Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo na drodze krzyżowej: walczy się o prawa zwierząt, a odkłada się prawa człowieka

Ks. Mariusz Frukacz

„Jesteśmy wezwani, aby przejść z Jezusem drogą z Getsemani na Golgotę. Stajemy dzisiaj w prawdzie „Ślubów Jasnogórskich” i naszych nie zrealizowanych zobowiązań” – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach.

- Przyrzekaliśmy wierność w 1956 r., a chodzimy do pretorium Piłata, aby być świadkami obmywania rąk i niesprawiedliwych sądów. Nie zamieniliśmy narodu na dom Boży – mówił przy pierwszej stacji metropolita częstochowski.

- Wielu z nas jest gotowych kroczyć za Jezusem bez krzyża. Niekiedy słyszymy: Zostaw krzyż poza granicami naszej Ojczyzny, poza drzwiami naszych mieszkań, poza zasięgiem naszych oczu.- kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Przy trzeciej stacji abp Depo wskazał na kwestię wierności Prawu Bożemu, które w naszej Ojczyźnie i w Europie ciągle jest łamane. - Prawo stanowione sprzeciwia się Prawom Bożym pod płaszczem fałszywej wolności i tolerancji – przypomniał arcybiskup i dodał: „O wierności Prawu Bożemu zaświadczyli męczennicy II wojny światowej na czele ze św. Maksymilianem Kolbe”.

Zobacz zdjęcia: Droga Krzyżowa na Jasnej Górze

Przy kolejnej stacji mówiąc o nierozerwalności małżeństwa i rodziny metropolita częstochowski podkreślił, że „statystyki krzyczą o procesach rozwodowych” – Mówimy o ruinie ponad miliona rozbitych małżeństw, a któż obliczy dzieci, które cierpią zranione w miłości.- wołał abp Depo.

- Przepraszamy za tych, którzy w naszej Ojczyźnie nie potrafią dzielić się tym, co posiadają. Wielu wciąż jest bezdomnych, płaczących i tych, którzy tracą sens zmagań. Wciąż za mało jest na naszych drogach Cyrenejczyków – mówił arcybiskup i przypomniał: „Potrzeba nam ludzi sumienia a nie cwaniaków i aferzystów działających pod pozorem ludzi prawa”.

Reklama

Podczas nabożeństwa arcybiskup zaapelował o obronę czci imienia Bożego - Polska wzrasta pod Chrystusowym krzyżem – przypomniał arcybiskup i bólem wskazał na obecność kłamstwa w mediach i na portalach społecznościowych.

Metropolita częstochowski w swoich rozważaniach poruszył również temat wychowania młodego pokolenia. - Czy młode pokolenie Polaków zna wartość wiary, czy wie czym jest wierność Chrystusowi ? – pytał abp Depo przy ósmej stacji.

- Ile zła wyrządza alkohol, seks i Internet – kontynuował metropolita częstochowski.

Przypominając o wadach narodowych takich jak m. in. lenistwo, rozwiązłość, marnotrawstwo i pijaństwo arcybiskup podkreślił, że „wygrywa rozwiązłość, która jest nazywana wolną miłością”. - Wygrywa nadal lenistwo i alkohol. Modlimy się o ludzi zmagań w naszej Ojczyźnie, a nie tylko słów – wołał abp Depo i zaznaczył: „Może zbyt wiele wypowiedzieliśmy słów przyrzeczeń, a mało robimy, by je zrealizować”.

- Przepraszamy za każdą zniszczoną godność kobiety i matki - wołał arcybiskup przy dziesiątej stacji.

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. : „Uczyńmy wszystko, ażeby w najwyższym poszanowaniu była kobieta na ziemi polskiej, ażeby w najwyższym poszanowaniu było macierzyństwo na ziemi polskiej. Uczyńmy wszystko, aby w najwyższym poszanowaniu było dziewictwo na ziemi polskiej!” – mówił św. Jan Paweł II.

W trakcie drogi krzyżowej abp Depo zaapelował również, aby nienawiści społecznej przeciwstawić miłość. – Sprawiedliwość, miłość, jedność i pokój. Te dary najpierw rodzą się w sercu pojedynczego człowieka, a potem są w wymiarze społecznym – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski w swoich rozważaniach przypomniał, że „zabójstwo dzieci od poczęcia to jeden z najcięższych grzechów”. - Walczy się o prawa zwierząt, a odkłada się prawa człowieka. A codziennie giną polskie dzieci w świetle prawa ustanowionego przez ludzi – mówił metropolita częstochowski.

- Jezus jest znakiem sprzeciwu wobec programów bezbożnych i fundamentem dla budowania świata sprawiedliwego i bardziej ludzkiego – kontynuował arcybiskup.

Przy ostatniej stacji arcybiskup zaznaczył, że „dla chrześcijan nie ma sytuacji bez wyjścia”. - Nawet z grobu jest wyjście, bo Chrystus jest Paschą. On jest nadzieją naszego jutra. Chrześcijaństwo nie jest tylko historią ludzi dotkniętych grzechem, ale przede wszystkim miłością, która pokona grzech i śmierć.- mówił arcybiskup.

- Chryste napełnij nadzieją jutra jubileusz odzyskanej niepodległości. – zakończył abp Depo.

Nabożeństwo drogi krzyżowej zakończyło się modlitwą Koronki do Bożego miłosierdzia o miłość w rodzinach i naszej Ojczyźnie.

W nabożeństwie drogi krzyżowej na wałach wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz pielgrzymi.

Po raz pierwszy wielkopiątkową drogę krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.

2018-03-30 17:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa górskim szlakiem

Jacek Halicki / pl.wikipedia.org

Więcej ...

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

Więcej ...

Kolejne odsłony „Zemsty” Aleksandra Fredry przed nami

2021-09-23 17:51
Spektakl

Muza Dei

Spektakl "Zemsta"

Nowa adaptacja „Zemsty” Aleksandra Fredry, w reżyserii Michała Chorosińskiego, która swoją premierę miała w ubiegłym roku, zostanie ponownie – aż sześciokrotnie – wystawiona na początku tej jesieni. Stowarzyszenie Muza Dei w ramach inicjatywy „Teatr Klasyki Polskiej” zaprasza na „Zemstę”, która odbędzie się 26 września w Grodzisku Mazowieckim, 29 i 30 września w Warszawie oraz 11 października w Starym Sączu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...