Reklama

Po 15 latach

W „Rodzinie Rodzin” na Retkini

Niedziela łódzka 46/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mała tymczasowa kaplica, zbudowana między wieżowcami osiedla Retkinia-Północ (al. Kard. S. Wyszyńskiego 41a) to silnie bijące serce parafii pw. Świętej Rodziny. Parafię eygował 15 lat temu (1 października 1989 r.) ordynariusz łódzki bp Władysław Ziółek, mianując jej proboszczem ks. Henryka Eliasza.
Nowa wspólnota wiernych, chcąc mieć swoją świątynię, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, przy olbrzymim udziale ks. prał. Jana Sobczaka, rozpoczęła prace, by w ciągu trzech miesięcy wybudować kaplicę, która do tej pory służy wiernym.
W tym czasie, w sierpniu 1991 r. proboszczem parafii został ks. Czesław Duk, którego oddanie i przedsiębiorczość, wsparte życzliwością i zaangażowaniem parafian, sprawiły, że parafia szybko stała się „Rodziną Rodzin”.
To właśnie ta wielka Rodzina radośnie przeżywała w swojej kaplicy pierwszą Pasterkę, pierwsze parafialne jasełka, pierwszą Rezurekcję... Z zapałem upiększano wnętrze kaplicy, do której wkrótce dobudowano mieszkania dla duszpasterzy.
26 września 1995 r. parafia otrzymała drugi tytuł: św. Michała Archanioła. Odtąd przed zakończeniem każdej Mszy św. wierni odmawiają modlitwę do tego Patrona.
W 1997 r. uzyskano zezwolenie na budowę plebanii, w której obecnie trwają prace wykończeniowe.
Trudności finansowe niezbyt licznej i niezamożnej społeczności parafialnej spowodowały, że nie można było myśleć o budowie świątyni z prawdziwego zdarzenia.
W takiej sytuacji rozwój życia religijnego i umacnianie się wspólnoty wiernych znajdują się na pierwszym miejscu. I trzeba przyznać, że dynamikę tego rozwoju widać wyraźnie, co niewątpliwie jest zasługą licznych grup parafialnych, które prężnie działają, mimo braku dogodnych warunków do spotkań. Tym bardziej więc wierni niecierpliwie oczekują oddania do użytku wspomnianej plebanii.
Wszystko, co do tej pory działo się dobrego, ma miejsce w kaplicy i w jej najbliższym otoczeniu. Mają tu swoje spotkania ministranci i kółka różańcowe, wśród których kółko mężczyzn liczy 27 osób. Spotyka się tu także Grupa Charytatywna, która 3 razy w tygodniu wydaje suchy prowiant najbardziej potrzebującym. Warto wspomnieć, że po rekolekcjach wielkanocnych zebrano trzy ciężarówki różnych darów dla Polaków na Ukrainie.
Istnieją dwie grupy Oazy Rodzin. W każdy poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbywa się stała Nowenna do Świętej Rodziny. Tekst tej parafialnej nowenny, autorstwa Doroty i Mirosława Ciepłuchów, został przedstawiony Ojcu Świętemu podczas pielgrzymki parafian do Rzymu w roku 75-lecia diecezji łódzkiej. W specjalnym liście z 5 maja 1995 r. Ojciec Święty Jan Paweł II udzielił apostolskiego błogosławieństwa parafii, życząc, aby wpatrując się we wzór Rodziny z Nazaretu, czerpała ona siły do budowania jedności w rodzinach i w rodzinie parafialnej. A gdy każdego roku w sąsiedniej parafii Najświętszego Serca Jezusowego odbywa się Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej dla Dzieci i Młodzieży, w domach wielu rodzin znajdują kwaterę i serdeczne przyjęcie uczestnicy, którzy przyjeżdżają zza wschodniej granicy Polski. Tradycją stało się, że jeden dzień programu Archidiecezjalnego Tygodnia Rodzin realizuje się w tej parafii. Wtedy uroczystą Eucharystię poprzedzają modlitwy i Nowenna do Świętej Rodziny.
Do stałych nabożeństw, oprócz wspomnianej nowenny, należą: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Nieszpory. Obecnie trwa peregrynacja Papieskiego różańca świętego. Parafia szczyci się dwoma szafarzami Eucharystii. Do tej posługi przygotowuje się też następny kandydat.
W każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.00 pod kierunkiem duszpasterzy odbywają się dla chętnych spotkania, których tematem są rozważania kolejnych fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego. W tej nieczęsto spotykanej formie ewangelizacji bierze udział ok. 40-50 osób. Wzbogacaniu wiedzy religijnej służą także konkursy, dotyczące znajomości treści czasopism z poprzedniego tygodnia. Odbywają się one w każdą niedzielę po Mszy św. przed kaplicą. Jest przy tym dużo zabawy i radości, ale i pożytku, bowiem ci, którzy nie czytają, a chcą posłuchać pytań i odpowiedzi, zawsze wiele wynoszą z tych konkursów. W tym miejscu trzeba wspomnieć o tzw. zwrotnym kolportażu czasopism. Osoby kupujące prasę katolicką, przynoszą do kaplicy przeczytane egzemplarze, by inni mogli z nich skorzystać. A skoro o prasie katolickiej mowa, warto zaznaczyć, że wprawdzie zrezygnowano z parafialnej gazety Święta Rodzina, ale istnieje strona internetowa parafii (www.jmj.ultra.pl), opracowywana przez ks. Ireneusza Węgrzyna, która w 2003 r. zdobyła II miejsce w Polsce.
Z kolei proboszcz parafii ks. Czesław Duk 18 września br. został wyróżniony medalem „Mater Verbi” przez Redakcję Tygodnika Niedziela.
Wielkim przeżyciem dla całej wspólnoty były misje na 10-lecie parafii oraz pielgrzymki do miejsc kultu religijnego w Polsce, a także do Ziemi Świętej, czego pamiątką jest kamień z Groty w Nazarecie; eksponowany w kaplicy, będzie kamieniem węgielnym przyszłej świątyni.
Parafianie mają często możliwość korzystania z różnych koncertów i prelekcji, wygłaszanych przez zaproszonych gości. Kaplica i przyległy do niej teren są często miejscem kiermaszy książki religijnej, loterii fantowych, rodzinnych festynów ze śpiewem i grillowaniem, a także występów parafialnej scholi czy innych zespołów. Ostatnio odbył się tu mecz piłki nożnej: duszpasterze i obsługa kościelna przeciwko drużynie mieszkańców.
Wszystkie grupy parafialne mają wspólne spotkania w każdą III niedzielę miesiąca o godz. 16.45.
Wszystkie te dokonania cieszą Księdza Proboszcza, który z radością mówi o młodzieży jako o filarze parafii. Martwi go jedynie mała frekwencja dzieci na Mszach św. Wspomniana już schola dba o oprawę muzyczną i liturgiczną niedzielnej Mszy św. dla młodzieży o godz. 19.00. Dużą grupę stanowi Ambasada Lednicka, odbywająca spotkania w każdy czwartek. Liczna grupa młodzieżowa bierze też udział w czuwaniu przed odpustem ku czci św. Michała Archanioła. A wszystkich młodych łączy ochocze działanie, gdy trzeba przygotować żłóbek, Grób Pański czy ołtarz na uroczystość Bożego Ciała. Ponadto orkiestra Szkoły Podstawowej nr 44 uczestniczy w Rezurekcji i uroczytości odpustowej, czasem koncertuje przed kaplicą. Warto podkreślić, że cała społeczność Szkoły Podsatwowej nr 44 wzięła udział we Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny 2 września br. Zaznacza też swoją obecność drużyna ZHR.
Parafia od 12 lat organizuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci, umożliwia na swoim terenie organizowanie niektórych zajęć sportowych i finansuje dożywianie 12 dzieci.
Powodem do radości dla całej wspólnoty parafialnej są powołania do życia konsekrowanego. Z parafii pochodzą 4 siostry zakonne i dwaj księża: Mieczysław Różański i Michał Kijański, zaś Wojciech Mikulski jest klerykiem I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Trud pracy duszpasterskiej w ciągu 15-lecia parafii dzielili z Księdzem Proboszczem następujący księża wikariusze: ks. Ryszard Stanek, ks. Paweł Zieliński, ks. Stanisław Sosnowski, ks. Tomasz Szczypa, ks. Piotr Sroka, ks. Jan Orczykowski, ks. Kazimierz Urbaniak, ks. Bogdan Marciniak, a obenie ks. Ireneusz Węgrzyn i ks. Grzegorz Bieniek.
Retkińska „Rodzina Rodzin” cieszy się, że na zakończenie roku 15-lecia parafii otworzy swoje podwoje oczekiwana plebania, a za półtora roku będzie można rozpocząć budowę kościoła, który - podobnie jak plebanię - zaprojektowali architekci Ryszard i Witold Millo.
Niech Święta Rodzina z Nazaretu czuwa nad całą wspólnotą parafialną i wspiera ją we wszystkich szlachetnych zamierzeniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów