyszą nam zwykle niepokoje, czy szkoła będzie przyjazna dla naszych dzieci, czy pomoże we właściwym ich wychowaniu, czy będzie sprzyjać poszanowaniu naszej tradycji, kultury, tożsamości? A więc szkoła to nie tylko problem dzieci, ale i dorosłych. Jest troską wszystkich, którym zależy na przyszłości Polski i Polaków.

Sprawa wychowania w szkole ma szczególny ciężar gatunkowy, m.in. również gdy chodzi o aspekty patriotyczne. Polska szkoła zawsze miała charakter patriotyczny, uczyła dzieci kochać Ojczyznę - Polskę, polską historię, mowę. Pamiętamy podręczniki z tekstami typu: "Kto ty jesteś? Polak mały...". Program nauczania zawierał miłość do ojczyzny, co było ważne zwłaszcza w XX wieku, bo po 123 latach niewoli odzyskaliśmy państwowość i trzeba było Polskę budować na powrót. Nie mieliśmy szczęścia, tylko 20 lat cieszyliśmy się wolnością, wybuchła wojna, a potem nastała hitlerowska okupacja. Jakby tego było mało, niewola komunistyczna dokończyła dzieła spustoszenia. Ale jakoś przez te szpary wolności w historii nauczyciele słowem i czynem uczyli miłości do ojczyzny. Mieliśmy wielu dobrych nauczycieli, zwłaszcza w 20-leciu międzywojennym. Potem sytuacja była zmienna. Nie wszyscy nauczyciele spełniali należycie swoje posłannictwo, wielu poszło na lep ideologii komunistycznej, ateizując młodzież i zachęcając ją do wstępowania w szeregi PZPR.

Mamy nowe czasy. I trzeba dziś zapytać: dokąd zmierza wychowanie naszej młodzieży i czy jest kontrolowane? Czy wiemy, jakiego człowieka chcemy wychować? Czy wie to polskie MEN? Czy świadomy tego jest współczesny polski nauczyciel? Zauważamy ogromny wpływ na młodzież różnych mediów, pism, które - niestety - nie budują moralnie, wpływają źle na formację sumienia. Ale zauważamy także ogromny wysiłek wielu nauczycieli, którzy poświęcają całe swoje serce, są oddani dzieciom i młodzieży bez reszty, którzy prawdziwie uczą i wychowują...

To tylko sygnały, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie miejsce w szkolnym wychowaniu zajmuje dziś patriotyzm, miłość ojczyzny. Bez tego bowiem nie będzie dobrego państwa i dobrych obywateli. Będą kosmopolici i naród jako taki powoli przestanie istnieć. Przypatrzmy się, jak wygląda edukacja w innych krajach. Otóż i Francuzi, i Niemcy, i Włosi - oni wszyscy uczą miłości ojczyzny i robią to na różne sposoby i na różnym poziomie edukacyjnym: przez zabawę, naukę historii i kultury, pracę itp. Nie możemy dopuścić, żebyśmy tego i my nie czynili. W zdrowej miłości ojczyzny nie ma nacjonalizmu, ustawienia przeciwko komukolwiek. Kto kocha własną ojczyznę, własny kraj, będzie darzyć szacunkiem wszystkich ludzi, bo będzie ich rozumiał. A kraj bogaty w miłujących go obywateli, będzie piękniał i przyciągał oczy i serca innych narodowości, tak jak dzisiaj niektóre polskie regiony, np. Podhale, przyciągają swoim urokiem i siłą pieczołowicie pielęgnowanej tradycji. Nie jest to, bynajmniej ce-

pelia, folklor. To życie - prawdziwe, mające określone zasady, dające oparcie i radość.

Patriotyzm trzeba budować. Trzeba apelować do nauczycieli, żeby serdecznie uczyli tego wszystkiego, co Polskę stanowi, żeby uczyli historii narodowej, żeby szanowali mowę ojczystą, żeby podkreślali, że polskimi cechami są dobroć, uczciwość, solidarność w potrzebie, szacunek dla drugiego człowieka. Szkoła ma obowiązek tego uczyć. Dlatego musimy bacznie przyglądać się naszej szkole, zwracać uwagę, czy podręczniki są właściwe, czy encyklopedie podają prawdę, czy nie ma w nich tego, co nazywa się dzisiaj antypolonizmem, a co ostatnio się zauważa. Trzeba przeciwstawiać się temu, wyjawiać prawdę, bronić jej. Troska o tę prawdę powinna być szczególnie w sercu nauczyciela, który musi dbać, żeby jego uczeń zdobywał rzetelną wiedzę, żeby był wspaniałym Polakiem.

O to chciałbym zaapelować teraz, gdy rozpoczyna się nowy rok szkolny. Miejmy szacunek dla wszystkiego, co polskie. Niech to będzie oczkiem w głowie każdej polskiej szkoły.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej "Spotkanie z Niedzielą", emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji "Wypowiedź dnia" codziennie o godz. 11.00 i na falach Radia Jasna Góra w paśmie 100,6 FM o godz. 12.15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj