Reklama

Niedziela Lubelska

KUL: konferencja na temat teologii w twórczości J.R.R. Tolkiena

bluinfaccia-Foter-CC-BY

Na KUL rozpoczęła się druga konferencja poświęcona w twórczości J.R.R. Tolkiena. Przez dwa dni teolodzy, literaturoznawcy i czytelnicy będą rozmawiać na temat teologii i wartości moralnych w dziełach angielskiego pisarza. Jednym z zaproszonych gości jest bp prof. Piotr Turzyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim wystąpieniu biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński mówił o wartościach chrześcijańskich, jakie płyną z trylogii „Władca Pierścieni”. Jego zdaniem głównym tematem powieści jest nadzieja, wypływająca ze świadomości, że istnieje osoba opiekująca się światem i pojedynczymi jednostkami.

„Ta powieść jest księgą nadziei. Nadziei, że jest Ktoś, kto kieruje, popycha, podpowiada i za pomocą drobnych incydentów powoduje skutki, które mają wpływ na całą historię. Tym kimś jest ukryty Pan Bóg” – tłumaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z prelegentów jest o. dr Anicet Gruszyczyński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W rozmowie z KAI wyjaśnił, dlaczego twórczość Tolkiena cieszy się takim zainteresowaniem wśród teologów.

„Teologia chce być bliska tego, co ludzkie. Zobaczyła, że książki tego autora przybliżają ludzi do Boga. Tolkien był osobą wierzącą i podskórnie zawarł pewne rzeczy myśli teologiczne w tkance swoich powieści. Nie były one pisane jako komentarz do Ewangelii ani nie były żadnymi tekstami ewangelizacyjnymi, a mimo to przybliżały i przybliżają ludzi do poznania Boga” – wyjaśniał zakonnik.

Reklama

Podczas dwudniowego sympozjum wystąpi prawie 30 prelegentów reprezentujących różne środowiska naukowe i literackie. Prezes Koła Naukowego Teologów KUL, Mikołaj Grzenkowitz przyznał, że organizatorzy nie spodziewali się aż ta dużego zainteresowania konferencją.

„Wśród naszych prelegentów znajdują się nie tylko akademiccy teologowie czy literaturoznawcy, ale też czytelnicy i wielbiciele twórczości Tolkiena, którzy chcą podzielić się przemyśleniami na temat jego twórczości” – powiedział student teologii.

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Wolnym Państwie Oranii (dzisiejsze RPA) w rodzinie brytyjskich notabli. W wieku 3 lat, wraz z matką i bratem, przeniósł się do Birmingham w Anglii. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania filologiczne, fascynowały go najstarsze zabytki języka angielskiego, historie mitologiczne, legendy. Studiował w Oksfordzie, pisywał wówczas wiersze, wtedy zaczął również tworzyć mitologię krainy Śródziemia.

Stworzył niezwykle rozbudowany, zamieszkiwany przez hobbitów, elfów, krasnoludy i inne fantastyczne istoty mityczny świat Śródziemia. To właśnie tam rozgrywają się akcje niemal wszystkich książek Tolkiena, z których najważniejsze to: „Władca Pierścieni” (1954), „Hobbit” (1937) czy monumentalny, ukończony dopiero przez syna pisarza „Silmarillon” (1977), będący mitologią Śródziemia.

Prywatnie Tolkien był katolikiem. Obok działalności naukowej i literackiej, prowadził bogate życie religijne i sakramentalne. W jednym z listów autor wprost napisał, że „Władca Pierścieni” jest dziełem „zasadniczo religijnym i katolickim”. Od wielu lat brytyjscy katolicy z diecezji Plymouth starają się o podjęcie procesu informacyjnego, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-22 17:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 lat PFRON. Konferencja na KUL

Aktualne rozwiązania wpierające rehabilitację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych oraz nowoczesne sposoby ich aktywizacji to główne zagadnienia międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się 13 i 14 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wydarzenie związane jest z obchodami 30-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...