Reklama

Spoglądając

Aż strach czytać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienią i zimą sięgamy z chęcią po lektury swojego dzieciństwa. Czytamy je z tą samą radością co kiedyś. Ich treść utrwaliła się w naszej pamięci i często potrzebujemy jej odświeżenia. Są jednak książki, do których - z różnych powodów - już nigdy nie powrócimy.
Andrzej Stasiuk, modny dzisiaj pisarz, do niektórych książek młodości już nie potrafi powrócić. Na przykład Atos, Portos i Aramis na zawsze pozostaną dla niego lalusiami o różowych twarzach, manekinami na wystawie sklepu z koronkami i galanterią dla transwestytów - a to za sprawą obrazków, jakie zobaczył w pierwszej lekturze Trzech Muszkieterów. Miał wtedy 12 lat. Dzisiaj prezentuje pokolenie czterdziestolatków i również twierdzi, że mężczyźni powinni być silni, a kobiety piękne i prawda epoki guzik ma do tego.
Swoją książkę młodości odłożył na półkę również Stanisław Krajski, znany z publikacji swoich tekstów w Naszym Dzienniku. Złożony grypą, sięgnął po książki Karola Maya. Czytał je z tą samą radością co kiedyś, ale również z coraz większym niepokojem. Odkrył bowiem w nich... elementy doktryny liberalnej: „M.in. książki te promują typowo liberalną koncepcję rozwiązywania problemu przestępczości. Ich pozytywni bohaterowie wciąż powtarzają, że przestępców należy traktować «po chrześcijańsku» jak braci i nie należy ich ostro karać. W powieściach Maya przestępcy uwalniani od kary popełniają wciąż nowe przestępstwa. Nie jest to jednak nauczka dla pozytywnych bohaterów. Liberalny stosunek społeczeństwa do przestępczości ma wyraźnie charakter dogmatyczny. Skąd ten fanatyczny liberalizm w opowieściach o Winnetou?”. Czy Krajski po takim zagłębieniu się w treść powróci jeszcze do lektury z młodzieńczą nostalgią?
A co czytają dzisiaj nasi milusińscy? Pokazywała mi znajoma popularne i mądre bajki z ilustracjami, które mogłyby przestraszyć nawet i dorosłego, a co dopiero mówić o dzieciach. Czy - gdy dorosną - powrócą do tych bajek? Rodzic naprawdę wierzy, że pomimo wpływu filmu książka spełnia jeszcze ważniejszą rolę w wychowywaniu dzieci. Niech więc chociaż ilustracje nie przeszkadzają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania