Reklama

XIX Tydzień kultury chrześcijańskiej w Płocku

Przedziwne losy papieskich bulli

Niedziela płocka 46/2004

Od 10 do 17 października trwał w Płocku XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Cykl imprez zorganizowany przez Wydział ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu Kurii Diecezjalnej przy współpracy wielu innych instytucji kościelnych i świeckich stał się dla płocczan okazją do spotkania z wieloma osobistościami świata kultury, nauki i sztuki. W bieżącym numerze zamieszczamy relację z wybranych wydarzeń tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ta historia rozpoczęła się w sposób banalny. Pewnego kwietniowego dnia, około połowy kwietnia, zadzwonił do naszego archiwum telefon. Podniosłem słuchawkę. Odezwał się głos jakiegoś młodego człowieka, który powiedział, że nazywa się Janusz Mikuła, dzwoni z Niemiec w takiej trochę nietypowej sprawie. Kiedy ktoś zaczyna tak mówić, dzwoniąc do archiwum, to ja się zaraz domyślam, że znów będzie prosił, żeby znaleźć mu jakąś prababcię, prapradziadka albo kogoś takiego… To jest ostatnio »dopust Boży« we wszystkich archiwach, które mają księgi metrykalne - tzw. poszukiwaczy korzeni. On jednak mówił, że dzwoni z polecenia swojego proboszcza ks. Baadera z parafii Bretten. Ponieważ proboszcz nie zna języka polskiego, prosił go jako parafianina, żeby znalazł w Polsce adres do naszego archiwum diecezjalnego, ponieważ do ks. Baadera zgłosił się jego parafianin, który chce do Polski, do naszego archiwum przekazać jakiś cenny dokument z XV w.” - tak rozpoczął ks. Dariusz Majewski opowieść o sensacyjnym odnalezieniu dwóch papieskich bulli z XV i XVIII w., wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej (pisaliśmy o tym w „Niedzieli Płockiej” 24 października). 13 października zaprezentowano je w ramach płockiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Podczas wojny dokumenty znajdowały się najprawdopodobniej w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Pułtusku, przy którym rezydowali przesiedleni z Płocka benedyktyni. Tam też we wrześniu 1944 r. znalazł je sanitariusz Wehrmachtu Karl Palm, który lękając się, że cenne dokumenty zostaną zniszczone przez Rosjan, zabrał je do Niemiec. W tym roku, przez pośrednictwo swego proboszcza ks. Engelberta Baadera z Bretten nawiązał kontakt z archiwum diecezjalnym, wyrażając chęć zwrotu pergaminów prawowitemu właścicielowi.
O okolicznościach uroczystego przekazania bulli mówił ks. dr Andrzej Leleń, który przywiózł je do Polski (przekazanie nastąpiło uroczyście 7 sierpnia podczas odpustu parafialnego w Bretten połączonego z wmurowaniem do świątyni relikwii świętych patronów parafii). Ks. Leleń przetłumaczył też list, w którym te dramatyczne chwile sprzed 60 lat opisał lakonicznie Karl Palm. Pisał: „We wrześniu 1944 r. jako sanitariusz znalazłem się w Polsce. Musieliśmy uciekać przed nacierającymi Rosjanami. Zatrzymaliśmy się na krótko w Pułtusku, który wówczas nazywał się Ostenburg. (...) Kiedy wszedłem do domu naprzeciwko kościoła, znalazłem te właśnie dokumenty. Ponieważ znałem łacinę, mogłem je zidentyfikować jako listy papieskie i aby je ochronić przed zniszczeniem, zabrałem je ze sobą. Teraz wreszcie dzięki księdzu proboszczowi Baaderowi mogę wypełnić moje postanowienie, aby te dokumenty zwrócić. Bardzo się z tego cieszę”. Wojenny sanitariusz przekazanie dokumentów postawił sobie jako swój życiowy cel. Udało mu się go spełnić tuż przed śmiercią.
30 września 2004 r. do ks. Lelenia dotarła wiadomość, że Karl Palm nie żyje.
Same dokumenty zaprezentował ks. Tadeusz Żebrowski. Jak poinformował, pierwsza z bulli została wystawiona przez papieża Marcina V i datowana jest na rok 1424, druga - to bulla papieża Klemensa XI z 1707 r. Bulla Marcina V została wystawiona w czasach biskupa Jakuba z Korzkwi Kurdwanowskiego. Oba dokumenty zostały wystawione dla Zakonu Benedyktynów, oba też są w bardzo dobrym stanie. Zachowały się na nich również pieczęcie papieskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli