Reklama

Pamięć i modlitwa

- Nasza obecność na cmentarzu przypomina, że życie zmienia się, ale nie kończy, a poprzez czas tu na ziemi podążamy ku wieczności i świętości - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. sprawowanej 1 listopada w kościele św. Wincentego á Paulo na Cmentarzu Bródzieńskim. W ciągu ponad 100 lat na tej największej stołecznej nekropolii pochowano ponad milion wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to pierwsza Msza św. i procesja prowadzona przez nowego Pasterza diecezji warszawsko-praskiej. Przypomniał o tym sam Ksiądz Arcybiskup, który zauważył, że poprzednie uroczystości Wszystkich Świętych spędzał zazwyczaj na wojskowych cmentarzach w kraju lub zagranicą.
W homilii powiedział, że uroczystość Wszystkich Świętych uczy nas przede wszystkim szacunku do życia, wskazuje że jest ono święte, a my jesteśmy dziećmi Bożymi powołanymi do świętości. I uczy nas także szacunku do śmierci, godnego umierania, gotowości do spotkania z Panem, a także życia na co dzień z Bogiem. Mówiąc o godnym umieraniu Ksiądz Arcybiskup z naciskiem podkreślił, że bynajmniej nie oznacza ono eutanazji, która wdziera się w cywilizowane narody, czego - jak powiedział - nawet najbardziej prymitywne plemiona nie rozumieją. Wskazał tu na rolę hospicjów, gdzie w godzinę śmierci jest zawsze ktoś, kto towarzyszy człowiekowi w przejściu do domu Ojca.
- Chrystus zmartwychwstał, pokonał śmierć. I my także zmartwychwstaniemy. Niech ta prawda będzie naszą nadzieją - podkreślił w homilii Ordynariusz warszawsko-praski.
Po Mszy św. abp Głódź poprowadził procesję po cmentarzu. Szło w niej kilkuset wiernych. Obecni byli księża pracujący w parafii św. Wincentego á Paulo oraz obsługujący kościół rektorski na cmentarzu z ks. prał. Stanisławem Markowskim, miejscowym proboszczem i dyrektorem Cmentarza Bródzieńskiego oraz Siostry Eucharystki. Stacje procesji znajdowały się przy grobie zmarłego w 1938 r. kard. Aleksandra Kakowskiego, metropolity warszawskiego, przy figurze Matki Bożej, która stoi w miejscu pochówku bezimiennych ofiar II wojny światowej, przy grobach rodzinnych znajdujących się w jednej z pobliskich alejek, przy krypcie kapłanów oraz przy Krzyżu Katyńskim. Abp Głódź na zakończenie uroczystości podziękował za udział we wspólnej modlitwie. - Zachowajmy jeszcze w tych dniach naszą pamięć, skupienie, refleksję i modlitwę w intencji tych którzy odeszli - apelował Pasterz Kościoła warszawsko-praskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prałat Opus Dei na audiencji u Papieża

2025-05-14 17:41

Vatican Media

Ojciec Święty Leon XIV przyjął dziś rano na audiencji prałata Opus Dei, ks. Fernando Ocáriza, któremu towarzyszył jego wikariusz pomocniczy, ks. Mariano Fazio. Było to krótkie spotkanie, podczas którego Papież wyraził swoją bliskość i życzliwość.

Więcej ...

Dlaczego papież Leon XIV mieszka (jeszcze) w Rzymie

2025-05-14 15:24
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV reprezentuje Stolicę Apostolską jako podmiot prawa międzynarodowego i jest głową Państwa Watykańskiego (Citta del Vaticano). Jednak w chwili obecnej jego rezydencja nadal znajduje się na terytorium Włoch, mieszka zatem w kraju sąsiedzkim. Granica między niewielkim Państwem Watykańskim a ówczesnym Królestwem Włoch jest wytyczona na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku.

Więcej ...

W rocznicę "Rerum novarum" – czasy Leona XIII oraz Leona XIV

2025-05-15 08:19

Vatican Media

Jakie są analogie związanych z przemianami społecznymi, przed którymi stał Leon XIII w XIX wieku, a tymi, z którymi mierzymy się dziś i przed którymi stoi nowy Papież Leon XIV? W kontekście encykliki "Rerum novarum", która została ogłoszona 15 maja 1891 roku historyk dr Donald Prudlo wyjaśnia m.in. motywy przyjęcia imienia Leona XIV przez nowego Papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Kościół

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Z czym kojarzy się imię Leon? Ta odpowiedź kard. Rysia...

Kościół

Z czym kojarzy się imię Leon? Ta odpowiedź kard. Rysia...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV