Reklama

Pielgrzymka dziękczynna Diecezji Świdnickiej do Rzymu

Raport pielgrzyma

Niedziela dolnośląska 46/2004

W dniach od 14 do 22 października br. ok. 150 osób udało się do Ojca Świętego do Rzymu, aby podziękować za utworzenie diecezji świdnickiej. Organizatorem pielgrzymki, a także jej przewodnikiem był ks. prał. Andrzej Raszpla, dyrektor administracyjny świdnickiej Kurii Biskupiej, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.
W audiencji generalnej u Ojca Świętego razem z pielgrzymami uczestniczył pasterz diecezji bp Ignacy Dec.
Z uwagi na dużą liczbę uczestników wyruszyły trzy autokary - z Kłodzka, Ząbkowic Śl. i Wałbrzycha. Miałam szczęście i zaszczyt uczestniczyć w tej pielgrzymce, zaznać jej trudów, ale także wielu wzruszeń, o czym chciałabym choć w skrócie Czytelnikom opowiedzieć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

14 października. Wyruszamy w drogę.
15 października. Pierwszy przystanek w podróży to Padwa. Następny Wenecja. Nocleg w Lido di Jesolo.
16 października. Asyż - miasta św. Franciszka. Wieczorem docieramy do Rzymu.
17 października (niedziela). Wystrojeni odświętnie jedziemy do Watykanu, aby tam na Placu św. Piotra uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański z Ojcem Świętym. Po drodze odwiedzamy Dom Generalny Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Mszę św. odprawiamy w ich pięknej Kaplicy. Jeszcze z autokaru przytomnie wysyłam SMS-a do męża pozostającego w kraju: „Koniecznie nagraj na wideo transmisję z Watykanu!”.
I już wchodzimy na Plac. Rozwijamy transparent. Zbijamy się w dość ciasną grupkę. Chwile oczekiwania i już otwiera się to okno, które zna cały świat! Wielkie wzruszenie ściska gardło, gdy rozlegają się pierwsze słowa Papieża. Czytelnicy znają dobrze ten obraz z transmisji telewizyjnej, ale zapewniam, że dla pielgrzymów jest to ogromne przeżycie. Gdy padają słowa Jana Pawła II: „Witam pielgrzymów z Polski! Z Diecezji Świdnickiej!”, w wielu oczach pojawiają się łzy…
Popołudnie przeznaczyliśmy na zwiedzanie Wiecznego Miasta: obejrzeliśmy Pizza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Panteon - najstarszy zabytek Rzymu, Hiszpańskie Schody z znajdującą się u ich stóp fontanna Della Barcaccia, najpopularniejszą rzymską Fontanna di Trevi, a zakończyliśmy zwiedzając jedną z czterech największych bazylik Rzymu - Bazylikę św. Pawła za Murami. Kościół ten zrobił na mnie ogromne wrażenie. Uznałam go za najpiękniejszy z oglądanych kościołów.
18 października. W dalszym ciągu zwiedzamy Rzym. Rozpoczynamy Mszą św. w kościele pw. Świętego Ducha niedaleko Placu św. Piotra. To niewielki jednonawowy kościółek - uroczy. Moje myśli wędrują do Jarosławia, gdzie kiedyś często razem z Mamą modliłam się w maleńkim kościółku pod tym samym wezwaniem. Tyle wspomnień….
Następnie zwiedzamy Bazylikę św. Piotra, Bazylikę Laterańską, na kolanach przemierzamy Święte Schody, po których wg podania Pan Jezus wchodził do pałacu Poncjusza Piłata, wstępujemy na krótką chwilę do kościoła, w którym znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy znana i czczona także w Polsce. Podziwiamy Bazylikę Santa Maria Maggiore, z którą wiąże się piękna legenda o padającym śniegu, a obraz Madonny z Dzieciątkiem bardzo jest podobny do naszej Ikony Jasnogórskiej.
19 października. Pielgrzymi udają się na Monte Cassino.
20 października (środa). Długo oczekiwana audiencja generalna u Ojca Świętego rozpoczęła się o 11. 30, ale pielgrzymi zaczęli się zbierać dużo wcześniej. Nasza grupa zajęła miejsca w sektorach już po godz. 8. 00. Niedługo potem bp Ignacy Dec, któremu liczne obowiązki dopiero teraz pozwoliły na przyjazd do Rzymu, przywitał się z pielgrzymami i zaszczycił nas dłuższą rozmową. Następnie wraz z delegacją pielgrzymów udał się na swoje wyznaczone miejsce. Pojawienie się Ojca Świętego wywołuje zawsze wielki entuzjazm zgromadzonych. Tak było i tym razem. Papieski pojazd przejechał tuż obok i to już była wielka chwila dla wielu osób, które mogły tak być tak blisko Ojca Świętego. Wielkie też było nasze wzruszenie, gdy Jan Paweł II zwrócił się do nas bezpośrednio, dziękując nam za przybycie i za modlitwy w intencjach Jego Świątobliwości i Jego pontyfikatu. Na zakończenie audiencji Ojciec Święty udzielił nam swego błogosławieństwa. Delegacja z naszej Diecezji złożyła Janowi Pawłowi II w darze piękny kryształowy puchar, a bp Ignacy Dec został zaproszony na obiad przez Ojca Świętego. Jak się później dowiedzieliśmy w trakcie obiadu Jan Paweł II rozmawiał z Księdzem Biskupem także o pielgrzymach z diecezji świdnickiej. Wcześniej jednak spotkało nas jeszcze jedno wyróżnienie. Na podstawie specjalnego zezwolenia mogliśmy ustawić się w wyznaczonym miejscu, gdzie podjechał Papież i pobłogosławił wszystkich zebranych. Dzięki temu mamy także piękne zdjęcia z Ojcem Świętym, które na pewno będą zajmowały honorowe miejsca w naszych domach
I to właściwie najważniejsze przeżycie tej pielgrzymki i jakby jej ukoronowanie. Jeszcze tylko piękne podziękowanie za trud pielgrzymi, które złożył na nasze ręce Ksiądz Biskup, żegnając się z nami przed swoim i naszym odjazdem z Wiecznego Miasta.

Czas na refleksje jeszcze nie nadszedł. Potrzeba ciszy i wewnętrznego skupienia, aby jeszcze raz przeżyć, przemyśleć, ocenić te piękne dni.
Już teraz należy podziękować ks. prał. Andrzejowi Raszpli za jego wysiłek organizacyjny, wielką gorliwość i zaangażowanie, wspaniałe poczucie humoru, bezpośredniość, życzliwość, zdecydowanie. Dziękuję także wszystkim Pielgrzymom, którzy uczestniczyli wraz ze mną za wzajemną życzliwość, za utworzenie tak wspaniałej i naturalnej wspólnoty. Wszystkim serdeczne „Bóg zapłać”.

W środę 20 października 2004 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie powiedział do Polaków, w tym do pielgrzymów diecezji świdnickiej, następujące słowa:
„Pozdrawiam moich rodaków z Polski i ze świata! Szczególnie witam pielgrzymów z nowej diecezji świdnickiej z ich pasterzem biskupem Ignacym Decem. Życzę całej wspólnocie diecezjalnej pomyślnego rozwoju dla dobra Ludu Bożego na Dolnym Śląsku. (...)
Wszystkim bardzo dziękuję za modlitwy, za wyrazy jedności i życzliwe wspieranie mnie w ciągu tych 26 lat pontyfikatu. Niech Bóg wam hojnie wynagrodzi i błogosławi wszystkim.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Twórca pierwszej reguły

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa.

Więcej ...

Papież Leon XIV teraz należy do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli

2025-05-09 16:35
Abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA (USCCB)

Vatican Media

Abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA (USCCB)

Abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA (USCCB), wyraził swoją radość z powodu wyboru kard. Roberta Prevosta na 267. Papieża. Jak podkreślił, jego pierwsze słowa wskazują na „drogę pokoju, jedności i działalności misyjnej”.

Więcej ...

Korepetycje z cierpienia…

2025-05-10 09:00

Adobe Stock

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Kościół

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kościół

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!