Reklama

Łańcuchów

Dar najcenniejszy

Łańcuchów to jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Pierwsza udokumentowana wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1429 r., ale czas powstania datuje się na lata jeszcze wcześniejsze, począwszy od 1374 r. Patronem parafii jest św. Jan Chrzciciel, jednak szczególnie czczonym jest święto Przemienienia Pańskiego. Na Msze św. i nabożeństwa wierni gromadzą się w zabytkowym kościele, pochodzącym z początku XIX w., wzniesionym z fundacji Józefa i Anny Suffczyńskich. W murowanej, jednonawowej świątyni wzrok modlących się przyciągają obrazy i krzyże, umieszczone w późnobarokowych ołtarzach. Szczególnie piękny jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przed którym przez wieki nie ustaje modlitwa dziękczynno-błagalna. To właśnie tu wierni wymodlili dla siebie i swoich bliskich dar szczególnego spotkania z Maryją w Jej jasnogórskiej ikonie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jesteśmy zaszczyceni, że przybywasz do naszej parafii w Jasnogórskim Obrazie Nawiedzenia. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach, aby Cię godnie przyjąć. Prosimy Cię, uproś dla nas łaskę wytrwania w dobrym, abyśmy w swoim życiu zawsze szukali Bożej chwały” - w niedzielne popołudnie, 24 października br., tymi słowami powitał Maryję proboszcz, ks. Teodor Bartecki. Przed Ikoną ustawili się przedstawiciele Rady Duszpasterskiej, władz gminnych, sołectwa i najmłodszych, by Chrystusowej Matce zawierzyć wszelkie troski codziennego życia. Rzeszy wiernych, przybyłych na spotkanie z Najlepszą z Matek, nie pomieściły mury świątyni, ani nie odstraszyła chłodna, wieczorna pora. Każdy chociaż przez chwilę chciał spojrzeć w oczy Tej, Która wszystko rozumie.
Uroczystej Mszy św., sprawowanej w intencji parafian, przewodniczył bp Artur Miziński. „Maryja przychodzi, jak przed laty w pierwszym nawiedzeniu, by wrażliwym uchem słychać swego ludu. Zmieniły się czasy, inne jest nasze podejście do życia niż 30 lat temu, ale Maryja jest wciąż ta sama i przynosi nam ten sam dar - swego Syna, Jezusa. My przynosimy naszą codzienność, kłopoty i niewierności, a Ona wciąż mówi do Syna: pomóż im, bo nie mają radości, pokoju, nadziei, pracy, chleba... Dzięki Niej niepewne jutro nie przeraża, a spotkanie daje siłę, by podążać ku temu, co w górze”. Słowa Księdza Biskupa nie tylko wyjaśniały istotę spotkań z Maryją, ale przede wszystkim napełniały serca nową nadzieją.
Przed Ikoną Jasnogórskiej Pani przez całą dobę czuwali wierni. „Swoje” spotkania mieli ministranci i młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, członkowie Kół Różańcowych z Łańcuchowa i Ostrówka oraz dzieci szkolne. Wiele osób przyszło na Apel Jasnogórski, by w ten niezwykły wieczór, łącząc się z Jasną Górą, wypowiedzieć trzy znamienne słowa: „jestem, pamiętam, czuwam”. W serca wiernych głęboko zapadły myśli o przyjaźni, wypowiedziane przez prowadzącego wieczorne rozważania Ojca Paulina: „Człowiek potrzebuje samotności, by zrozumieć siebie, potrzebuje też przyjaciela, by wzrastać i dochodzić do pełni. Przyjaźń podobna jest do czystego powietrza, oddycha się nim, chociaż się go nie widzi. Źródłem i wzorem prawdziwej przyjaźni jest ta, którą Bóg nawiązał z człowiekiem. Posyłając swego Syna pośród nas, Bóg okazał się przyjacielem”.
Wraz z prowadzącym zgromadzeni modlili się o prawdziwą przyjaźń: „Modlę się dziś, Matko, o przyjaciół, bo przyjaciel, to ktoś kto przychodzi, gdy wszyscy inni odchodzą. Przyjaciel, to przede wszystkim ktoś, kto nie sądzi, a wszystko, co mówi, jest prawdą i kocha, nawet jeśli inni nienawidzą. Przyjaciel, to ktoś, przy kim mogę milczeć, to znaczy nie obawiać się niczego, bo on nie wejdzie w ciężkich butach do ogrodu mojej duszy. Przyjaźń to przede wszystkim pokój i potężna duchowa wymiana, wznosząca się ponad pospolite szczegóły. Przyjaciel jest po to, aby cię przyjął. Maryjo, Pani i Królowo! Przychodzi do nas Bóg na sposób ludzki, bym i ja mógł się stać ludzki. Modlę się o przyjaźń, bo tam, gdzie może na nowo zakwitnąć jeden kwiat przyjaźni, tam pewnego dnia może ich wyrosnąć tysiące”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania