Reklama

Deklaruję pracę i uczciwość

Niedziela częstochowska 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tadeusz Wrona - lat 50, żonaty, dwie córki. Doktor inżynier adiunkt w Politechnice Częstochowskiej. Pierwszy Prezydent Częstochowy, radny, członek Kongresu Rady Europy w Strasburgu, sekretarz Związku Miast Polskich. Przewodniczący Ligi Krajowej oraz Ligi Miejskiej w Częstochowie. Współzałożyciel AWS i Ruchu Społecznego AWS. Poseł na Sejm RP III kadencji. Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej oraz przewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej.

KS. ZDZISŁAW WÓJCIK: - Z wielu statystyk wynika, że najbardziej aktywni w parlamencie byli deputowani z częstochowskiego i bielskiego. A jedna z gazet nazwała Pana "tytanem pracy wśród naszych posłów". Jednym ze wskaźników jest ilość wystąpień w czasie obrad plenarnych Sejmu - ponad 220 razy...

TADEUSZ WRONA: - Zdaję sobie sprawę, że sukcesów nie można mierzyć tylko liczbą wystąpień, a nawet inwestycji, ale zadowoleniem mieszkańców, sytuacją rodzin, wrażliwością na drugiego człowieka.

- Co udało się Panu zrobić dla Polski przez te 4 lata pracy w Sejmie?

- Najważniejszym zadaniem było wprowadzenie ustaw zwiększających możliwości działań samorządu terytorialnego. Uzupełnieniem tych prac była organizacja wielu konferencji (w tym kontynuacja cyklu "Polityka Prorodzinna Samorządu Terytorialnego"), udział w spotkaniach z samorządowcami w różnych miastach kraju, a także szkolenie przyszłych działaczy samorządowych na Białorusi i na Ukrainie. Oprócz spraw samorządowych w swoich wystąpieniach poruszałem m.in. sprawy związane z kodeksem karnym, kodeksem administracyjnym, zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu, ochroną konkurencji, ratownictwem medycznym, ochroną środowiska, bezpieczeństwem mieszkańców, dostępem do informacji publicznej. Moje interpelacje spowodowały m.in. obniżenia cen płaconych za przyłącza energetyczne, zwiększenie kontroli nad tranzytem przez Polskę niebezpiecznych odpadów, zwiększenie realnych możliwości uzyskania rekompensat za utracone mienie zabużańskie (90 tys. wniosków w skali kraju).

- Wiemy, że ważnym nurtem Pańskich działań była budowa klimatu dobrosąsiedzkich stosunków z Litwą...

- Byłem przewodniczącym Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej. Angażowałem się w działania na rzecz rozwiązania trudnych spraw spornych dotyczących praw Polaków na Litwie. Starałem się o przezwyciężenie wzajemnych uprzedzeń, występując z licznymi inicjatywami współpracy. Byłem inicjatorem Polsko-Litewskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

- Proszę też powiedzieć, co udało się Panu zrealizować dla Częstochowy i regionu?

- Wiele moich wystąpień, interpelacji, interwencji, działań dotyczyło spraw istotnych dla mieszkańców naszej "małej Ojczyzny" . Do najważniejszych zaliczyłbym: działania na rzecz Uniwersytetu Częstochowskiego (przygotowanie projektu stosownej ustawy, prezentacja jej w Sejmie, doprowadzenie do utworzenia Zespołu ds. Uniwersytetu Częstochowskiego w MEN), ustanowienie w obrębie Huty "Częstochowa" Specjalnej Strefy Ekonomicznej - 1000 miejsc pracy,

uznanie Częstochowy za miasto o znaczeniu ogólnokrajowym w programie zagospodarowania przestrzennego kraju,

przywrócenie na terenie ziemi częstochowskiej II Programu Polskiego Radia,

uzyskanie środków na kontynuowanie budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego oraz wpisanie do kontraktu regionalnego budowy oddziału onkologicznego przy tym szpitalu,

oddłużenie szpitala w Myszkowie,

uzyskanie środków dla przychodni stomatologicznej w Starokrzepicach,

uzyskanie dla szpitali ziemi częstochowskiej pomocy w postaci pomp infuzyjnych (w Częstochowie, Myszkowie, Kłobucku i Blachowni),

pomoc w uzyskaniu środków dla wielu gmin,

starania na rzecz powołania w Częstochowie Oddziału Krajowego Rejestru Sądowego i oddziału Krajowego Centrum Doradztwa Rolniczego,

inicjatywa organizowania Europejskich Dni Kultury Ludowej,

organizacja Częstochowskiego Kongresu Kultury,

interwencje w sprawie utrzymania lotniska dla Aeroklubu Częstochowskiego,

doradztwo dla samorządowców w formie cyklicznych spotkań Forum Samorządowego Ziemi Częstochowskiej.

Pracując trzecią kadencję w samorządzie częstochowskim zabiegałem o finanse dla miasta i o jego rozwój. Udało mi się zablokować projekt odebrania ludziom w wieku 70-75 lat bezpłatnych przejazdów liniami MPK w Częstochowie. Współpracowałem ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Przed nami wybory, a zatem i konkretne zamierzenia...

-W przyszłym Sejmie chciałbym działać na rzecz zwiększenia zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu; zapewnienia godnych warunków życia ludziom chorym i starszemu pokoleniu; pomocy dla młodzieży w zdobywaniu wykształcenia; awansu cywilizacyjnego wsi; wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Dla Częstochowy, powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego będę kontynuował starania o Uniwersytet Częstochowski oraz nowe miejsca pracy.

-Były to cztery lata trudnej służby społecznej. Na pewno rodzą się w tym momencie różne refleksje...

- W czasie czteroletniej kadencji sejmowej, podobnie jak wtedy, gdy byłem prezydentem Częstochowy, starałem się z całej mocy służyć ludziom. Myślę, że nie zawiodłem zaufania moich wyborców. Deklarowałem, że uczciwie i pracowicie będę działał dla ich dobra - słowa dotrzymałem. Miałem ponad 220 wystąpień w plenarnych obradach Sejmu RP, skutecznie pracowałem w komisjach sejmowych, złożyłem ponad 80 interpelacji, zapytań i oświadczeń poselskich, interweniowałem w ok. 3000 indywidualnych życiowych sprawach, odbyłem ponad 300 spotkań z wyborcami w naszym regionie. Stale informowałem o swych działaniach mieszkańców Częstochowy - bezpośrednio w czasie spotkań i wydając Relacje Poselskie. Nigdy nie rzucałem słów na wiatr, zawsze najlepiej, jak mogłem wywiązy- wałem się z powierzonych obowiązków. Napisałem o tym w mojej książce Rodzina, wspólnota lokalna, Ojczyzna. Dziś ponownie ubiegam się o powierzenie mi mandatu zaufania. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Częstochowy i ziemi częstochowskiej za pomoc, współpracę i zaufanie. Deklaruję pracę i uczciwość.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli