Reklama

Biskupice

Dziedzictwo świętych męczenników

Biskupice to niewielka miejscowość, malowniczo położona w okolicach Piask i Milejowa. W centrum znajduje się zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To jedna z najstarszych parafii na Lubelszczyźnie, sięgająca swoimi korzeniami XV w. Jako datę powstania parafii przyjmuje się 1444 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na szlaku peregrynacji Matka Boża zawitała do Biskupic, by i tutaj spotkać się ze swoimi dziećmi. Ponad 3000 osób z proboszczem ks. Zbigniewem Stasińskim wyszło Jej naprzeciw. „W tym dniu otwieramy dla Ciebie nie tylko drzwi naszej parafii i naszych domów. Chcemy szeroko otworzyć drzwi naszych serc, byś mogła dostrzec, z czym wyszliśmy naprzeciw. Przyjmij te dary, które przynosimy. Prosimy, spójrz na naszą codzienność, potrzeby i bolączki. Chcemy się też podzielić radością. Popatrz, ile nas jest, każdy przyszedł, aby Cię powitać i oddać najwyższą cześć”. W procesji z Cudownym Obrazem na zmianę strażacy, rodzice, młodzież, nauczyciele, przedstawiciele grup modlitewnych nieśli Ikonę Matki Bożej do świątyni parafialnej, gdzie odbywały się główne uroczystości peregrynacyjne. Niezapomniana doba wypełniona była modlitwą i zjednoczeniem wokół Matki.
Podczas głównej Mszy św. bp Ryszard Karpiński w homilii wskazał na wciąż aktualne dla współczesnych świadectwa wiary, dawane przez męczenników z początków chrześcijaństwa w Polsce. „Sylwetki św. Wojciecha i św. Stanisława każą nam myśleć o początkach wiary na naszych ziemiach. Krew pierwszych męczenników, przelana za wiarę, być może bardziej przyczyniła się do zakorzenienia wiary, niż kaznodziejska praca misjonarzy” - zastanawiał się Ksiądz Biskup. Przykład świętości życia i wierności aż do końca jest wymownym przykładem, szczególnie silnie działającym na wyobraźnię. Wspaniałe dziedzictwo jest wciąż obecne poprzez sylwetki świętych, ale równocześnie „podczas tej peregrynacji, stojąc w obliczu Czarnej Madonny, myślimy też o krwi przelanej przez męczenników II wojny światowej, św. Maksymiliana, bł. Władysława Gorala oraz tysięcy innych, bezimiennych, zamordowanych w obozach i gułagach”. W swoich rozważaniach bp Ryszard przytaczał także dramatyczne przykłady prześladowania chrześcijan w Meksyku z początku XX w. Również tam znaleźli się ludzie, którzy potrafili dać najwyższe świadectwo wierności Chrystusowi. Jan Paweł II w 1988 i 1992 r., wynosząc do chwały ołtarzy grupę duchownych i świeckich, dał narodowi meksykańskiemu wspaniałe przykłady do naśladowania. Tego rodzaju przykłady potrzebne są szczególnie dziś, pokazują bowiem, że pomimo zła, które dostrzegamy we współczesnym świecie, można zachować godność. Niezwykłe dziedzictwo świętych z całego świata skłania do refleksji nad codziennością. „Patrząc na heroiczne postawy świętych, kiedy widzimy, w jakich warunkach potrafili oni okazywać swoją wiarę, spójrzmy na naszą codzienność. Zapytajmy siebie, czy zawsze postępujemy zgodnie z wolą Boga?” - pytał Ksiądz Biskup. „Jak wygląda niedziela, czy Chrystus jest obecny w domach, czy w wolnych chwilach czytamy Biblię i Katechizm Kościoła Katolickiego? A może jest tak, że potrafimy przeżyć cały tydzień bez modlitwy, tak jakbyśmy zapominali, że w naszą trudną codzienność zawsze możemy iść razem z Chrystusem” - snuł dalsze spostrzeżenia Ksiądz Biskup.
„Peregrynacja była dla mnie niesamowitym, bardzo osobistym przeżyciem. Powitanie Obrazu zrobiło na mnie kolosalne wrażenie. Tak naprawdę, by to wszystko ująć w słowa, jest jeszcze za wcześnie, to wszystko jest takie świeże. Myślę, że dopiero z czasem będzie można sobie to wszystko poukładać. Żal tylko, że Matka Boża była u nas tak krótko” - podkreślała parafianka z Biskupic, pani Katarzyna. Ksiądz Proboszcz natomiast mówił: „Zaskoczyła mnie frekwencja, którą mogliśmy dostrzec podczas samego nawiedzenia, ale też to samo było jeszcze wcześniej, podczas przygotowań do uroczystości. Misje św. w parafii, wieczorne Apele Jasnogórskie wypełniały ludźmi całe wnętrze świątyni. Wierni, pomimo licznych obowiązków, znajdowali czas i siłę, by tutaj być. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli