Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

„Duo cum faciunt idem, non est idem”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Lidia Dudkiewicz: - Mówi się, że nie ma dwóch identycznych liści, że nawet dwaj bliźniacy, mimo wielkich podobieństw, różnią się jednak między sobą.

Br. Stanisław Rybicki FSC: - A cóż dopiero mówić o różnorodności rasowej, językowej, nawykowej. Pan Bóg nie stwarza ludzi seryjnie, tym bardziej świętych. Przyznajemy słuszność Terencjuszowi (190-150), pisarzowi rzymskiemu, wyzwoleńcowi, z pochodzenia Kartagińczykowi, gdy z psychologiczną finezją powiada, że „gdy dwaj robią to samo, to jednak nie jest to samo”. Być naprawdę sobą, to zdobyć się na twórczą oryginalność. To zwłaszcza być wolnym od plagiatu, snobizmu. Tak dochodzą ludzie do postępu w dziedzinie sztuki, techniki, medycyny, ale też do umiejętności bycia sobą dla dobra bliskich i dalekich.

- Geniusze mają to do siebie, że pociąga ich mądrość i umiejętność ogółowi nieznana, a jednak atrakcyjna.

- I tak oto w każdej epoce, zwłaszcza za naszych czasów, jesteśmy świadkami fenomenalnych odkryć i wynalazków. Jednocześnie jednak ten sam człowiek, który stanął na księżycu, nie potrafi, albo nie chce, zapobiec groźnym kataklizmom, epidemiom, zbrodniom degradującym hańbiąco człowieka. Bywają bowiem osiągnięcia o charakterze demonicznym, bo antyludzkim, śmiercionośnym. Bezduszna cywilizacja, będąca „nieboską komedią”, nacechowana terryzmem i przyziemnością, wiedzie do terroryzmu, zamiast do uniwersalnego, prawdziwie humanistycznego zbratania. W tym względzie nauka Kościoła mówi: „Jeżeli krzewić będziemy na ziemi w duchu Pana i wedle Jego zlecenia godność ludzką, wspólnotę braterską i wolność, to znaczy wszystkie dobra natury oraz owoce naszej zapobiegliwości, to odnajdziemy je potem na nowo, ale oczyszczone ze wszystkiego brudu, rozświetlone i przemienione” (KDK 39). Tak oto trzeba realizować, zgodnie z Dekalogiem i Ewangelią, „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju” (KDK 39).
„Gdy dwaj robią to samo, to nie jest to samo”. Dwaj? Jedni budują, drudzy burzą. Jedni są sługami cywilizacji życia, inni - cywilizacji śmierci. Jedni mają za Mistrza Tego, co powiedział: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” - tych drugich zaś polecamy Bożemu miłosierdziu.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli