Reklama

Częstoborowice

Od święta i na co dzień

Matka Boża Częstochowska, pielgrzymująca po archidiecezji lubelskiej w swoim cudownym jasnogórskim wizerunku, 7 listopada zawitała do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach. Jest to kolejne wydarzenie, wypełniające karty bogatej już historii tej wspólnoty - wydarzenie niecodzienne, historyczne i szczególne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialne święto

Reklama

Nawiedzenie kopii Jasnogórskiej Ikony dla księży i parafian z Częstoborowic było świętem dwudniowym. Jeśli do peregrynacyjnych uroczystości dołączy się misje głoszone w parafii od 3 listopada przez ks. Andrzeja Kościuczyka ze Zgromadzenia Księży Sercanów, to szczególne odwiedziny świętowano sześć dni. I bynajmniej pożegnanie Obrazu nie oznaczało końca. Dopiero po towarzyszących nawiedzeniu ogromnych przeżyciach: odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, błogosławieństwie rodzin, wizytacji biskupiej i czuwaniach przy Ikonie poszczególnych grup i wsi, po ucichnięciu syren policyjnego wozu, parafialnego dzwonu, orkiestry i śpiewów, po zgaszeniu oświetlających drogę Maryi pochodni i lampek, błyskających w ciemności świec i lampionów niesionych z kościoła do domów, po zdjęciu kolorowych dekoracji umieszczonych w oknach i przy każdym domu oraz w kościele i wokół niego - parafianie odkrywają, czym jest nawiedzenie. Z odnowionymi sercami i czujnymi sumieniami idą do swoich codziennych obowiązków. Wierność Panu i Jego Matce okazywać chcą nie tylko podczas uroczystych Mszy św., nabożeństw i wzruszających Apelów Jasnogórskich, ale w zwykłych, szarych chwilach. Powieszone na ścianach ich mieszkań pamiątkowe obrazy, ryngrafy i fotografie, zakupione z okazji nawiedzenia świece i różańce, przypominają, że naśladowanie Maryi to w istocie wierne wypełnianie swoich zadań, pełne zaufanie Bogu, zawierzenie i współpraca z łaską, kształtowanie w sobie delikatności i wrażliwości serca, spostrzegawczości na potrzeby i współczucia wobec innych, to pokora oraz mądrość rozpoznawania w życiu tego, co naprawdę ważne i radość z tych rzeczy. O owocny przebieg nawiedzenia wierni z Częstoborowic modlili się w czasie nabożeństw różańcowych przez cały październik.

Gościna

Obraz Matki Bożej przejęto od parafii w Siedliskach przy bramie prowadzącej na kościelny parking. Ikonę do świątyni wnieśli ojcowie i matki, młodzież męska i żeńska, nauczyciele, lektorzy i strażacy, którzy prowadzili wartę przy Maryi podczas całego 24-godzinnego nawiedzenia. Każdy chciał modlić się z Czarną Madonną. Były dzieci pierwszokomunijne, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pilaszkowicach, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rybczewicach, młodzież z Liceum w Rybczewicach i z KSM, księża rodacy, księża pracujący w parafii obecnie: ks. kan. Zbigniew Sykut, proboszcz i ks. Zbigniew Bogusz, wikariusz, oraz ci, którzy pracowali tutaj dawniej, siostry zakonne pochodzące z parafii, goście i przyjaciele, mieszkańcy Pilaszkowic, Karczewa, Podizdebna, Kol. Stryjno, Pasowa, Rybczewic, Pijawek, Częstoborowic, Kol. Częstoborowice, Bazaru, Zawodzia, Popowa, Chodyłówki, Zygmuntowa - dziadkowie, rodzice i najmłodsi członkowie rodzin.
Tegoroczne nawiedzenie było drugim nawiedzeniem w historii Częstoborowic. 33 lata temu w murach zabytkowego kościoła wierni przyjmowali symbolizujące Matkę Bożą: puste ramy, świece i Ewangeliarz. Obecne nawiedzenie, będące dla młodszych parafian pierwszym takim przeżyciem na drodze wiary, dołączyło do momentów godnych utrwalenia w bogatej historii tworzonej przez wiele pokoleń zamieszkujących te tereny.

Dziedzictwo tradycji i wiary

Dzieje parafii w skrócie przypomniał w homilii podczas Mszy św. na rozpoczęcie nawiedzenia bp Artur Miziński. Historia oddawania czci Bogu w Częstoborowicach sięga 1324 r., kiedy w miejscu obecnej XVII-wiecznej murowanej świątyni stanął pierwszy kościół drewniany. Mimo że budowlę ustawiono na wzgórzu i otoczono murem, nie omijały jej „wiatry historii” niosące ze sobą kilkakrotne zniszczenia i renowacje. Tradycja głosi, że znajdujący się w bocznym ołtarzu obraz Matki Bożej Zwycięskiej należał kiedyś do króla Jana III Sobieskiego i towarzyszył mu podczas wyprawy na Wiedeń w 1683 r., gdy zwyciężał Turków. Przy kościele w Częstoborowicach istniały dawniej: szkoła, szpital dla ubogich i liczne bractwa różańcowe. Obecnie na terenie parafii znajduje się filialny drewniany neogotycki kościół w Pilaszkowicach. „Przypominanie historii i sięganie do tradycji ojców jest ważne, by zobaczyć, że są one związane z wiarą w Jezusa Chrystusa i czcią dla Jego Matki” - mówił Ksiądz Biskup. „Jesteśmy włączeni w ten nurt historii i jednocześnie tworzymy nową historię. Jak ją tworzymy? Czy z szacunkiem do wartości: Bóg, honor, ojczyzna, naród, rodzina?” - pytał. Ksiądz Biskup przypomniał także, że nie wystarczy wspominać historii i jej bohaterów, ale trzeba zastanawiać się nad dziedzictwem i wiarą, które otrzymaliśmy: jak je pielęgnujemy, jaka jest nasza wiara?
Maryja przybyła do częstoborowickiej parafii po to, aby wziąć w opiekę tych, którzy są spadkobiercami otrzymanego daru - tych, którzy chcą go pomnażać i przekazywać, ale i tych, którym brakuje chęci i odwagi. „Przychodzimy do Ciebie Matko być może i z poczuciem winy za grzechy zaniedbania. Przychodzimy tacy, jacy jesteśmy: poranieni, z bólem, cierpieniem, ale i radośni, pełni nadziei, otwarci na Twoje przenikliwe spojrzenie. Upraszaj u swojego Syna to, co jest troską naszych serc. Upraszaj nam cud przemiany naszych serc” - modlili się wspólnie wierni. A towarzyszący Matce Syn wciąż mówi: „Oto wszystko czynię nowe” (por. Ap 21, 5). Nawiedzenie to spotkanie każdego z nas z Maryją i Jezusem, to wzajemne porozumienie - oferta odnowy ze strony Boga i chęć odnowy ze strony człowieka, to także niezawiedzione oczekiwania i zobowiązanie do przemiany nie tylko od święta, ale w życiu codziennym.

Kalendarium Nawiedzenia

28/29 listopada - parafia Olchowiec
29/30 listopada - parafia Żółkiewka
30 listopada - 2 marca 2005 r. - konserwacja Obrazu na Jasnej Górze

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Śląska Samarytanka

bł. Maria Luiza Merkert

Autorstwa Nieznany - Archiwum elżbietanek, Domena publiczna, commons.wikimedia.org

bł. Maria Luiza Merkert

Więcej ...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta? "Anachroniczna hańba"

2024-11-12 08:49

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

Około 40 tys. osób podpisało się pod petycją do papieża Franciszka, Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i lokalnych władz we włoskim Trydencie, by odstąpiono od planów ścięcia liczącej 200 lat jodły, która ma być ustawiona przed Bożym Narodzeniem na placu Świętego Piotra.

Więcej ...

Papież apeluje o udostępnianie ubogim kościelnych nieruchomości

2024-11-15 19:41

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Z okazji zbliżającego się Roku Świętego 2025 papież Franciszek wystosował list do rzymskiego duchowieństwa i wspólnot zakonnych, w którym prosi, aby wszyscy, którzy są właścicielami nieruchomości wnieśli wkład w powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego w Wiecznym Mieście.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...