Reklama

Kobyłka żywym pomnikiem Tadeusza Kościuszki

Niedziela warszawska 46/2004

Żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej walczących i poległych za niepodległość Polski w bitwie pod Kobyłką uczczono 26 października w 210. rocznicę ich bohaterskich zmagań. Uroczystościom w kościele i na cmentarzu w Kobyłce przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to pierwsze spotkanie Pasterza Kościoła warszawsko-praskiego z miejscowymi parafianami. Nic więc dziwnego, że miało uroczysty charakter. Księdza Arcybiskupa przy rogatkach miasta powitali strażacy, w których asyście honorowej przyjechał do świątyni. Tu oczekiwali na niego przedstawiciele władz różnych szczebli, wojsko, duchowieństwo, poczty sztandarowe oraz rzesza wiernych.
- Dumni jesteśmy, że na terenie Kobyłki miała miejsce bitwa składająca się na wielki zryw polskiego oręża podjęta w obronie suwerennego bytu narodu polskiego i wartości najwyższych - mówił burmistrz Kobyłki Michał Jakubowski.
Mszy św. z pełnym ceremoniałem wojskowym w koncelebrze z dziekanami Wołomina i Zielonki przewodniczył abp Głódź. - Gdy 10 lat temu przewodniczyłem jako biskup polowy uroczystościom pod Maciejowicami, nie przypuszczałem, że po 10 latach przyjdzie mi tu w Kobyłce, jako biskupowi diecezji warszawsko-praskiej, obchodzić 210. rocznicę bitwy - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Dodał, że choć insurekcja kościuszkowska zakończyła się klęską, to pozostał cały etos wydarzeń z nią związanych. Był to zryw narodowy w obronie wolności podjęty z miłości do Boga, do Ojczyzny i własnych tradycji. Jeżeli dzisiaj w wymiarze parafii, środowiska, miasta Kobyłki nawiązujemy do tamtych wydarzeń, to utożsamiamy w sobie całe dziedzictwo religijno-patriotyczne, z którego wyrastamy - podkreślił Kaznodzieja.
Abp Głódź nawiązał do postaci Tadeusza Kościuszki i zauważył, że do dziś nie ma on w stolicy pomnika. - Kobyłka jest żywym pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tego wielkiego zmagania i bohaterstwa. Niesie ono wymiar religijny i patriotyczny, który się składa na naszą tożsamość. Wartości narodowe, religijne i patriotyczne nie mają nic wspólnego z fundamentalizmem, nacjonalizmem, ani z ksenofobią.
- Wy jesteście tą małą Ojczyzną, niesiecie w sobie to wielkie wiano wiary świętej, umiłowania Ojczyzny i przenosicie ją na dalsze pokolenia. Dziś potrzeba obywatelskiego sumienia. Ludzie w czasach insurekcji kościuszkowskiej nie czytali gazet ani nie oglądali telewizji, ale mieli w sobie obywatelskie sumienie, poczucie wolności i patriotyzmu, umiłowania ziemi ojczystej, gdyż wyrastali z korzeni uformowanych przez wiarę, Kościół i szkołę - podkreślił Ksiądz Arcybiskup.
Po Mszy św. i wykładzie na temat bitwy pod Kobyłką uczestnicy Mszy św. przeszli na liczący dwa wieki miejscowy cmentarz. Tu po odegraniu hymnu narodowego, abp Głódź pobłogosławił krzyż i tablicę upamiętniającą polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Kobyłką. Następnie odbył się Apel Poległych zakończony słowami: „Nigdy więcej wojny!”. Żołnierze oddali salwę honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli kwiaty. Był też okolicznościowy program słowno-muzyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów